Iskanje

Pridruži se

Strategija in vizija za razvoj slovenskega zdravstva še ni pripravljena

Na seji Odbora za zdravstvo se je predstavil kandidat za ministra za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki je uvodoma predstavil svojo ekipo, ki je sestavljala koalicijsko pogodbo in bo del ekipe na ministrstvo za zdravje. Na veliko presenečenje bosta v ekipi dva prejšnja ministra za zdravje Dorijan Marušič in Aleš Šabeder, ki sta svojo priložnost za izboljšanje stanja v slovenskem zdravstvu že imela.

Strategija in vizija za razvoj slovenskega zdravstva še ni pripravljena

Kandidat je povedal že znano dejstvo, da imamo zastarele bolnišnice in dotrajano zdravstveno opremo in izkazal dvom glede dveh milijard investicij, ki jih je vlada v odhajanju namenila slovenskemu zdravstvu. V nadaljevanju je predstavil Covid strategijo, ki bo slonela na »švedskem« sistemu, nadgradnjo vseh preventivnih programov, da bodo ti tekli nemoteno in da bodo v 18 mesecih pripravili nov sistemski zakon, ki bo vzpostavil slovenski zdravstveni sistem za naslednjih 20 let. Dolgo časa smo si prizadevali za pripravo in sprejetje Zakona o dolgotrajni, ki bo končno izboljšal stanje na tem področju, toda po mnenju kandidata ta zakon ni izvedljiv. Bešič Loredan je tudi izpostavil težave mladih in družinskih zdravnikov. Glede popoldanskega dela zdravnikov je kandidat dejal, da bodo zdravniki za popoldansko delo v svoji matični ustanovi plačani toliko kot za popoldansko delo drugje in da bi vpeljal največ 80 ur na teden oziroma 320 ur na mesec. Osebno si želi, da bi bilo zdravstvo takšno kot na Nizozemskem, kjer za financiranje zdravstva skrbijo zasebne zavarovalnice, v zasebni lasti pa je tudi večina bolnišnic in drugih zdravstvenih zavodov. Kandidat je tudi poudaril, da si bo prizadeval za absolutno ločitev med javnim in zasebnim delom zdravstva.

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je uvodoma potrdila besede kandidata, da imamo zastarele bolnišnice. »Zato je vlada v odhajanju namenila 2 milijardi evrov za UKC Maribor, UKC Ljubljana, za splošne in negovalne bolnišnice, zato so se pridobila evropska sredstva tudi za psihiatrične bolnišnice, porodnišnice,« je povedala in dodala, da je nekje prebrala, da se misli to revidirati. Ob tem jo je zanimalo, ali to pomeni odvzem denarja za investicije.

Jelka Godec je tudi opozorila, da očitno strategija in vizija za razvoj slovenskega zdravstva še ni pripravljena, kot je bilo zatrjevano v predvolilnem času. »Razlagali ste vizijo in strategijo slovenskega zdravstva, zdaj pa pravite, da to pričakujete do pomladi 2024,« je dejala vodja poslanske skupine SDS. Za strateški svet, ki bo pripravljal strategijo in vizijo, pa je Jelka Godec dejala, da bo ta bolj za goltanje denarja, kot za kaj drugega.

Poslanko SDS mag. Karmen Furman je med drugim zanimalo, ali se bo uresničila zaveza in koalicijske pogodbe, da ne glede na obširen nov covidni val, ne bo zapiranje družbe.

Poslanka SDS Alenka Jeraj je na hearingu povedala, da je sedanja vlada veliko sredstev namenila za investicije in zdravstveno opremo ter ob opozorila na težave preplačevanja medicinske opreme, ki se dogajajo predvsem v javnem zdravstvu. Kot je še opozorila Jerajeva, zasebniki kupujejo medicinsko opremo za tretjino ceneje, kot v javnem sektorju, kjer gredo cene v nebo. »Zadeve bo treba ustaviti tam, kjer se nekateri dobavitelji zelo razkošno napajajo.«

Poslanec Dejan Kaloh pa je kandidata za ministre vprašal: »Ali boste kot minister za zdravje podpirali ključne investicije v UKC Maribor in s tem ne samo na simbolični ravni, ampak tudi de facto dali vedeti, da so bolniki severovzhodne Slovenije v tem kontekstu enakopravni državljani?«

Foto: Matija Sušnik/DZ

Obvestilo o rabi piškotkov

To spletno mesto uporablja piškotke s katerimi zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo in piškotke s katerimi merimo obiskanost spletnega mesta. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so pomnjenje izbire jezika spletnega mesta ali merjenje časa obiska določene spletne strani.