Potekala je seja Odbora za finance, na katerem so poslanke in poslanci tudi obravnavali Predlog Zakona o stanovanjski jamstveni shemi za mlade (ZSJSM). Kot predlagatelj je spregovoril poslanec SDS Tomaž Lisec.
Uvodoma je Tomaž Lisec povedal, da so ena izmed prednostnih nalog Evropske unije tudi cenovno dostopna stanovanja za mlade. »Jasno je, da moramo nekaj narediti, da mladim pomagamo rešiti prvo stanovanjsko zadrego,« ob tem pove Lisec in predstavi nekaj ukrepov, ki jih je vlada pod vodstvom Janeza Janše že naredila na področju stanovanjske problematike. Kot prvo pomembno delo je Lisec izpostavil spremembo gradbenega zakona in kot drugo spremembo zakona o urejanju prostora ter kot tretjo sprejetje novele stanovanjskega zakona, ki bo pospešil pridobivanje prvih stanovanj. »Omeniti je tudi treba, da je vlada spremenila poslovno politiko Stanovanjskega sklada RS in mu naložila, da je treba do leta 2025 zgraditi 5000 stanovanj. Nekatera stanovanja se gradijo, druga so že zgrajena,« je jasen poslanec SDS.
»S predlogom Zakona o stanovanjski jamstveni shemi skušamo reševati, da bodo mladi lažje najeli stanovanjski kredit za prvo stanovanje. Država pa bo tukaj nastopila kot nekdo, ki izda poroštvo,« je na odboru povedal Tomaž Lisec in opisal nekatere člene zakona, od tega komu je zakon namenjen, do tega kdo je lahko kreditojemalec: »Za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja se šteje prvi nakup, gradnja, rekonstrukcija ali sprememba namembnosti stanovanja, če stanovanje ustreza površinskim normativom za primerno stanovanje v skladu z zakonom, ki ureja stanovanjska razmerja in če kreditojemalec nima v lasti drugega primernega stanovanja.«
Ob koncu uvodne predstavitve Lisec tudi pove, da v SDS s predlogom Zakona o stanovanjski jamstveni shemi prehajamo od besed, kako pomagati mladim, do dejanj: »Zakon je pripravljen optimalno in je namenjen prvemu reševanju stanovanjske problematike mladih."
.@TomazLisec: Z Zakonom o stanovanjski jamstveni shemi skušamo reševati, da bodo mladi lažje najeli kredit za prvo reševanje stanovanjske problematike. Država tukaj nastopi kot nekdo, ki izda poroštvo. Od besed kako pomagati mladim, prihajamo k dejanjem. pic.twitter.com/x9mmeVcwuF
— SDS (@strankaSDS) April 1, 2022
V nadaljevanju razprave je poslanec Lisec tudi opozoril, da so v stranki Levica pametni v teoriji in pozabljajo na prakso. Ob tem omeni leta 2021 sprejet stanovanjski zakon, ki mu je Levica nasprotovala kljub temu, da je zakon predvideval povečanje fonda najemnih stanovanj in več sredstev za stanovanjske sklade. Poslanec SDS Tomaž Lisec je tudi mnenja, da ni pravično, da se stanovanja gradijo samo v Ljubljani, medtem pa se pozablja na Goričko, Posavje, Koroško in druge dele Slovenije. »Zakon o stanovanjski jamstveni shemi gre v prid mladim in mladim družinam. Eni dejansko delamo za mlade, medtem ko drugi samo sanjajo in govorijo,« zaključi Tomaž Lisec.
.@TomazLisec: Sedaj poslušamo od ljudi, ki so bili nadkoalicijska stranka, da bi morali zgraditi 30.000 najemnih stanovanj. In kaj so zgradili prej? 300 najemnih stanovanj v šestih letih. To pa je dejansko stanje in ne govoričenje. pic.twitter.com/9iI8U3QCJj
— SDS (@strankaSDS) April 1, 2022
Spregovorila je tudi poslanka Elena Zavadlav Ušaj, ki je mnenja, da je temeljna človekova pravica tudi pravica do stanovanja.
.@ElenaUsaj: Državljan mora imeti pravico do stanovanja kot temeljno človekovo pravico, kar bi morala država omogočati. Vsaka rešitev, ki jo podajamo danes, in ki se je naredila v preteklih mesecih, je korak bližje temu, da ljudem omogočimo, da se bodo stanovanjsko osamosvojili. pic.twitter.com/ucok8XGB4P
— SDS (@strankaSDS) April 1, 2022