Evropska komisija je marca 2023 vložila tožbo proti Sloveniji zaradi neizpolnjevanja sodbe Sodišča EU iz leta 2015 o sanaciji nelegalnih odlagališč v Celju in Bukovžlaku. Slovenija je del sodbe, ki se je nanašal na območje Gaberje jug, izvršila že leta 2015, sanacijo Bukovžlaka pa je zaključila šele letos, kar je bilo objavljeno na spletni strani Ministrstva za okolje.
Poslanec Zoran Mojškerc je na Vlado Republike Slovenije naslovil poslansko vprašanje v zvezi s skladnostjo sanacije nezakonitega odlagališča Bukovžlak s sodbo Evropskega sodišča.
Poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani
Evropska komisija je dne 15. marca 2023 sprejela odločitev, da bo v zadevi Kršitev št. 2012/4150 vložila tožbo na Sodišče EU za določitev denarne kazni zaradi neizvršitve sodbe C-140/12 – nelegalna odlagališča na območju Celja in Bukovžlaka. Sodba Sodišča EU v zadevi C-140/14 je bila razglašena dne 16. julija 2015. Ugotovljen je bil obstoj kršitve Direktive 2008/98/ES o odpadkih in Direktive 1999/31/ES o odlaganju odpadkov na odlagališčih (sodba se je nanašala na nelegalno odlagališče na območju Gaberje jug ter Bukovžlak). Slovenija je sodbo v delu, ki se nanaša na poslovno cono Gaberje jug, izvršila že novembra 2015. Del sodbe, ki se navezuje na Bukovžlak (Teharje), pa je bilo potrebno še izvršiti. V zvezi z navedenim sem na spletni strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo julija letos zasledil objavo o zaključku sanacije nelegalnega odlagališča Bukovžlak.
V zvezi s tem vas sprašujem naslednje:
1. Ali je postopek pred Sodiščem EU v zadevi nelegalnega odlagališča Bukovžlak že v celoti zaključen?
2. Ali sanacija nelegalnega odlagališča Bukovžlak, ki je bila zaključena julija letos, sledi Sodbi Sodišča EU C-140/14?
3. Kako visoka odškodnina grozi Sloveniji v primeru, da bo postopek izgubljen?
4. Kakšno je trenutno stanje na območju nelegalnega odlagališča Bukovžlak – ali je sanacija sedaj v celoti zaključena?