Z zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij predlagamo podelitev statusa mestne občine že ustanovljeni občini Brežice.
Poslanska skupina SDS je v sklopu 27 predlogov zakonov in 2 odlokov v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij.
Cilj omenjenega predloga zakona je podelitev statusa mestne občine že ustanovljeni občini Brežice. Predlagani zakon je v skladu z načeli lokalne samouprave. Status mestne občine lahko dobi občina, ki izpolni zakonske pogoje, da je na njenem območju mesto, ki ima najmanj 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest ter je gospodarsko, kulturno in upravno središče širšega območja, to je območja, ki je širše od njenega, ne da bi bilo treba posebej izpeljati postopek za ustanovitev nove občine »kot mestne občine«. Status mestne občine se lahko občini dodeli z zakonom. Pred sprejetjem tega zakona pa ni potreben referendum. Po Zakonu o lokalni samoupravi je pridobitev statusa mestne občine torej odvisna od izpolnjevanja zakonskih meril. Državni zbor o zahtevi mesta, da dobi status mestne občine, odloča po posebnem postopku in s posebnim zakonom.
Na območju občine Brežice deluje 10 vrtcev, 9 osnovnih šol, 2 srednji šoli, ki vpisujeta v 6 izobraževalnih programov srednje poklicne in srednje strokovne izobrazbe, višja šola, ki izvaja dva višješolska strokovna programa in 1 fakulteta. Občina je ustanoviteljica 15-ih javnih zavodov, enega javno-gospodarskega zavoda in enega javnega podjetja, soustanoviteljica dveh regijskih javnih zavodov ter pobudnica in sofinancerka zagona programa fakultete za turizem.
V občini imata sedež regijska splošna bolnišnica in muzej. Mesto Brežice je že danes močno upravno, izobraževalno in zdravstveno središče, saj ima tu svoj sedež skoraj 50 inštitucij, od teh 3/5 državne uprave in 2/5 občinskih. Število delovno aktivnih je 9.993, po delovnem mestu pa jih v občini dela 7.071, od tega 5.994 zaposlenih in 1.077 samozaposlenih. Stopnja delovne aktivnosti je 65,2% (SLO 65,5%). Povprečna mesečna bruto plača je 1.698,83 EUR (SLO 1.856,20 EUR). V letu 2019 je na območju delovalo 1.967 podjetij, ki so ustvarila prihodek 594.381,00 tisoč EUR.
Občina Brežice se po številu prebivalcev med mestnimi občinami uvršča na deveto mesto, kjer imajo mestne občine Ptuj, Murska Sobota in Slovenj Gradec manjše število prebivalcev. Pri primerjavi podatkov skupnega selitvenega prirasta med občino Brežice in mestnimi občinami lahko ugotovimo, da imajo Brežice povprečen skupni selitveni prirast v zadnjih desetih letih na 3,0 na 1.000 prebivalcev. To občino uvršča na četrto mesto takoj za Koprom, Mariborom in Ljubljano. Tudi pri pregledu skupnega prirasta na 1.000 prebivalcev ugotovimo, da je povprečje občine Brežice v zadnjih desetih letih 0,5 na 1.000 prebivalcev, kar jo postavlja pred mestnimi občinami Ptuj, Nova Gorica, Slovenj Gradec in Murska Sobota. Občina Brežice je stičišče transportnih poti, kjer poteka avtocestna povezava Ljubljana-Zagreb, železniška povezava Ljubljana-Dobova z dvema železniškima postajama, kjer je na enem lociran tudi mednarodni železniški prehod. Skupaj sta na območju občine dva mednarodna prehoda, trije meddržavni mejni prehodi in štirje maloobmejni prehodi. V občini leži edino vojaško letališče v Sloveniji. Skozi občino potekajo tri daljinske kolesarske povezave. Občina ima izjemen geostrateški položaj mesta in občine Brežice, saj se na njenem območju nahaja kar 10% meje s sosednjo državo Hrvaško, ki je istočasno tudi zunanja meja Schengenskega območja.
Prizadevanja občine Brežice, da pridobi status mestne občine zasledujejo tudi skupno stališče regije Posavje, ki vseskozi zagovarja pri vzpostavitvi druge ravni lokalne samouprave, s ciljem nujne decentralizacije kot središče somestje Brežice-Krško-Sevnica s sedežem Posavske pokrajine v Krškem, sedež pokrajinskega sveta v Brežicah in sedežem sveta občin v Sevnici. S statusom mestne občine Brežice sledijo usmeritvam, da se regija oblikuje s središčem v mestni občini.