Na današnji dan obeležujemo svetovni dan zdravja. Dan je določila Svetovna zdravstvena organizacija, ki želi tudi z obeležitvijo takšnega dne opozarjati na promocijo zdravega načina življenja.
Letošnji svetovni dan zdravja bo osvetljen s sloganom »Naš planet, naše zdravje« (Our planet, Our health). Pri Svetovni zdravstveni organizaciji bodo med drugim spodbujali tudi gibanje za ustvarjanje družb oz. skupnosti osredotočenih na dobro počutje prebivalstva, ob upoštevanju ekoloških omejitev.
Kako pomembno je zdravje ter delovanje zdravstvenih sistemov smo se še posebej zavedli v času koronavirusne epidemije. Še posebej v prvem valu Evropa žal ni bila sposobna obvladati resne zdravstvene krize, ko nam je poleg zdravnikov, medicinskih sester in zdravstvenega osebja primanjkovalo tudi zdravil in medicinske opreme. Vseeno pa se je situacija kasneje spremenila in dokazali smo, da ima Evropa dovolj velik potencial, da se lahko uspešno spopade s katerokoli zdravstveno krizo s tem, da okrepi zdravstveni sektor, da bo ta bolj odporen in vzdržen.
V SDS smo prepričani, da se nikoli več ne sme zgoditi, da bi moral zdravnik izbrati, kdo bo živel ali umrl, ker bolnišnica nima kapacitet ali sredstev, da bi pomagala vsem. Prav zato izpostavljamo tudi EU4Health 2021-2027 – vizijo za bolj zdravo Evropsko unijo. EU4Health je ambiciozen odziv EU na COVID-19. Pandemija namreč močno vpliva na bolnike, medicinsko in zdravstveno osebje ter zdravstvene sisteme v Evropi. Z EU4Health bo EU vložila 5,3 milijarde EUR v trenutne ukrepe z dodano vrednostjo, ki bodo dopolnjevala politike držav EU in sledila enemu ali več ciljev EU4Health. Sredstva programa EU4Health lahko države že koristijo.
Po podatkih SURS je povprečno sedem prebivalcev držav članic EU-27 od desetih (starih 16 ali več let) v letu 2020 ocenilo, da je njihovo splošno zdravstveno stanje dobro ali zelo dobro. Delež teh prebivalcev je bil najvišji na Irskem (83,0 %) in v Grčiji (78,6 %) ter na Nizozemskem (77,9 %), najnižji pa v Litvi (44,3 %) in drugi najnižji v Latviji (49,7 %). V Sloveniji je bilo takšnega mnenja 67,2 % prebivalcev, kar je bil nekoliko nižji odstotek od povprečja v EU-27 (69,5 %). 53 % oseb, starih 16 ali več let, je bilo mnenja, da zdravstvena kriza, povezana s covidom-19, v 2021 ni imela nobenega vpliva na njihovo duševno zdravje. 43 % oseb je izrazilo, da je nanje vplivala negativno, 4 % oseb pa, da je imela pozitiven vpliv na njihovo duševno zdravje. Ženske so bile po večini tiste, ki so ocenile, da je to stanje negativno vplivalo na njihovo duševno zdravje. Negativno oceno so najpogosteje podale osebe v starostni skupini 16–24 let.
V Slovenski demokratski stranki se zavedamo, da morajo biti telesna, umska in duhovna raven posameznika v popolnem sožitju, da se človek počuti zdravega. Državljanom pa je treba tudi zagotoviti dobro kakovost storitev na področju zdravstva in povečati dostopnost do zdravstvene oskrbe.