Slovenska demokratska stranka skrb za družino in spodbujanje družinskega življenja postavlja visoko na lestvico svojih prioritet.
Tradicionalna slovenska družina je osrednja celica našega bivanja, zato ji je treba zagotoviti zadostne finančne spodbude in mlade opogumiti, da se odločijo za družinsko življenje. Močnejša kot bo slovenska družina, bolj ugodno okolje bo slovenska država postala za družino in lepša bo naša prihodnost in prihodnost slovenskega naroda.
V svojem programu, ki si ga lahko ogledate TUKAJ, zagovarjamo družino kot primarno okolje, v katerem se posameznik nemoteno razvija, pridobiva pozitivne izkušnje in vrednote ter se uči sprejemati odgovornost za lastno ravnanje in svobodo. S tem posameznik pozitivno vpliva na razvoj družbe. Družina mora biti tudi skupnost enakopravnih in demokratičnih odnosov med člani, pri čemer so koristi otrok najpomembnejše vodilo. Da bi družina delovala kot blažilec družbenih pretresov, ji je treba pomagati pri zagotavljanju avtonomnosti, ekonomske neodvisnosti, zasebnosti in varnosti. Ker v SDS sledimo svojim temeljem, je bilo s PKP7 sprejetih nekaj solidarnostnih dodatkov nanašajoč se na družine.
Enkratni solidarnostni dodatek v višini 50 evrov za vse otroke: Prejme ga eden od staršev oz. rejnik otroka do starosti 18 let s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, ki dejansko živi v Sloveniji.
Dodatek za nego otroka: Dodatek za nego otroka se povečuje za 100 evrov. Poračun višjega dodatka za oktober, november in december 2020 v višini 300 evrov se bo izvedel do 31. januarja 2021. Od januarja 2021 pa bo znesek dodatka za nego višji do konca epidemije.
Povečan dodatek za velike družine: Znesek letnega dodatka za velike družine se za čas do konca epidemije poveča za 100 evrov za družine s tremi otroki in za 200 evrov za družine s štirimi ali več otroki.
Enkratni solidarnostni dodatek za novorojence: Eden od staršev oziroma posvojitelj otroka s stalnim prebivališčem v Sloveniji, rojenega v času od 1. januarja 2020 do enega leta po koncu epidemije, bo prejel enkratni solidarnostni dodatek za novorojencev v višini 500 evrov.
V tem mandatu smo sprejeli tudi dva pomembna zakona:
Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih smo spremenili tako, da odpravlja neustrezno in nepravično zakonsko ureditev v primeru, ko zaposleni starši koristijo pravico iz 50. člena tega zakona in na ta način uveljavljajo pravico do dela s krajšim delovnim časom z namenom varstva svojega otroka. S spremembo se je izenačila višina plačanih prispevkov za socialno varnost delavcev, ki so zaposleni za krajši delovni čas zaradi koriščenja pravice do krajšega delovnega časa z namenom varstva svojega otroka, s tistimi delavci, ki te pravice ne koristijo, s čimer se na ta način tudi odpravlja neenakopraven položaj delavcev, ki so s tem namenom zaposleni za krajši delovni čas.
Sprejeli smo Zakon o obravnavi otrok in mladostnikov s čustvenimi in vedenjskimi težavami in motnjami v vzgoji in izobraževanju. Zakon opredeli vrnitev otroka ali mladostnika v običajni ritem življenja, vrnitev domov in nadaljnje šolanje ali delo ter predvidi tudi morebitno prilagoditveno obdobje, ki ga mladostnik lahko preživi v mladinskem stanovanju, kjer lahko živi še 12 mesecev po zaključku izobraževanja oziroma največ do svojega 26 leta.