Zakaj je Vlada RS sprejela posebno uredbo varovanja predsednika Vlade Republike Slovenije?
Danes, 21. novembra, se v Državnem zboru RS pričenja redna novembrska seja. Prvi dan seje so na dnevnem redu tudi poslanska vprašanja predsedniku vlade. Poslanec Žan Mahnič je Roberta Goloba spraševal glede njegovega varovanja.
Celoten magnetogram, ki ni avtoriziran, objavljamo v nadaljevanju.
ŽAN MAHNIČ: Hvala za besedo. Kolegice in kolegi, predsednik vlade! Prejšnji teden smo v parlamentu obravnavali nezaupnico oziroma bolje rečeno interpelacijo zoper notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Vendar pa lahko ugotovim, da je gospe ministrici enkrat že bila uspešno izrečena nezaupnica in to z vaše strani, tej nezaupnici pa se reče Uredba o varovanju predsednika Vlade Republike Slovenije, ki v 2. členu pravi: »Varovanje predsednika Vlade Republike Slovenije in njegovih družinskih članov se izvaja v okviru Generalnega sekretariata Vlade Republike Slovenije.« Za tiste, ki ne veste, prej je to leta in leta do tega premierja to počela Policija oziroma Center za varovanje in zaščito. »Zaradi varovanja iz prejšnjega člena se s Policije na generalni sekretariat vlade premesti potrebno število policistk oziroma policistov. Policija in generalni sekretariat vlade skleneta pisni sporazum, s katerim se opredelijo vsaj potrebno število policistk oziroma policistov, medsebojno obveščanje in uporabo opreme potrebne za učinkovito izvajanje policijskih pooblastil pri opravljanju varovanja. Zaradi sodelovanja pri varovanju iz prejšnjega člena lahko generalni sekretariat vlade sklepa,« in to je zanimivo, »pisne sporazume tudi z drugimi organi in organizacijami, s katerimi se uredi način in obseg tega sodelovanja.«
In v povezavi s tem varovanjem predsednika vlade, ki je sedaj neodvisno urejeno na nek način s tripartitno pogodbo, se pojavlja zanimivo ime, javnosti znano predvsem iz različnih afer, in to je Miloš Njegoslav Milović. Leta 2015 je Specializirano državno tožilstvo vložilo obtožnice zaradi potencialno fiktivnega posla hčerinskega podjetja Slovenskih železnic Železniško gradbeno podjetje, se pravi Leon Kositov, Nihad Bešić in Miloš Njegoslav Milović. Prva dva sta bila pravnomočno obsojena, proti drugemu še poteka postopek. Zanimivo pa je, da je s prstom pokazal na svoje nekdanje delodajalce v odvetniški družbi Čeferin, ki so vplivali na posameznike, kot so tožilec Boštjan Jeglič, šefica Petrola Nada Drobne Popović. Milović med drugim tudi trdi, da je denar iz fiktivnega posla šel v gotovini neposredno v roke Aleksandra Čeferina.
Gospod predsednik vlade, v zvezi s tem me zanima: Zakaj ste sprejeli takšno uredbo varovanja predsednika Vlade Republike Slovenije? Ali gre s to uredbo za nezaupanje v slovensko Policijo? Ali poznate Miloša Milovića? Če da, kakšen je vaš odnos z njim? Ali držijo informacije, da je on tisti, ki je neuradno zadolžen za vaše varovanje? In pa še zadnje vprašanje, gospod predsednik vlade: Ali se v času vaše vlade, leta 2022 v Republiki Sloveniji vzpostavlja paraobveščevalna služba?
DR. ROBERT GOLOB: Hvala lepa za vprašanje. Enako kot se je pokazalo pri glasovanju o nezaupnici, v tem primeru ministrici Tatjani Bobnar, se tudi danes kaže, da je resnica priročna samo takrat, ko jo lahko izkrivite in uporabite za druge namene, in rezultat bo enak kot je bil na glasovanju o nezaupnici. Seveda ima ministrica moje zaupanje. Mogoče nima vašega. In to zaupanje, ne samo moje, ampak koalicija, je bilo tudi demonstrirano prejšnji teden na glasovanju. Ne vem, niti vsi iz vaše stranke niso podprli te interpelacije, tako da, očitno je situacija tudi marsikomu od vas jasna.
Kar se pa tiče ustanavljanja oziroma prenosa službe za varovanje iz Policije na generalni sekretariat vas bom popravil. Natančno tak oziroma skoraj tak sistem, pa je generalni sekretariat bil tisti, ki je skrbel za varovanje vlade pred funkcionarjem na vladi, predsednika vlade je bil v času pokojnega dr. Janeza Drnovška. Ne izmišljamo si novih sistemov, vzpostavljamo pa sistem, ki je nekoč deloval. Zaradi tega ker smo vzpostavili sistem, ki je že deloval v preteklosti in to dokazano učinkovito, in v katerem opravljajo vse naloge in vse funkcije in vse zadolžitve izključno izurjene policistke in policisti, to jasno pove, da vaše insinuacije o vlogi nekih paraenot so lahko samo insinuacije. Policistke in policisti so premeščeni v generalni sekretariat, kjer opravljajo naloge, določene z zakonom in uredbo. Ta uredba je bila potrjena na vladi, ker nobene uredbe ne more sprejeti predsednik vlade, kar je tam, celo vam bi moralo biti to jasno, in glede te uredbe ni bilo nobenega soglasja pri sprejemu. Tako da prenos iz Policije na generalni sekretariat je nekaj popolnoma normalnega in stvar interne organizacije delovanja vlade. V ničemer se ni spremenilo ne število varnostnic in varnostnikov, niti se niso v ničemer spremenile njihove naloge, vse ostaja enako. Zato je kakršnokoli, ampak kakršnokoli sprenevedanje na tem, da gre za vzpostavitev sistema vzporednega, ki ga Slovenija še ni videla, navadna laž.
ŽAN MAHNIČ: Najprej pojasnilo, kar se tiče očitka, da niti vseh poslancev SDS ni bilo na interpelaciji. Nekateri so bili službeno odsotni, drugi pa niso prišli zaradi lokalne volilne kampanje, glede na to, da je koalicija itak rekla, da ministrico trdno podpira.
Zdaj, gospod predsednik vlade, jaz ne maram ravno govoriti na pamet in raje koga kaj vprašam. Verjemite mi, da poznam kar nekaj ljudi, nenazadnje sem z nekaterimi sodeloval zadnji dve leti, in fantje, ki so nekateri tudi razočarani zdaj po tej novi uredbi, so mi povedali sledeče. Vse kadrovske poteze glede varovanja predsednika vlade vodi Miloš Milović. Nekaj ljudi pred penzijo si je dobro poslalo in delajo po svoje. Zaposleni so pod generalnim sekretariatom, vendar je v skladu z dogovorom Policija dolžna zagotavljati materialno-tehnična sredstva. Policistom so obljubljali 45. plačni razred, nekaterim inšpektorjem celo 50., šef, ki je bil postavljen s strani CVZ, je bil zamenjan z nekom iz specialne enote, obljubljene so bile neomejene nadure, vendar se tu že zapleta. In pa, kar je zanimivo, ministrica in Boštjan Lindav naj bi temu nasprotovala, vendar od tega ni potem bilo kaj dosti.
Sistem, ki je bil, ja, res je bil že pod dr. Drnovškom, vendar se je potem zadeva spremenila, 20 let je funkcionirala pod predsedniki vlad iz različnih strank. Zanimivo je, da ste zdaj vi to dali nazaj. Vendar, gospod predsednik vlade, niste mi odgovorili, ali poznate Miloša Njegoslava Milovića in kakšen je vaš odnos z njim ter ali lahko zanikate navedbe, da je on tisti, ki ureja vaše varovanje, in da je on tisti, ki vašim varnostnikom naroča še kakšno popoldansko obrt, ki bi jo lahko sicer po vaših pričakovanjih storila Sova, vendar Sova tega ne počne.
DR. ROBERT GOLOB: Okej, se opravičujem, ampak gospod poslanec ima pač bujno domišljijo. Mogoče sklep kaj posebej, ne bom niti komentiral tega. Ne, gospod Milović ni v ničemer na nobeni funkciji, ne imenovan, še manj zaposlen za moje varovanje in ne skrbi. Za moje varovanje skrbi služba, ki je za to pooblaščena in je zaposlena na Generalnem sekretariatu vlade. Še enkrat, gospod Milović ni zaposlen niti ne skrbi.
Kar se tiče dela, ki se mu reče, zakaj spreminjamo sistem, ki naj bi deloval 20 let. Zakaj vas to pač sploh skrbi? Ali vas mogoče skrbi to, da ste uspeli ta sistem toliko prilagoditi svojim političnim potrebam, da vas zdaj moti, da ga spreminjamo, ker sicer vas tako majhna interna sprememba v delovanju, normalnem delovanju in organizaciji varovanja, mojega osebnega, ne bi skrbela; nisem vedel, da vas skrbi zame. Ampak moje varovanje je baje namenjeno predsedniku vlade, vas pa skrbi, da sedaj ne bom dovolj varovan. Hvala za skrb.
ŽAN MAHNIČ: Seveda je prav, da ste dobro varovani, gospod predsednik, da vas, verjamem, nihče ne more poriniti dol po stopnicah, kajne, tako kot so kolega Grimsa. Hvala bogu, da je to tako. Ja, samo preprosto zadevo sem vprašal, ali poznate gospoda Milovića in kakšen je vaš odnos z njim. Na to predsednik vlade ni odgovoril, rekel je samo, da on ni zadolžen za varovanje. Iz tega odgovora jaz ne morem razbrati, verjamem, da tudi vi ne, ali ga pozna ali ga ne pozna oziroma kakšen je njegov odnos z njim.
In glede na vse navedbe predlagam, da se opravi razprava, ali se služba, ki je 20 let več ali manj z istimi ljudmi pod različnimi predsedniki vlad, ne glede na politično stranko, delovala v skladu z zakonom, sedaj zlorablja za neke paraobveščevalne in parapolitične formacije, ki jim leta 2022 v Sloveniji ni mesta. Jaz verjamem, da si je predsednik vlade slovenske obveščevalne službe, predvsem Sovo, predstavljal drugače in da je bilo razočaranje, ko je ugotovil, kaj ta služba, prvič, sme, drugič, sploh zmore, in da verjetno predsednika vlade, glede na to, da ne želi odgovoriti glede Milovića, ker bi lahko rekel, »ne poznam ga in nič nimam z njim,« pa tega ni rekel.
Ampak skrbi nas, ali dejansko, gospod predsednik vlade, imate nekoga, ki nima nobene formalne funkcije, pa vendar skrbi za to, kaj bo ta služba počela, če želite, tudi v prostem času. Verjemite mi, da takšni poskusi so že bili v dveh vladah nazaj. Take poskuse smo ustavili in je takrat potem tudi vlada Marjana Šarca razpadla. Zdaj lahko govorite o nekih insinuacijah, ampak tudi, ko je prišlo ven, kako naj bi se neka svetlolasa gospa zaposlila na Sovi, so govorili, da so to insinuacije, pa smo ugotovili, da jo je predsednik vlade oziroma po naročilih predsednika vlade dejansko bila tam zaposlena in vse stvari, ki so potem sledile. Tako da jaz predlagam, da se opravi razprava o tem ali predsednik vlade z enim gospodom, ki je v določenih sodnih postopkih, in govori, kako je gotovina hodila direktno k Aleksandru Čeferinu, ali ima ta gospod večjo vlogo, kot bi jo moral imeti in kaj je v resnici v ozadju tega, da predsednik vlade umakne svojo službo za varovanje stran od Policije. Verjetno ne želi, da Policija ve, kje se on giblje, kaj on počne in jo da na generalni sekretariat vlade. Tako da predlagam, da o tem opravimo razpravo.