V SDS za razliko od vladnega šestorčka delamo v prid vseh državljanov, ne samo v prid javnega sektorja.
Zadnji dan novembrske seje DZ bodo poslanke in poslanci med drugim obravnavajo novelo zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, ki smo jo pripravili v poslanski skupini SDS in s katero želimo določiti pravične in razumne oziroma zmerne davčne obremenitve slovenskih kmetov. Predlog je predstavil poslanec Tomaž Lisec.
Celoten magnetogram, ki ni avtoriziran, objavljamo v nadaljevanju.
TOMAŽ LISEC: Podpredsednik, hvala za besedo. Spoštovane predstavnice ministrstva, kolegice in kolegi, vsem skupaj lep pozdrav! Medtem ko vladni šestorček išče vse načine in poti, kako mirno preživeti ta tri oziroma štiri leta na oblasti, v opoziciji delamo, ker imamo jasne cilje. Eden izmed njih je nižji davek na katastrski dohodek. Zato je danes pred nami novela zakona o ugotavljanju katastrskega dohodka, s katero želimo v poslanski skupini SDS zopet opozoriti na problem v slovenskem kmetijstvu.
Glavni cilj predlaganega zakona je določitev pravične in razumne oziroma zmerne davčne obremenitve slovenskih kmetov, ki se najlažje doseže z znižanjem katastrskega dohodka, ki pa vpliva tudi na višino obveznosti iz naslova socialnega zavarovanja in na obseg pravic iz javnih sredstev. Torej, kaj je ključna rešitev našega zakona: da se prehodna določba, ki je nastala leta 2016 v tako imenovanem Židanovem zakonu, da se katastrski dohodek in pavšalna ocena dohodka na čebelji pan predpiše v vrednosti 40 % kot trajna določba. 40 % in nič več.
V letu 2016, ko je prejšnja vlada, ki je zelo podobna tej vladi, spisala zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka in v najem zapisala: »Zavezancem se bo ob upoštevanju predlaganega prehodnega obdobja ocenjeni katastrski dohodek v letu 2017 glede na pretekla leta zmanjšal za okoli 10 milijonov evrov, v letu 2018 se bo glede na leto 2017 povečal za okoli 11 milijonov, leta 2019 se bo glede na leto 2018 povečal še za okoli 15 milijonov evrov in v letu 2020 glede na leto 2019 še za okoli 19 milijon evrov. Skupno bo v letu 2020 katastrski dohodek zajet v obdavčitev za dohodnino, višji od sedanjega za nekaj manj kot 35 milijonov evrov, kar pomeni več kot enkrat višji.« Še več, celo tista vlada je sama v obrazložitvi napisala, da se bo okoli tretjini kmečkih gospodinjstev katastrski dohodek povečal do 50 % ali v povprečju nekaj čez 60 evrov letno, približno polovici med 50 % in 300 % ali v povprečju do približno 140 evrov letno. Približno 10 % pa se bo katastrski dohodek povečal za več kot trikrat ali v povprečju za nekaj več kot 200 evrov letno.
Spoštovani in spoštovane, dejstvo je, da približno od leta 2013, ko je prejšnji minister imel nesrečno roko pri vodenju kmetijske politike, je poleg te nesrečne kmetijske politike slovenskega kmeta vsako leto obiskala ena ali pa morda celo več naravnih nesreč v različnih oblikah. In da je stanje v slovenskem kmetijstvu na meji zmožnega, ocenjujejo tudi vsakokratno ocena stanja v kmetijstvu za pretekla leta, ki ga je izdelal Kmetijski inštitut Slovenije.
In samo poglejmo primerjave med letoma 2017 in 2016 in potem boste točno videli, zakaj je današnja novela nujno potrebna. Faktorski dohodek – razlika med letoma 2016 in 2017 je minus 15 %. Obseg kmetijske proizvodnje minus 10 %, zmanjšanje števila kmetij od leta 2000 pa do leta 2017 je minus 25 %, neto dodana vrednost kmetijstva leta 2017 v primerjavi z letom 2016 je minus 31 %. In potem imamo tukaj še zgodbe o znižanju stopnje samooskrbe. Samooskrba na področju kmetijstva v zadnjem letu, ki je še en dodaten razlog, zakaj smo se v poslanski skupini SDS odločili, da vložimo ta zakon.
V poslanski skupini SDS za razliko od vladnega šestorčka delamo v prid državljanov, delujemo v prid vseh državljanov, ne samo v prid javnega sektorja, ki ga z bonbončki kupuje ta koalicija, mi delamo tudi v prid kmetov, obrtnikov in gospodarstvenikov. V nadaljevanju pa še nekaj več besed, zakaj je ta Zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka nujno potreben in prosimo za vašo podporo. Hvala.