Na današnji 6. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je v obravnavo zboru predložila poslanska skupina SDS.
S predlogom zakona se ureja namenitev dela RTV prispevka tudi za druge namene, in sicer se 5 % prispevka za programe RTV Slovenija nameni tudi za financiranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev. Drugo področje, ki ga ureja ta zakon, pa se nanaša na izločitev dejavnosti Oddajnikov in zvez iz RTV Slovenija.
Stališče poslanske skupine SDS je na današnji seji predstavil poslanec Andrej Hoivik.
Celotno stališče objavljamo v nadaljevanju.
V poslanski skupini SDS vedno stremimo k pluralnosti medijskega prostora, ki je določena v 39. členu Ustave Republike Slovenije, in pravi: “Zagotovljena je svoboda izražanja misli, govora in javnega nastopanja, tiska in drugih oblik javnega obveščanja in izražanja. Vsakdo lahko svobodno zbira, sprejema in širi vesti in mnenja.”
Zato je danes na mizi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji. Z njim se zasledujeta dva ključna cilja:
Prvi cilj: zagotavljanje stabilnega vira financiranja za delovanje lokalnih in študentskih radijskih ter televizijskih programov posebnega pomena. Prav tako se zasleduje krepitev nepridobitnih medijev, ki jih so v našem prostoru prava redkost.
Drugi cilj: ureditev dejavnosti Oddajnikov in zvez na primerljiv način s preostalimi državami članicami Evropske unije.
Predlog zakona ne prinaša novih dodatnih obremenitev državnega proračuna, daje pa priložnost našim državljanom, da majhen del trenutno obveznega RTV prispevka nameni za financiranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev.
Za razliko od kolegov iz koalicijskih strank bomo predlog zakona soglasno podprli, kajti ne bomo nikoli pristali na težnje največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda, katere predsednik je včeraj, ob 1. obletnici stranke, novinarjem javne hiše in tudi ostalim novinarjem komercialnih medijev dejal, da bi “oni spadali v Svobodo”.
Medijska svoboda je za nas v Slovenski demokratski stranki temelj sodobne demokracije in srčike človekovih pravic, zato si zaslužimo, da smo o relevantnih novicah obveščeni objektivno in pluralno.