Na 75. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o planinskih poteh. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Tomaž lisec.
Spoštovana državna sekretarja, kolegice in kolegi, vsem skupaj lep pozdrav!
Dejstvo je, da je planinstvo med Slovenci priljubljena prostočasna dejavnost in urejene planinske poti privabljajo zaradi tega še kakšnega obiskovalca več. Za vzdrževanje planinskih poti skrbijo za to posebej usposobljeni markacisti Planinske zveze Slovenije, ki zaenkrat svoje delo opravljajo prostovoljno. Zato smo tudi v Poslanski skupini SDS veseli, da se danes s predlogom zakona zagotavlja sistemski vir financiranja vzdrževanja planinskih poti in delo markacistov. Že samo informacije, da je mreža planinskih poti razporejena po vsej Sloveniji, da znaša več kot 10 tisoč kilometrov, da planinska društva skrbijo za več kot 2 tisoč planinskih poti in 62 planinskih veznih poti obhodnic oziroma da je vsak markacist poskrbel do sedaj za približno 12 kilometrov planinskih poti, so dovolj zgovorne.
V Sloveniji imamo trenutno registriranih 820 markacistov in markacistk. Na leto skupaj opravijo okoli 40 tisoč ur prostovoljnega dela. Dejstvo pa je tudi, ne samo zaradi koronavirusa, ampak zaradi naših lepih gora, da obisk planinskih in gorskih poti v Sloveniji narašča, tako s strani nas, Slovenk in Slovencev, kot tudi mnogih tujcev, ki jih znamo privabiti v naše lepe hribe in gore. S tem pa na drugi strani nastaja dodatna obremenitev planinskih poti in potreba po temeljitejšem vzdrževanju in označevanju ter s tem povezanimi sredstvi. Zaradi povečanega števila ljudi v gorah, večjih količin snega, nalivov, neurij se uničujejo planinske poti, ki jih je treba še bolj skrbno vzdrževati, od čiščenja, obrezovanja grmovja, risanja markacij, nameščanja smernih tabel in še kaj bi se našlo.
Največ truda, znanja in tudi alpinističnih veščin pa zahteva delovanje zelo zahtevnih planinskih gorskih poti. S sprejetjem Zakona o planinskih poteh leta 2007 so planinske poti v pravni ureditvi dobile poseben status, z današnjimi spremembami zakona pa so upoštevani tudi predlogi zakonov primerljivih alpskih držav, ki znajo izkoristiti pozitivne povezave med planinstvom in turizmom. Z novelo zakona se bo torej uredilo usposabljanje in licenčno izpopolnjevanje markacistov in ustrezno opremljenost za varno delo.
Tudi v Poslanski skupini SDS menimo, da bo največja dodana vrednost tega zakona, da se bodo na letni ravni zagotovila sredstva v višini 400 tisoč evrov za označevanje planinskih poti. Po našem mnenju bo ta učinek za proračun celo pozitiven, saj bo zaradi še bolj urejenih in varnih planinskih poti manj potreb za pomoč gorske reševalne službe, manj ur helikopterja Slovenske vojske v gorah za pomoč poškodovancem in nenazadnje tudi manj dela za zdravstveno osebje. Prav tako nas veseli, da je bil na odboru sprejet amandma, da se zakon začne uporabljati že s 1. 1. 2022. Torej, danes je velik dan za slovensko planinstvo.
V Poslanski skupini SDS se zahvaljujemo Mateji Udovč za pobudo k spremembam Zakona o planinskih poteh. Prav tako se zahvaljujemo tudi Planinski zvezi Slovenije.