Na današnji dan obeležujemo mednarodni dan otrok, žrtev nasilja in agresije. Otroci so najbolj ranljiv del prebivalstva med nami. Četudi imamo zakone, ki prepovedujejo nasilje nad otroki, so kljub temu ravno otroci najbolj pogoste žrtve fizičnega, psihičnega in spolnega nasilja.
Številni otroci so še vedno rekrutirani za vojake, mnogi ostajajo brez humanitarne pomoči. Po podatkih UNICEF-a je bila približno polovica od 3,6 milijona ljudi, ki so bili od leta 1990 ubiti v spopadih, mladoletnih. Še več otrok je bilo primoranih, da so postali priče nasilju ali pa so jih prisilili, da so v nasilju sodelovali. Prav zadnje tri mesece ruske invazije na Ukrajino po podatkih UNICEFa vsak dan v vojni umreta najmanj dva otroka. 1. junija je bil mednarodni dan zaščite ukrajinskih otrok in ob stotem dnevu vojne, ki je na koščke razbila življenje ukrajinskih otrok, pričakujemo takojšnjo prekinitev ognja in začetek pogajanj o miru.
Tudi Slovenci pri nasilju nad otroki žal nismo izjema. Poleg strahovitega Petrička, kjer je bilo po drugi svetovni vojni taborišče za otroke, ki so svoje starše izgubili med povojnimi poboji in otroštvo preživeli v omenjenem taborišču pod strogim in nasilnim režimom, smo imeli še eno otroško taborišče, in sicer ormoški Petriček. Po koncu druge svetovne vojne so v ormoški Petriček internirali med 250 in 300 otrok, katerih starši so bili bodisi Nemci, ali pa jih je povojna komunistična oblast označila za sovražnike naroda. Grad v Ormožu je bil za bivanje otrok povsem neprimeren. Spali so na slami, za stranišče so imeli jarek ob zidu, bili so izstradani. Za manjše otroke so poskrbeli večji, kolikor so mogli in znali. Stražila jih je partizanska straža, ki jih je pogosto kaznovala. Če je kdo od otrok poskusil pobegniti, ga je stražar privezal ob drevo in streljal pod noge. 39 otrok, za katere je zdravnik izdal mrliške liste, je bilo pokopanih, mnoge pa so brez mrliških listov skrivaj zakopali v bližnjem gozdu. Danes se nam to zdi nepojmljivo. Česa so bili ti otroci krivi? Vlada pod vodstvom Janeza Janše je nedavno sprejela zakon o ustanovitvi prve hiše za otroke, kjer se lahko otrokom, ki so žrtve nasilja ali priče ali storilci kaznivih dejanj, ponudi celostno obravnavo. Tako so otroci zdaj zaslišani v ločenem prostoru, in jim ni treba več na zaslišanja na sodišča in k raznim izvedencem. V hiši izvajajo tudi telesni pregled, krizno podporo in psihosocialno pomoč. S tem se odpravi nepotrebna sekundarna viktimizacija, ki vedno vodi v stisko. Vlada Janeza Janše je prav tako uredila vse potrebno, da je Slovenija v maju sprejela 20 ukrajinskih otrok in njihovo spremstvo, ki jih je nastanila v vasi Slavina pri Postojni.
Nasilje nad otroki je ena izmed najhujših kršitev človekovih pravic in v vseh segmentih družbe si moramo prizadevati, da noben otrok ne bi trpel mučenja, nasilništva in agresije ter s tem ostal brez pravih radosti otroštva.