Na današnji dan pred 31 leti se je v Cankarjevem domu v Ljubljani odvilo množično Demosovo predvolilno zborovanje, ki je potekalo pod geslom »Prihodnost Slovenije«. Slavnostni govornik na zborovanju je bil predsednik Demosa dr. Jože Pučnik
17. januarja 1990 je v Cankarjevem domu potekal shod Demosa, na katerem so demokratične in opozicijske stranke pokazale enotnost, politično moč in odločenost, da z zmago na aprilskih volitvah odločilno posežejo v slovenski politični prostor. V nabito polni Gallusovi dvorani Cankarjevega doma so zbrani prisluhnili idejam in zamislim Demosa o prihodnosti Slovenije.
Kot eno izmed prednostnih nalog Demosa so na zborovanju predstavili pobudo, da se naj Slovenci o prihodnosti naroda izrečejo na plebiscitu, kar je bilo predstavljeno v Deklaraciji o slovenski samoodločbi. V njej se je koalicija Demos tudi zavezala, da je treba storiti vse, da bodo volitve aprila 1990 zares svobodne in poštene ter da bodo podlaga za legitimen in reprezentativen slovenski parlament. Deklaracija je tudi predvidevala urejen preskok v demokracijo in možnost razglasitve samostojne Slovenije v primeru ustreznega soglasja slovenskega naroda.
Slavnostni govornik shoda je bil predsednik Demosa in prvak SDZS dr. Jože Pučnik, ki je občinstvo v svojem nagovoru nazival z »dragi prijatelji«. Uvodoma je dr. Pučnik povedal, da se združena opozicija podaja v skupen boj, ker jih druži zahteva po odpravi enopartijskega sistema, zavzemanje za večstranski sistem in pravno državo ter konfederacijo, v kateri bo Slovenija uveljavila svojo ekonomsko, politično, kulturno in nacionalno suverenost. »Naši politični programi so pozitivni, odkrito povemo, kaj hočemo – hočemo pa tak politični sistem, v katerem se nobena stranka nikoli več ne bo mogla polastiti države,« je na shodu še dejal dr. Jože Pučnik, ki je nekaj besed namenil tudi odnosu do preteklosti. »Slovenska opozicija ne goji nobenega revanšizma, nobene maščevalnosti. Vse vojne in povojne zločine naj raziščejo zgodovinarji, da bodo naši vnuki vsaj izvedeli, kaj se je dogajalo in zakaj smo mi drugi, ki smo preživeli, vse to dopustili,« je bil jasen Pučnik. Ob tem je dodal, da si v Demosu želijo le mir in spravo s preteklostjo.
Na shodu so nastopili tudi predstavniki vseh strank združenih v Demos. Hubert Požarnik je spregovoril v imenu SDZ, Ivan Oman v imenu SKZ, Matjaž Šinkovec v imenu SDZS, Lojze Peterle za SKD in Jože Plut v imenu Zelenih. Ivan Oman je takrat izrekel znane besede, da gre Demos na volitve zato, da zmaga. Takšno razmišljanje je med prisotne vlilo veliko pozitivne energije in potrebnega optimizma pred prihajajočimi prvimi večstrankarskimi volitvami aprila 1990.
Shod Demosa v Cankarjevem domu je pomenil pomemben temelj v procesu slovenskega osamosvajanja. Na shodu je bil predstavljen Demosov predvolilni program, s katerim je Demos aprila 1990 zmagal na prvih večstrankarskih volitvah in popeljal Slovenijo v samostojnost. V Cankarjevem domu pred 31 leti so zbrani slovenskemu narodu poslali jasno sporočilo: Demos se bo zavzemal za posameznikovo osebno svobodo, demokracijo, za spoštovanje človekovih pravic in za suvereno državo slovenskega naroda.