Kmetijstvo je ena izmed pomembnejših panog in ker spodbujamo domačo proizvodnjo in samooskrbnost ter razvoj slovenskega kmetijstva, smo v Slovenski demokratski stranki kmetijstvu vedno namenjali posebno pozornost in skrb.
V Slovenski demokratski stranki bomo vedno na strani slovenskega kmeta. Kmetijstvo je bilo vedno med prioritetnimi temami našega programa, saj kmetijstvo ohranja slovensko kulturo in slovensko krajino. Slovensko podeželje namreč ustvarjajo ljudje, ki ohranjajo slovenstvo avtentično.
Vsak kmet v Sloveniji, ki prideluje hrano, ne prideluje samo komercialnega artikla, ampak prideluje neka,j kar je strateškega pomena za prihodnost. Pomembnost kmetijstva in domače pridelave hrane se je pokazala ob prihodu epidemije koronavirusa. Zavedanje, da se hrana pridela na kmetijah in zemlji, je postalo še toliko večje.
Čas koronakriza je prizadel tudi kmetijsko panogo. V samo desetih mesecih dela smo sprejeli celo vrsto pomembnejših reform in ciljnih ukrepov, ki so v času krize pomagali tudi slovenskemu kmetu. Tako je zaradi izpada prihodkov kmetijski sektor v letu 2020 (čas koronakrize) prejel finančno nadomestilo dohodka v višini 6,2 milijona evrov. Kmetom je Vlada RS omogočila možnost vložitve zahteve za temeljni mesečni dohodek, brezplačni zakup zemljišč v lasti RS in povračilo izgubljenega dohodka za čas karantene. S sprejetim PKP7 bodo kmetje z nizkimi prejemki, ki so starejši od 65 let, prejeli tudi solidarnosti dodatek v višini 150 evrov.
Sprejeli smo tudi ukrep znižanja katastrskega dohodka. Za leto 2020 se davčna osnova od potencialnih tržnih dohodkov za pridelavo na zemljiščih določi v višini 50 % katastrskega dohodka in davčna osnova od potencialnih tržnih dohodkov za pridelavo v panjih v višini 35 % pavšalne ocene dohodka na panj. Tako znižana davčna osnova bo vplivala tudi na odmero obveznosti, ki se neposredno vežejo na davčno osnovo, kot na primer na odmero prispevka za zdravstveno zavarovanje v letu 2020, če se ta določa na podlagi katastrskega dohodka, na uvrščanje v razrede zavarovalnih osnov za zavezance, ki so pokojninsko in invalidsko zavarovani kot kmetje, na odmero zborničnega prispevka za Kmetijsko gozdarsko zbornico za leto 2021, prispevek za vzdrževanje gozdnih cest ipd..
Zaradi pričakovanega izpada dohodkov od pridelave osnovnih kmetijskih in osnovnih gozdarskih pridelkov v letu 2020, ki bodo posledica otežene obdelave v času trajanja ukrepov za zajezitev posledic epidemije virusa #COVID-19 ter pričakovanega padca odkupnih cen, se pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest, ki jih plačujejo lastniki gozdov, obračuna od 50 % katastrskemu dohodku.