Zveza potrošnikov Slovenije je pred volitvami pozvala stranke, da se v koalicijski pogodbi v prihodnjem mandatu zavežejo k sistemskim ukrepom za okrepitev varstva potrošnikov, k oblikovanju ukrepov za podporo trajnostnemu ravnanju potrošnikov, njihovi vključitvi v digitalno preobrazbo in v trajnostni razvoj. Zahteve so poimenovali »Nič o potrošnikih – brez potrošnikov«.
V Slovenski demokratski stranki smo pozdravili to pobudo, v kateri je izpostavljenih več izredno pomembnih tem, ki zadevajo vsakega prebivalca, saj smo danes vsi potrošniki. V našem skupnem interesu je, da državljani Slovenije živijo v državi, ki spoštuje njihove pravice, potrošniki pa poznajo svoje pravice in jih lahko enostavno uveljavljajo.
V nadaljevanju objavljamo ključnih zahteve, ki so jih v ZPS zapisali v sedmih točkah in odgovore Slovenske demokratske stranke na te zahteve.
1. Do konca leta 2022 naj se pripravi in sprejme trajnostno usmerjen program – strategijo varstva potrošnikov 2023–2026
Zaradi najhujše zdravstvene krize v samostojni Sloveniji so bile prioritete te vlade reševanje življenj, ohranitev delujočega gospodarstva in delovnih mest. Rezultati kažejo, da je bila odločitev prava, zavedamo pa se, da bo naslednjem mandatu potrebno sistemsko urediti več pomembnih področij, med drugim tudi področje varstva potrošnikov. Dejstvo je, da je bil Zakon o varstvu potrošnikov zadnjič noveliran v letu 2018. Razmere so se v času od zadnje novelacije zakona močno spremenila, prav tako so se spremenile navadne potrošnikov, zato bo treba zakonodajo prilagoditi novi realnosti. Če bodo volivci stranki SDS namenili, da bo vodila tudi naslednjo vlado, se bomo zavzeli, da bodo pri oblikovanju predloga zakona upoštevani predlogi čim širšega kroga deležnikov. Ker v SDS sledimo ciljem debirokratizacije in vitki javni upravi, vzpostavitvi novega Urada za varstvo potrošnikov pri Vladi RS nismo naklonjeni.
2. Učinkovito pravno varstvo
Na odgovor glede predlogov za učinkovitejše pravno varstvo se v SDS strinjamo, da je potrebno spremeniti zakonodajo v smeri, da se izboljša učinkovitost in preglednost delovanja nadzornih organov. S spremembami na področju nadzorov institucij smo v tem mandatu že začeli in sicer na področju finančne uprave. V SDS se strinjamo, da bi morali izboljšati sistem izvensodnega razreševanja sporov, saj se lahko z mediacijo in arbitražo med sprtimi stranmi hitro in učinkovito rešijo spori, s čimer se izognemo nepotrebnim stroškom, dodatno pa bi razbremenili tudi sodišča.
3. Prehranska politika in prehranska varnost
Na področju prehranske politike in prehranske varnosti smo v zadnjih 2 letih dosegli pomembne korake k povišanju deleža samooskrbe in s tem večje prehranske varnosti države. Ob prevzemu mandata so nas pričakale alarmantne razmere v številnih kmetijskih panogah, dodatno je razmere zaostrila epidemija, zato smo za pomoč slovenskemu kmetijstvu pripravili vrsto pomembnih ukrepov. Kmetom smo pomagali z mesečnim temeljnim dohodkom, nadomestilom zaradi karantene ali varstva otrok, plačano bolniško, povračilom nadomestila za čas čakanja za delavce in večkratnimi solidarnostnimi dodatki. Zaradi povišanja cen naftnih derivatov in mineralnih gnojil smo kmetijstvu namenili dodatnih 25 milijonov EUR, prejeli pa so tudi finančno nadomestilo zaradi izpada dohodka v prireji govejega mesa, proizvodnji vina in pridelavi jabolk. Z vsemi temi ukrepi smo poskrbeli, da je je slovensko kmetijstvo prebrodilo eno izmed najhujših kriz, s tem pa smo zagotovili boljšo prehransko varnost slovenskim potrošnikom. Da se bo lahko v Sloveniji povečala samooskrba, smo za izvajanje Skupne kmetijske politike do leta 2027 zagotovili rekordnih 1,8 mrd € sredstev.
4. Vzpostavitev in uveljavljanje trajnosti na ključnih področjih življenja potrošnikov
V tem mandatu smo posebno pozornost namenili trajnostni politiki in varovanju okolja. Enega izmed največjih poudarkov smo poleg reševanju najhujše zdravstvene krize v Sloveniji, namenili gradnji trajnostne infrastrukture in trajnostne preobrazbe gospodarstva. V tem mandatu smo začeli z obsežnimi infrastrukturnimi projekti na področju železniškega prevoza, hkrati pa smo za izboljšanje avtobusnih prevozov po celi Sloveniji sklenili 5 letne koncesijske pogodbe, na podlagi katerih bomo dobili za 20% več povezav. Dodatno smo uvedli brezplačne prevoze za upokojence v medkrajevnem prostoru in večjih mestih. Z namenom dodatnega varstva okolja in spodbujanja daljše trajnosti in uporabe izdelkov smo uzakonili prepoved uporabe plastičnih proizvodov za enkratno uporabo. Dodatna sredstva smo namenili tako za pridobivanje alternativnih virov energije, z davčnimi spremembami pa spodbujamo nakupe električnih vozil. V naslednjem mandatu bomo dosedanje ukrepe še nadgradili in poskrbeli, da bo Slovenija čim bolj energetsko neodvisna pri enaki kakovosti življenja njenih prebivalcev.
5. Dostopna in okolju prijazna energija
V Slovenski demokratski stranki se zavzemamo za izgradnjo drugega bloka Jedrske elektrarne Krško, s čimer bomo postali bolj energetsko neodvisni, hkrati pa bomo močno razbremenili okolje, saj je za leto 2032 predvideno prenehanje obratovanja Teš-a. Zavzemamo se tudi za dokončanje projektov izgradenj hidroelektrarn in izgradnjo dodatnih sončnih elektrarn po vzoru elektrarne v Prapretnem, kjer smo degradiranem območju dali nov smisel. Dodatna sredstva smo že namenili tudi za ukrepe sofinanciranj energetskih prenov, s čimer se izboljšuje energetska učinkovitost objektov in posledično zmanjšuje poraba energije. Zaradi dviga cen energentov smo ponovno regulirali cene naftnih derivatov, z znižanjem stroška omrežnin in nekaterih drugih dajatev pa se je rekordno pocenil znesek na položnicah za elektriko. Z namenom večje energetske varnosti Slovenije, vlada na novih trgih pospešeno pridobiva dodatne količine energentov.
6. Dostop do sodobnih telekomunikacijskih omrežij in digitalnih storitev mora postati pravica potrošnikov
Z namenom večje digitalne pismenosti in hitrejše digitalizacije vseh mladih in starejših v Sloveniji, smo v tem mandatu sprejeli Zakon o spodbujanju digitalne vključenosti. Z zakonom želimo spodbuditi zanimanje za naravoslovno in tehniško znanje, krepitev zavesti o prednostni uporabi digitalnih orodij za življenje posameznikov in dvignilo usposobljenost za uporabo digitalnih kompetenc. Za ta namen smo uvedli tudi vavčerje v višini 150 EUR. V tem mandatu smo povečali tudi sredstva za naložbe v informacijsko infrastrukturo, s čimer bomo dogradili širokopasovnih priključkov na območju celotne Slovenije, kar bo v prihodnjih letih odpravilo še preostale bele lise. Naš cilj je, da čimprej zagotovimo internetno povezavo na celotnem ozemlju Slovenije.
7. Vzpostavitev za potrošnike boljšega trga varčevalnih/naložbenih produktov
Na področju finančnega opismenjevanja mladih bo potrebno v naslednjih mandatih storiti več, zato v SDS predlagamo, da se v slovenski šolski sistem vključijo predmeti, ki bodo pokrili tako teme finančnega opismenjevanja mladih, kot tudi področja podjetništva. Te predmete bomo uvedli v vseh srednjih, višjih in visokih šolah. Z namenom spodbuditve naložbenega varčevanja smo v tem mandatu že znižali stopnjo davka na dobiček iz kapitala za 2.5 odstotni točki, skrajšali pa smo tudi obdobje imetništva za katero je potrebno davek na dobiček plačati. Uvedli smo tudi zakonsko možnost, da se lahko zavezanec odloči, da bo davčno osnovo od dohodkov iz kapitala in dohodkov iz oddajanja premoženja v najem, vštel v letno davčno osnovo za odmero dohodnine. V naslednjem mandatu se bomo v SDS zavzemali, da se obstoječe rešitve še nadgradijo v smeri, ki bodo še bolj spodbudile naložbeno varčevanje.