Danes se je na letališču v Bovcu pričel 24. poletni tabor SDS in Gorniškega kluba dr. Henrika Tume. Srečanje odborov, ki je uvod v poletni tabor, se je uradno pričelo ob 11. uri. Udeležilo se ga je več kot 3000 članic in članov SDS.
Uvodoma je moderatorka programa slovesno otvorila tradicionalno srečanje občinskih in mestnih odborov SDS. Otvoritvi je sledila slovenska himna in himna SDS. Odlično ju je odpel Anže Šuštar, ki je nato skozi uradni del programa skrbel za glasbeno popestritev dogajanja.
Srečanje odborov je hkrati uvod v 24. poletni tabor SDS in Gorniškega kluba dr. Henrika Tume. Na začetku prireditve je spregovoril predsednik OO SDS Bovec, poslanec v Državnem zboru, RS in vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec. Dejal je, da je bovškemu odboru v veliko veselje, da lahko organizirajo tako velik shod stranke SDS.
Zelo vesel sem, ker vidim tako množico ljudi, ki je presegla lansko.
Zahvalil se je vsem, ki so prišli in zaključil z besedami, da s takim številom »dokazujemo, da smo pripravljeni na nove izzive.«
Dogodka so se udeležili vidni predstavniki vodstva SDS, oba podpredsednika stranke dr. Milan Zver in Jelka Godec, poslanci SDS, državni svetniki ter vodje poslanskih skupin SDS v državnem zbosru, državnem svetu in Evropskem parlamentu. Moderatorka je še posebej pozdravila predsednika SDS Janeza Janšo.
Prof. dr. Anton Jeglič, častni predsednik slovenskega Gorniškega kluba Skala – zveze gorniških klubov in gorski vodnik, je v svojem nagovoru poudaril, da smo lahko veseli, da smo imeli može kot je bil dr. Henrik Tuma, ki je pripravil teren za razvoj alpinizma. V Sloveniji so potrebovali kar desetletja, da je bila ustanovljena Skala, torej zveza gorniških klubov.
Po osamosvojitvi smo člani sklenili, da moramo na Škrlatici postaviti križ, na katerem bo sporočilo žrtvam gora. Komuniste je to motilo in so dejali, da moramo križ podreti.
Pojasnil je, da je bil na upravni enoti zaradi tega celo zaslišan. Dejali so mu, da mora biti križ odstranjen. »Vztrajali smo in zbrali 50 tisoč podpisov. Najhujši nasprotnik ob naši akciji je bila ravno Planinska zveza Slovenije,» je odločno spregovoril dr. Jeglič. Za zaključek je dejal, da se danes v Sloveniji dogajajo nepravilnosti v slovenskem šolstvu, slovenskem pravosodju in še na marsikaterem področju.
Naša naloga, naloga Gorniškega kluba Skale je, da se ohranjajo slovenske vrednote.
V nadaljevanju dogodka sta spregovorila tudi evropska poslanca Romana Tomc in dr. Milan Zver. Vodja nacionalne delegacije evropskih poslancev iz Slovenije v Evropskem parlamentu Romana Tomc je dejala, da je za nami razburljivo leto, za evropskimi poslanci pa tudi razburljiv teden.
Ta teden smo dobili novo predsednico Evropske komisije. Ursula von der Leyen ni naša prva izbira. Mi bi izbrali drugo ime, a se zavedamo odgovornosti, zato smo Ursulo von der Leyen potrdili za predsednico Evropske komisije. Toda s tem, ko smo jo potrdili, ji nismo dali bianco menice in bomo njeno delo zelo skrbno spremljali.
Dejala je, da je smo v Sloveniji prišli do imena, kdo naj bi postal komisar iz Slovenije. »Mi smo do imena precej kritični, ne oporekamo njegovim diplomatskim znanjem, a menimo, da mora biti na takšnem položaju nekdo z vsaj neko zgodovino od ministrskih do premierskih položajev. Takšne kandidate namreč zbirajo druge države,« je rekla Tomčeva in dodala, da na tem mestu vidi predsednika SDS Janeza Janšo. »Večja kot je moč komisarja, bolj lahko uveljavi svojo voljo in usmeri EU tja, kamor želi,« je še dodala poslanka.
V SDS ne bomo nikoli pozabili, kaj smo obljubili svojim volivcem in ne bomo podprli vseh projektov, ki jih bomo imeli na mizi, ampak se bomo držali svoje začrtane poti.
Evropski poslanec dr. Milan Zver pa je dejal, da se večkrat, kadar pride na srečanje, spominja začetkov tega druženja. »Ko smo pred četrt stoletja začeli to druženje, skupaj z družinami, smo stkali neverjetno močne vezi med sabo,« je nadaljeval dr. Zver. Dodal je, da ko ga sprašujejo o tem, zakaj je SDS tako drugačna od drugih strank, največkrat pove, da je to zato, ker gre za politično stranko, kjer so člani in članice zelo tesno povezani in enotni.
V začetku 90ih let so glavni mediji poročali, da morajo biti stranke navznotraj pluralne, da so frakcije v stranki nekaj dobrega, in to resnico so nekateri konkurenti vzeli resno, med njimi SKD in LDS in obe stranki sta do danes propadli.
V svojem nagovoru je še dejal, da člane SDS druži interes, ne slast po oblasti, torej družijo nas »vrednote in cilji, ki smo si jih skupaj zastavili in to je tisto, kar je delalo našo stranko vedno močno.« Po njegovih besedah, bomo, če bomo dovolj enotni, in ne razdeljeni, v prihodnosti tudi ponovno prevzeli odgovornost za vodenje naše države. Spregovoril je še o tem, da je prepričan, da se bo tudi zaradi teženj levice po spremembi volilnega sistema v tem mandatu treba boriti predvsem za to, da bo EU ostala takšna, kot je ter da bo slovenski narod imel svoje mesto v procesu odločanja na evropski ravni.
Sledil je osrednji nagovor predsednika Janeza Janše. Uvodoma je dejal, da ga veseli, da je na srečanju tako množična udeležnba, kar je dokaz, da je članov vsako leto več.
To naše srečanje v tej prelepi dolini je namenjeno predvsem druženju in tudi temu, da nekatere skrbi pozabimo, da smo veseli tudi naše zastave, ki jo letalo vleče po zraku in ki polepša to dolino. Naša zastava ima barve prihodnosti, barve sonca in neba.
Nadaljeval je, da se je lanskoletno srečanje v Bovcu odvilo po državnozborskih volitvah, katerima je sledilo še dvoje volitev, a je SDS prepričljivo zmagala na vseh.
Hvala vsem, ki ste prispevali k trojni zmagi. Zmaga na zadnjih volitvah, na volitvah v EU parlament je bila deveta zmaga Slovenske demokratske stranke, odkar obstajamo.
Poudaril je, da je navadno v normalni demokraciji tako, da odgovornost oz. vlado običajno prevzame tisti, ki zmaga na volitvah in tisti, ki dobi najvišje zaupanje ljudi. »Slovenija še ni tam, to vemo, je kritično dodal.«
Spregovoril je o tem, da so vlado sestavili poraženci in da je današnja vlada takšna, ki navzven trdi, da je dobila večinsko podporo ljudi, a vendar hkrati pravijo, da so manjšinska vlada. »Gre za neko posebno situacijo, kakršne ni nikjer drugod po svetu.«
Predsednik SDS je v vročem julijskem dnevu na letališču v Bovcu spregovoril tudi o zadnjih kadrovskih potezah vlade, povezanih z Evropsko unijo in dodal, da slovenske kandidate za ekipo evropske komisije sestavljajo tisti, ki so volitve prepričljivo izgubili.
Danes ste prišli sem po različnih cestah, dobrih in slabih. Tisti, ki ste se v Bovec pripeljali po slabih cestah in boste tudi nazaj domov šli po takšnih, vedite, da to ni zato, ker ne bi bilo denarja, ampak, ker imamo vlado, ki tega denarja ne zna porabiti.
Svoj nagovor je nadaljeval, da se je stranki v zadnjem letu pridružilo skoraj 2000 članic in članov, med njimi zelo veliko mladih. Janša ne dvomi v deseto zmago stranke, ki je odvisna od tega, koliko dobrih ljudi bo odšlo na volitve. Volivke in volivce je treba nagovoriti.
Tlakujemo pot do naše desete volilne zmage, ki mora biti velika zato, da bo prihodnost Slovenije takšna, v kateri bomo izkoristili priložnosti, ki se ponujajo doma in po svetu.
Za konec je poudaril, da je to cilj, torej, da se preseže stanje, katerega imamo. Zažel je prijetno druženje, nekaj besed namenil še program 24. poletnega tabora SDS in navzoče povabil k udeležbi. Ob koncu svojega govora je požel bučen aplavz udeležencev.
Srečanje se je nadaljevalo z glasbenim nastopom skupine Kolovrat, ob zvokih katere so se udeleženci zavrteli tudi na plesišču. Prijetno druženje se je v objemu bovških vršacev nadaljevalo pozno v popoldan.