V četrtek, 21.1. 2021 se je nadaljevalo zaslišanje prič v okviru Preiskovalne komisije o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij na programu otroške kardiologije ter na področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom pod vodstvom predsednice komisije mag. Karmen Furman, ki trenutno zaslišuje priče s področja nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom.
Na zaslišanje so bile povabljene priče Marjetka Štefančič, bivša vodja bolnišnične Lekarne Nova Gorica, Jana Štefančič, bivša v.d. vodje bolnišnične Lekarne in hčerka Marjetke Štefančič, ter Stojan Lozar, ki je bil dolga leta v bolnišnici zaposlen v sektorju financ, prav tako pa je kot predsednik in član sodeloval v postopkih nabave medicinske opreme v bolnišnici.
Stopicanje na mestu ali pa kar sprenevedanje bi lahko povzeli zaslišanje prve priče Marjetke Štefančič, ki naj bi po ugotovitvah upravnega nadzora, ki se je v bolnišnici vršil leta 2014, in navajanju takratne vodje anesteziološke službe imela »roko nad vsem, kar pride v bolnišnico in kar pride ven iz nje«. A sama pravi, da temu ni tako. Uvodoma je Štefančičeva predstavila postopek javnega naročanja, ki naj bi bil, vsaj po njenih besedah, dobro urejen. Povedala je, da so bili predstojniki oddelkov tisti, ki so sporočali, kakšne materiale potrebujejo, služba za javna naročila je razpis objavila in komunicirala s potencialnimi kupci, nato pa je strokovna komisija pregledala prejete ponudbe ter neustrezne izločila. Bistveno, po njenem mnenju, je bilo, da je računalnik oz. sistem, ki so ga imeli, sam izbral, kateri je najugodnejši ponudnik.
Na vprašanje predsednice komisije mag. Furmanove, da je bivša direktorica bolnišnice dr. Fikfak na zaslišanju povedala, da je kasneje pri pregledovanju dokumentacije ugotovila, da ni bilo zapisnikov strokovnih komisij, ki naj bi odločale o ponudnikih, je Štefančičeva odgovorila, da bi te zapisnike bolnišnica morala imeti. Na izrecno vprašanje predsednice, ali morda ona razpolaga s temi zapisniki, saj jih komisija od bolnišnice ni prejela, je povedala, da je v bistvu kar sama pregledana ponudba služila kot zapisniška dokumentacija ter da posebnih zapisnikov pač niso delali. Na vprašanje, zakaj se je kot vodja lekarne podpisovala tudi pod priloge (ki vsebujejo strokovno, tehnično specifikacijo materiala za izbor), je Štefančičeva najprej odgovorila, da to ni njen podpis, a si je kasneje premislila in dejala, da dopušča možnost, da bi to lahko bil njen podpis. V nadaljevanju zaslišanja pa ni konkretno odgovorila niti na najbolj sporen očitek glede vsebine javnih naročil, da naj bi se v javnem razpisu navajale kar konkretne kataloške številke artikla, kar pomeni, da je takemu javnemu razpisu lahko ustrezal le en ponudnik z dotično kataloško številko. Preiskovalna komisija na današnjem zaslišanju ni dobila niti odgovora, zakaj je bilo podjetje Primsell, ki je bilo v lasti brata Harija Furlana, dolgoletnega prvega borca proti organiziranemu kriminalu, edini ekskluzivni zastopnik za dobavo kolčnih protez v bolnišnici Nova Gorica. Posledično so bile tudi cene teh kolčnih protez v tej bolnišnici najdražje v Sloveniji. Štefančičeva je povedala, da o tem ni odločala ona, je pa zanimivo, da je imela s podjetjem Primsell takrat sklenjeno pogodbo kot svetovalka za varnost kondomov. Prav tako ni znala odgovoriti, zakaj je bolnišnica kasneje plačevala kazni zaradi nepravilnosti v postopkih z B naročilnicami.
Pričanje druge priče Jane Štefančič, ki je kot hčerka po upokojitvi nasledila Marjetko Štefančič na delovnem mestu v.d. vodje bolnišnične lekarne v Novi Gorici v letih 2015-2017, je na njeno prošnjo potekalo delno na zaprti seji za javnost. Na odprti seji je na vprašanje, če je poskušala karkoli narediti za odpravo nepravilnosti, ki jih je ugotovil upravni nadzor leta 2014, dejala, da so po njenem mnenju postopki potekali zakonito, upravni nadzor pa naj ne bi sledil njihovemu odzivnemu poročilu nanj.
Kot zadnja priča je pred preiskovalno komisijo nastopil Stojan Lozar. Mag. Karmen Furman je zanimalo, če ga kot vodja finančne službe ni zanimal vsakoletni minus, ki ga je tudi s preplačevanjem kolčnih protez vsako leto znova pridelala bolnišnica Nova Gorica. Lozar je na vprašanje odgovoril s podrobno razlago postopkov, pri čemer na vztrajanje predsednice komisije ni znal navesti niti enega konkretnega ukrepa, ki naj bi ga kot bolnišnica sprejeli ali bi ga on predlagal, da bi zmanjšali dolgoletno izgubo. Je pa Lozar povedal, da je v bolnišnici Nova Gorica bilo javno znano sorodstveno razmerje med Marjetko Štefančič in njeno hčerko, direktorico podjetja Gopharm. Vsi so to vedeli, vendar ni nič kazalo, da bi se v tej smeri karkoli želelo spremeniti. Kot glavni finančnik tudi ni znal odgovoriti na vprašanje, zakaj se v drugih bolnišnicah niso pozanimali, kakšne so cene posameznih materialov oz. artiklov.
Zasedanje komisije tako žal ni prineslo želenih odgovorov, saj so se priče izmikale konkretnim vprašanjem, nobena od do sedaj zaslišanih prič pa ni prevzela kakršnekoli odgovornosti za odkrite nepravilnosti v teh postopkih. Preiskovalna komisija bo tako svoje delo nadaljevana z zaslišanjem prič dne 5. 2. 2021, ko bo pred preiskovalno komisijo stopil tudi ustanovitelj podjetja Primsell Aleš Furlan in njegov brat Harij Furlan, kot tisti, ki je bil takrat vsaj uradno prvi borec proti organiziranemu kriminalu v državi.