Zapuščena in prazna zemljišča, ki so bila namenjena gradnji ali industriji, a nikoli izkoriščena, bomo prekategorizirali nazaj v kmetijska.
V obdobju od osamosvojitve do danes smo v Sloveniji zaradi urbanizacije, industrializacije, zaraščanja in pozidave kmetijskih zemljišč izgubili okrog 70.000 hektarov obdelovalnih površin. »Nekaj manj kot toliko jih je še v občinskih prostorskih načrtih namenjenih za nekmetijsko rabo,« pravi mlada raziskovalka tega področja, ki jo zanima, kaj bo SDS naredila na področju varovanja kmetijskih zemljišč in na področju odpravljanja zaraščanja?
Poslanec SDS in predsednik parlamentarnega odbora za kmetijstvo Tomaž Lisec odgovarja: »V SDS za problematiko zaraščanja in opuščanja kmetijskih zemljišč pripravljamo več pozitivnih učinkov, ki bodo našo krajino naredili še bolj kmetijsko, ne pa bolj onesnaženo in industrijsko.«
Menimo, da je potrebno nujno spremeniti zakon o kmetijskih zemljiščih, da je treba dati: 1. Točen vrstni red, komu je kmetijska zemlja v Sloveniji namenjena: ali za prodajo ali pa za zakup in druge sistemske rešitve. 2. Mislimo, da je nujno, da ukinemo Sklad kmetijskih zemljišč, da do teh zemljišč pridejo ali kmetijska podjetja ali pa sami kmetje in morda tudi lokalne skupnosti. 3. V okoljski in prostorski zakonodaji je potrebno ukiniti možnost, da občine na zalogo delajo neke stanovanjske ali nove industrijske parcele, kajti po podatkih statističnega urada je v Sloveniji več kot preveč praznih zemljišč, ki bi jih bilo potrebno vrniti nazaj v kmetijsko rabo. »Ob tej priložnosti bi bilo potrebno omeniti, da so določeni nastavki zakona o davku na nepremičnine šli v to smer, da se vzpodbudi vračanja zemljišč nazaj v kmetijska zemljišča,« je poudaril Lisec.
Poslanec meni, da bi morali glede na dejstvo, da bomo še kar nekaj časa verjetno prejemniki različnih nepovratnih sredstev s strani EU, je potrebno ta sredstva nameniti tistim, ki bodo obdelovali slovensko zemljo. V prvi fazi predvsem mladim kmetom in manjšim kmetijam, ob tem pa davčno razbremeniti vse tiste, ki razmišljajo o obdelovanju kmetijske zemlje. Na odboru za finance že imamo predlog o tako imenovanih davčnih počitnicah za prvo ali drugo leto za vse tiste, ki se bodo odločili, da bodo obdelovali kmetijsko zemljo, je še pojasnil Lisec.