Slovenske vojske kmalu ne bo več, zato tudi ministrice za obrambo ne potrebujemo
Na 60. nujni seji Odbora za obrambo DZ RS je namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alan Geder javno dejal, da Slovenske vojske leta 2020 ali 2021 ne bo več, če se stvari drastično ne spremenijo in izboljšajo.
Da je stanje kritično, smo v SDS vedeli. Nenazadnje so na to opozarjale ocene o pripravljenosti Slovenske vojske, podane zadnja štiri leta, ki so bile negativne. Tudi zato smo podali številne predloge, ki bi stanje izboljšali. Da pa je stanje apokaliptično, pa si vseeno nismo predstavljali, glede na to, da na vseh sejah Obora za obrambo poslušamo, kako so stvari pod nadzorom in da na MORS delajo vse, da bi se stanje izboljšalo. Pa se ne. Ministrica za obrambo Andreja Katič v treh letih svojega ministrovanja ni naredila nič in je dopustila, da se stanje poslabšuje iz dneva v dan. Ali je vzrok za to njena nesposobnost in nekompetentnost za to funkcijo ali pa dejanska nemoč, da se nekaj stori, lahko samo ugibamo. Sam bi dejal, da je pravi vzrok mešanica obojega.
Ministrica Andreja Katič je potrebovala dve leti, da je napisala kozmetične popravke dveh zakonov – Zakona o obrambi in Zakona o službi v Slovenski vojski, ki pa po besedah generala Gederja katastrofalnega stanja v SV ne bosta rešila. Povedano drugače – s kozmetični popravki zakonov bomo agonijo pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske samo podaljšali, rešili pa ne bomo ničesar.
Zaradi tega je bil za Zakon o obrambi izglasovan predlog, da se opravi javna predstavitev mnenj. Zanj je glasovalo 10 poslancev (4 x SMC, 3 x SDS, 1 x NSi, 1 x Levica in 1 x DeSUS), proti pa so bili 3 poslanci (2 x DeSUS in 1 x SD). To dokazuje, da je bil zakon res slabo pripravljen in da so bili pomisleki Zakonodajno-pravne službe DZ RS, da je zakon celo protiustaven, na mestu in da poslanci nismo želeli nase prevzeti odgovornosti, da bi brez dodatnih pojasnil in razjasnitev o takšnem zakonu glasovali.
Ko je bil tako predlog izglasovan, sem poslanske skupine pozval, naj mi posredujejo vprašanja in iztočnice za javno predstavitev mnenj. To so storili celo v stranki Socialnih demokratov, za katero bi menil, da ji je vse jasno, ker vodi ta resor in da nima dodatnih vprašanj ali pomislekov. Izkazalo se je drugače, kar potrjuje pravilnost odločitve za javno predstavitev mnenj. Ker sem sam do zakonodaje in Slovenske vojske bolj odgovoren kot ministrica Andreja Katič, ki jo je v parlamentarni postopek vložila samo nekaj mesecev pred volitvami, želim razčistiti vse nejasnosti in pomisleke. Zato sem glede vprašanj in iztočnice, ki so mi jih posredovale poslanske skupine (tudi SD), zaprosil Raziskovalno-dokumentacijski sektor DZ RS, da opravijo primerjalno analizo Zakona o obrambi z drugimi takšnimi zakoni v državah članicah EU in zveze Nato na način, da bodo odgovorili na vprašanja poslanskih skupin in bomo tako lažje opravili kakovostno javno predstavitev mnenj in zakon po možnosti tudi ustrezno amandmirali. Takoj, ko dobimo odgovore na zastavljena vprašanja, bomo sklicali javno predstavitev in potem obravnavo zakonov. Ne gre za zavlačevanje, kot to očita ministrica za obrambo, pač pa za resen pristop do predloga zakona, kakršnega bi morala opraviti že ona, pa ga ni. Če bi ga, bi bila danes oba zakona že sprejeta.
Ob tem pa je pomembno še nekaj: tudi če oba zakona sprejmemo, se po besedah generala Gederja situacija ne bo izboljšala. Prvič je nekdo z vrha Slovenske vojske tako jasno povedal, kaj bi bilo potrebno storiti, če želimo preprečiti uničujoč konec Slovenske vojske, ki si ga očitno želi ministrica za obrambo. Potrebno je izboljšati plače z izhodom iz enotnega sistema plač v javnem sektorju, urediti beneficije in spremeniti ostalo zakonodajo. Tega pa ministrica Andreja Katič ni naredila in tudi nikoli ne bo. Rajši se je v času svojega ministrovanja ukvarjala s kadrovanjem in dodatnim financiranjem določenih veteranskih organizacij, ki so naklonjeni SD. Da o poslih, sklenjenih s podjetji, ki so blizu stranki SD, sploh ne govorim.
Andreja Katič je zato odgovorna, da je danes Slovenska vojska tik pred dokončnim propadom. Odgovorna je, da nam primanjkuje približno 1100 vojakov. Da ni bilo storjeno vse potrebno za nakup novih oklepnikov 8x8, ki jih še kako potrebujemo za izgradnjo dveh srednjih bataljonskih bojnih skupin. Da ni modernizacije Slovenske vojske in da vojaki izgubljajo motivacijo ob zastareli opremi. Da Slovenska vojska nima primerne kadrovske politike in da ni jasno začrtanih kariernih poti, zaradi česar izgubljamo najboljše častnike. Odgovorna je, da na vodilne položaje v SV imenuje posameznike, ki nimajo ustreznih znanj in kompetenc in z njimi svojo vojsko smešimo v tujini. In ministrica Andreja Katič je odgovorna tudi za to, da morajo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske kljub redni zaposlitvi pri humanitarnih organizacijah zaprošati za pomoč.
Slovenski demokratski stranki je na prvem mestu socialni položaj pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske ter njihova ustrezna usposobljenost in opremljenost. Ker pa tega predlagana zakona ne prinašata in pripadnikom namenjata le drobtinice, na gnile kompromise ne bomo pristajali in se puščali izsiljevati. Sploh pa ne po tem, ko smo javno izvedeli, da se ministrica Andreja Katič pogovarja s slovenskimi trgovci, kako bodo trgovci zaposlovali vojake po 45. letu starosti. Sramota!
Zaradi vsega naštetega Slovenske vojske kmalu ne bo več. Zato tudi ministrice za obrambo ne potrebujemo!
Zato naj ministrica Andreja Katič v dobro Slovenske vojske, njenih pripadnic in pripadnikov ter slovenske države nemudoma odstopi in predčasno konča svoj pohod h končnemu cilju – uničenju Slovenske vojske!
Žan Mahnič,
predsednik Odbora za obrambo