V kateri fazi je dogovor s Hrvaško glede skupnega odlagališča za jedrske odpadke iz Nuklearne elektrarne Krško?
Poslanec SDS Tomaž Lisec je na Vlado RS naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s skladiščenjem radioaktivnih odpadkov iz NEK.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
električna energija iz Nuklearne elektrarne Krško predstavlja približno 40 % v Sloveniji proizvedene električne energije, kar za tako majhno državo, kot je Slovenija, posledično pomeni veliko količino jedrskih odpadkov. Čeprav polovica te električne energije pripada Republiki Hrvaški, ki je polovična solastnica elektrarne, se odpadki »začasno« skladiščijo v Sloveniji. Že leta 2012 je zasedenost skladišča radioaktivnih odpadkov dosegla 95 % razpoložljivih skladiščnih kapacitet. Z reorganizacijo skladišča naj bi bilo zagotovljenega dovolj prostora za skladiščenje radioaktivnih odpadkov še do leta 2020. Tudi trenutna kapaciteta bazena za izrabljeno gorivo ne zadošča za normalno obratovanje do leta 2023.
Meddržavna pogodba za Nek bo potekla leta 2025, skladiščne kapacitete so na zgornji meji, a meddržavni pogovori na to temo se ne premaknejo z mrtve točke. Tudi zadnje srečanje meddržavne komisije, ki je potekalo 21. januarja letos v Zagrebu, ni prineslo dogovora. Hrvaška problematizira zaposlovanje delavcev in izvajalcev pri gradnji skupnega odlagališča in razmišlja o možnosti lastnega odlagališča. A čas za rešitev se izteka in dejstvo je, da jedrski odpadki ostajajo na slovenskih tleh, zato mora biti Slovenija pri aktivnostih za izgradnjo odlagališča NSRAO bistveno bolj proaktivna.
Po koncu zagrebškega srečanja je vodja slovenske delegacije ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek izjavila: »Ugotovili smo, da Nek posluje varno in gospodarsko uspešno.« Ob zavedanju pereče problematike zasičenosti odlagališča je govoriti o varnem poslovanju veliko sprenevedanje in zatiskanje oči pred nevarno realnostjo.
Zato Vlado RS sprašujem:
1. V kateri fazi je dogovor s Hrvaško glede skupnega odlagališča NSRAO? Ima vlada v primeru neuspelega dogovora rezervni načrt?
2. V kateri fazi je izgradnja suhega skladišča, katerega začetek obratovanja se načrtuje za leto 2021?
3. Zakaj se pogajanj na zasedanjih meddržavne komisije ne udeležuje tudi slovenski minister za okolje in prostor, saj gre vendarle za perečo okoljsko problematiko?