Vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec se je danes v okviru posvetovanj z vodji poslanskih skupin sestal s predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem. Na sestanku sta sogovornika spregovorila o kandidatih za mesto sodnika na Splošnem sodišču Evropske unije in mesto sodnika na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu. Poleg tega pa sta opravila tudi posvetovanje o kandidatih za sodnika Ustavnega sodišča RS.
Objavljamo izjavo za medije, ki jo je po sestanku s predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem, podal vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec.
Gospod Krivec se je predsednikom Republike Borutom Pahorjem pogovarjal o odprtih imenovanjih, ki jih mora potrditi DZ. Med ta sodijo izbor Ustavnega sodnika ter izbor sodnikov na evropskih sodiščih. Pogovarjala sta se tudi o drugih zadevah, povezanih z epidemijo koronavirusa in volilno zakonodajo. Vodja poslanske skupine je predsedniku povedal, kateri kandidati se poslanski skupini zdijo najprimernejši, končno odločitev pa bo poslanska skupina sprejela pred glasovanjem. Krivec je predsedniku predstavil časovnico postopkov glede volilne zakonodaje, ki trenutno tečejo v DZ, saj je opozicija vložila zahtevo za izredno sejo, kjer se bo odločalo o zakonu o ukinitvi volilnih okrajev. V primeru, da ta zakon ne bo sprejet, se bo odločalo o zakonu, ki ga je pripravila koalicija. Pogovarjala sta se tudi o aktualni korona krizi in ob tem ugotavljala, da je zadeva resna ter da je nujno potrebno poenotenje znotraj celotnega političnega spektra, predvsem pred prazničnimi dnevi.
Vodja poslanske skupine je odgovoril tudi na nekaj novinarskih vprašanj, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.
Prvo vprašanje je bilo, kako komentira aktualno politično situacijo, ki je s prihodom Karla Erjavca spet postala resna. Krivec je dejal, da je situacija postala resna, saj se je na prizorišče vrnil resen politični akter. Kaj bistvenega se po njegovem mnenju ni spremenilo. Stvari potekajo normalno naprej tudi v DZ. Na stranki Desus pa je, da se odloči, kako naprej.
V nadaljevanju je Krivec še komentiral t.i. konflikt glede ukrepov med ministrom za gospodarstvo Zdravkom Počivalškom in ministrom za zdravje Tomažu Gantarju. Po njegovem mnenju ne gre za konflikt, ampak za izmenjavo mnenj, ki vodi h kompromisu za dobro vseh državljanov in državljank. Poudaril je še pomembnost poslušanja stroke in strokovne skupine.
Predstavnike sedme sile je zanimalo tudi, kako komentira odločitev vlade, ki je zaobšla mnenje sodnega sveta, saj je ta predlagala Trstenjakovo in Erbežnika za kandidata. Krivec je dejal, da je stvar odprta, ni pa njegova pristojnost, da komentira odločitve sodnega sveta. V tem postopku ima sodni svet možnost, da predlaga kandidate, predsednik pa ima možnost, da te kandidate sprejme ali ne.
Na novinarsko vprašanje, kako odgovarja na kritike politizacije izvolitve sodnikov v EU, je Krivec odgovoril, da ne gre za politizacijo, saj so nekateri kandidati v DZ zboru bili potrjeni, niso pa prestali zaslišanja na telesih v Evropski uniji.
Vprašanja so nanesla tudi na zakon o volilni zakonodaji, ki ga je pripravila koalicija, in sicer: ali je usklajen in kdaj bo vložen v proceduro v DZ. "Usklajen je in pripravljen za vložitev. Vložen pa bo, ko bo predhodni zakon zaključil postopek," oje povedal Krivec.
Na koncu je novinarje še zanimalo, če meni, da se je Karel Erjavec vrnil na politično sceno, da bi rušil aktualno vlado. Po besedah Krivca je to vprašanje treba nasloviti na njega osebno. Kot je povedal na začetku, je Erjavec resen igralec, saj ima kilometrino na političnem področju. Ali bo koristen ali ne, pa je stvar njegovih odločitev.