Na 24. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Suzana Lep Šimenko.
Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku o dohodku pravnih oseb predstavlja enega izmed treh zakonov na področju sprememb davčne zakonodaje, ki smo jo s strani Vlade prejeli v Državni zbor. Poglavitne rešitve predloga Zakona o davku o dohodku pravnih oseb so naslednje. Nadgrajuje se podlaga za določitev seznama držav, ki z vidika poštene obdavčitve pomenijo tveganje za zlorabe.
S slovensko zakonodajo se bodo tako prenesle določbe evropske direktive, proti praksam izogibanja davkom, s tem bomo pripomogli k pravičnejšemu obdavčenju. Uvaja se nova olajšava za vlaganje v zeleni prehod in za vlaganje v digitalizacijo v višini 40 % vloženega zneska. Gre za vlaganje v računalništvo v oblaku, gre za vlaganje v umetno inteligenco, gre za okoljsko prijazne tehnologije, v čistejši javni in zasebni transport ter v energijsko učinkovitost stavb. Dvigujejo se olajšave za donacije iz 0,3 % na 1 % prihodkov kar pomeni, da lahko zavezanec uveljavlja predmetno olajšavo v višini 1 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca. Prav tako se širi obseg olajšave, kar pomeni, da se bodo višji znesek olajšave lahko uporabljal ob kulturnih namenih in za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, še za športne namene. Uvajajo se olajšave za zaposlovanje mladih, starejših in za deficitarne poklice. Govorimo o zaposlitvah oseb, mlajših od 29 let in starejših od 55 let in o zaposlitvah oseb s poklicem za katerega na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Višina olajšave v primeru zaposlitve takšne osebe je določena v višini 45 %.
V Slovenski demokratski stranki resnično pozdravljamo namero, da se področja deficitarnih poklicev uredi tudi preko olajšav, saj nato problematiko opozarjamo že dlje časa. Vzroki, da je do velikega števila deficitarnih poklicev pri nas prišlo so predvsem v napačni izobraževalni politiki, deloma pa seveda tudi v spremembah strukture gospodarstva v svetu in posledično pri nas. Na drugi strani pa bodo olajšave za zaposlovanje mladih pripomogle k temu, da bodo mladi dobili zaposlitev v Sloveniji in tako tudi ostali v Sloveniji. Dvigujejo se tudi olajšave za izvajanje praktičnega dela v izobraževanju iz trenutnih 20 % na 80 %.
Olajšava je namenjena podjetjem, ki sprejmejo vajenca, dijaka ali študenta po učni pogodbi za izvajanje praktičnega dela pouka v strokovnem izobraževanju, kar je izjemnega pomena za strokovno usposobljenost dijakov ali študentov, kot tudi za gospodarstvo, saj se bo interes po izvajanju praktičnega pouka povečal in posledično bodo podjetja lažje prišla do kvalitetnejših kadrov, mladi pa bodo s tem prišli do prve zaposlitve. Zvišujejo se priznanja, odhodki za stroške reprezentance in za stroške nadzornega sveta oziroma organa, ki opravlja funkcijo nadzora. Gre za delno priznane odhodke, ki se dvigujejo iz 50 % na 60 %. Uvaja se prehodno obdobje za ugodnejše upoštevanje davčnega odhodka pri rezervaciji za pokojnine, odpravnine in jubilejne nagrade. Gre za prehodno določbo, ki velja za obdobje petih let.
Predlog Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb zagotavlja preglednejše in pravičnejše obdavčenje, kar je ključnega pomena za dodatno spodbudo h gospodarskemu okrevanju po epidemiji Covid-19. V Slovenski demokratski stranki bomo Predlog Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb seveda podprli.