"PKP6 je namenjen ohranitvi delovnih mest, številnim državljanom ter socialnemu in zdravstvenemu varstvu. Da so ukrepi, ki smo jih sprejemali skozi dosedanje pakete, od PKP1 do PKP5 pravi, pa kažejo predvsem številke," je povedala Suzana Lep Šimenko na predstavitvi stališča poslanske skupine.
Na 49. izredni seji Državnega zbora, ki je potekala 25.11.2020, so poslanci in poslanke sprejemali t. i. šesti protikoronski paket (PKP6), predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Suzana Lep Šimenko.
Stališče objavljamo v celoti.
Najlepša hvala za besedo. Pred nami je t. i. šesti protikoronski zakon, Zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19. Zaradi naraščanja števila okuženih in predvsem zaradi naraščanja zasedenosti kapacitet v bolnišnicah ter števila bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego, je bila vlada primorana 18. oktobra ponovno razglasiti epidemijo. Zaradi ponovne razglasitve epidemije je potrebno nekatere zakonske rešitve dopolniti, jih ustrezno spremeniti, nekatere podaljšati, nekatere pa sprejeti na novo.
Zakon, ki je pred nami, se v največji meri nanaša na ublažitev posledic za gospodarstvo, zlasti za tiste, ki so zaradi ukrepov morali začasno prenehati opravljati svojo dejavnost ali jo opravljajo v bistveno zmanjšanem obsegu. Zakon je namenjen ohranitvi delovnih mest, številnim državljanom ter socialnemu in zdravstvenemu varstvu. Da so ukrepi, ki smo jih sprejemali skozi dosedanje pakete, od PKP1 do PKP5 pravi, pa kažejo predvsem številke. Nekatere smo danes tukaj že slišali, nekatere pa želim izpostaviti tudi jaz.
Ukrep oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za zaposlene, ki delajo, je koristilo okoli 480 tisoč upravičencev, kar v znesku pomeni 433 milijonov evrov. Iz ukrepa začasnega čakanja na delo je bilo izplačanih okoli 300 milijonov evrov. Temeljni dohodek je bil izplačan v višini 115 milijonov evrov. Solidarnostni dodatek za upokojence in ostale ranljive skupine je bil izplačan v višini 125 milijonov evrov. Turistične bone je vnovčilo okoli 930 tisoč državljanov, kar v znesku pomeni 128 milijonov evrov. Ključne rešitve, ki jih prinaša PKP6, zlasti za gospodarstvo in ohranitev delovnih mest, so sledeči:
- delno kritje fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem,
- nadomestilo plače za čas čakanja na delo doma,
- poenostavljeni postopki prijave dela na domu,
- oprostitev najemnin poslovnih prostorov, če je lastnik poslovnih prostorov država ali lokalna skupnost,
- podaljšanje moratorija za kredite za eno leto,
- odlok in obročno plačilo davka na dodano vrednost,
- pomoč prevoznikom, ki zaradi ukrepov niso opravljali prevozov.
Za državljane bi izpostavila sledeče:
- oprostitev plačila vrtca, če ga otrok ne obiskuje,
- topel obrok za učence in dijake iz socialno ogroženih družin med šolanjem na daljavo,
- oprostitev plačila storitev študentskih domov med razglašeno epidemijo,
- poenostavljanje oddajanja vlog za socialne transfere in druge pravice iz javnih sredstev,
- generirano izdajanje potrdil o karanteni na domu zaradi visoko tveganega stika,
- nadomestilo plače zaradi karantene,
- sobivanje enega starša z bolnim otrokom v bolnišnici,
- pri kmetijstvu: finančno nadomestilo zaradi izpada dohodka.
Nismo pa pozabili tudi na tiste, ki so v teh težkih časih v prvih bojnih linijah. Ti bodo dobili dodatek za zaposlene, ki delajo s COVID bolniki v sivi ali rdeči coni. Ocenjena vrednost ukrepov iz PKP6 je okoli ene milijarde evrov, od tega največ za ukrep pomoči delnega povračila nekritih fiksnih stroškov.
Kljub negotovim časom, s katerimi se ne soočamo zgolj v Slovenij, temveč povsod po svetu pa agencije še vedno pripisujejo Sloveniji dobro bonitetno oceno. V mesecu oktobru je tako Moody's bonitetno oceno Sloveniji celo zvišal za eno stopnjo na A3, kar seveda pomeni, da še vedno ostajamo za investitorje zaupanja vredna država in tudi to, da so ukrepi, ki smo jih sprejemali v preteklosti v tem letu pravi.
V Slovenski demokratski stranki bomo predlog zakona, ki pomeni pomoč gospodarstvu, pomeni ohranjanje delovnih mest, pomeni pomoč državljanom, seveda podprli. Ostanite zdravi, hvala.