Poslanska skupina SDS je v sklopu 27 predlogov zakonov in 2 odlokov v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o strokovnih, znanstvenih in umetniških naslovih.
Strokovni in znanstveni naslovi so v skladu s 35. členom Zakona o visokem šolstvu obvezna sestavina javno veljavnih študijskih programov prve, druge ali tretje stopnje. Podrobneje jih ureja Zakon o strokovnih in znanstvenih naslovih. Z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o visokem šolstvu je bil drugi odstavek 35. člena ZViS dopolnjen na način, da se z doktorskim študijskim programom lahko določi znanstveni ali umetniški naslov, tvorjen v skladu z zakonom. Prej so imeli doktorski študijski programi lahko samo znanstveni naslov. ZSZN-1 določa, da se strokovni in znanstveni naslovi ne prevajajo v tuje jezike. Odprtost Slovenije v mednarodno okolje je pokazala potrebo po enotni ureditvi poimenovanj slovenskih strokovnih in znanstvenih naslovov v angleškem jeziku zaradi lažje mobilnosti diplomantov za namen študija, zaposlitve ali druge vrste mednarodnega sodelovanja (konference, sestanki, izmenjave, projekti idr.).
V skladu s 35. členom ZViS je obvezna sestavina študijskega programa za pridobitev izobrazbe študijsko področje študijskega programa po klasifikaciji KLASIUS ter znanstvenoraziskovalna disciplina po klasifikaciji Frascati. Leta 2017 je bila s spremembo Uredbe o uvedbi in uporabi klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja uvedena klasifikacija področij izobraževalnih aktivnosti/izidov 2016 (z oznako KLASIUS-P-16). Koncept in struktura z naborom kategorij (področij) v KLASIUS-P-16 sta povzeta po mednarodni klasifikaciji področij izobraževanja ISCED-F 2013. V 3. členu ZSZN-1 se uporablja mednarodna klasifikacija Isced. Ker sta klasifikaciji KLASIUS-P-16 in ISCED-F 2013 primerljivi, ZSZN-1 uvaja nacionalno klasifikacijo KLASIUS-P-16.
Republika Slovenija je z Zakonom o ratifikaciji Konvencije o ustanovitvi Evropskega univerzitetnega inštituta, kot je bila spremenjena s Konvencijo o spremembah iz leta 1992 pristopila k ustanovitvi Evropskega univerzitetnega inštituta, ki ima pooblastila, da v okviru ved, na področju katerih izvaja študij in raziskave, podeli doktorat Evropskega univerzitetnega inštituta študentom raziskovalcem. Pogoje za podeljevanje naslovov določi akademski svet, odobri pa jih visoki svet. Visoki svet sestavljajo predstavniki vlad držav pogodbenic; vsaka vlada ima v svetu en glas in imenuje dva predstavnika. Zaradi posebnega položaja Evropskega univerzitetnega inštituta je potrebna ureditev 4 uporabe znanstvenega naslova po doktorskem študiju na Evropskem univerzitetnem inštitutu v razmerju do znanstvenih naslovov, pridobljenih na javnoveljavnih doktorskih študijskih programih po ZViS v Republiki Sloveniji
S predlogom Zakona o strokovnih in znanstvenih naslovih želimo urediti način tvorjenja umetniških naslovov po doktorskih študijskih programih tretje stopnje; urediti uporabo študijskih področij v skladu s klasifikacijo Klasius-P-16; urediti poimenovanje slovenskih strokovnih in znanstvenih naslovov v angleškem jeziku; urediti uporabo znanstvenega naslova, pridobljenega po študijskih programih tretje stopnje na mednarodni izobraževalni instituciji, katere soustanoviteljica ali polnopravna članica je Republika Slovenija.