S sprejetjem zakona o izkoriščanju energije na spodnji Savi dajemo pospešek energetiki, gradbeništvu in protipoplavni varnosti. Brez tega zakona sta se do sedaj delali finančna in energetska škoda.
Poslanke in poslanci so na današnji izredni seji državnega zbora med drugim obravnavali predlog zakona o dopolnitvah zakona o pogojih koncesije za izkoriščanje energetskega potenciala Spodnje Save.
Poslanec SDS Tomaž Lisec, ki tudi sam prihaja iz Posavja (Sevnice) je v uvodu dejal, da "Sava združuje Posavje, ne glede na politične barve so tudi v preteklosti znali ali župani ali poslanci ali pa ministri aktivno pristopiti k ustreznemu izkoriščanju tistega, kar nam je dala narava, torej v tem primeru reko Savo". V preteklosti in tudi sedaj smo v Slovenski demokratski stranki na različnih nivojih sodelovali pri izkoriščanju energetskega potenciala reke Save. "S sprejetjem tega zakona dajemo pospešek energetiki, gradbeništvu in protipoplavni varnosti, brez tega zakona sta se namreč delali finančna in energetska škoda," meni Lisec, ki dodaja, da bo zakon pripomogel k pridobitev gradbenega dovoljenja za dokončanje verige hidroelektrarn na spodnji Savi.
"Dejstvo je, da če hidroelektrarna Mokrice ne bo zgrajena, to pomeni, da so bile vse prejšnje hidroelektrarne na spodnji Savi predimenzionirane - dali smo preveč denarja v njihov izkoristek, da ga sedaj ne bi ustrezno zapolnili z zadnjo hidroelektrarno," opozarja poslanec. Po njegovem mnenju beseda v državnem zboru pogosto teče o obnovljivih virih, "danes pa imamo možnost, da s sprejetjem tega zakona damo priložnost hidroenergiji in sončni energiji, ki bo stranski produkt ob izgradnji HE Mokrice".
Lisec ocenjuje, da bomo samo zahvaljujoč sončnim elektrarnam pridobivali 6-7 megavatov električne energije. V SDS zakon podpiramo tudi zato, ker odpravlja kup nepotrebnih birokratskih ovir iz prejšnje zakonodaje: "Kako naj država kupi štiri tisoč zemljišč za izgradnjo HE ob predpostavki, da niti ne ve, če jih bo lahko uporabila. Investitorju dajemo možnost za pospešitev pridobitve gradbenega dovoljenja, brez tega da bi imel vsa zemljišča že zakupljena."
Ob koncu se je poslanec zahvalil vsem posavskim poslancem, ki so glede tega projekta znali združiti moči ne glede na politično pripadnost. V zaključku predstavitve stališča je še dodal, da "dokler ne bodo dokončno zgrajene hidroelektrarne na spodnji Savi, ne moremo pričeti z gradnjo hidroelektrarn na srednji Savi. Verjamem, da bomo v tem mandatu veliko bližje cilju, ki ga imajo naši zasavski poslanski in županski kolegi - narediti nekaj na področju obnovljivih virov tudi na srednji Savi".
"V poslanski skupini SDS podpiramo ta zakon in se vsem skupaj zahvaljujemo za konstruktivno delo," je zaključil Tomaž Lisec.