Na 55. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19 (PKP7). Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Suzana Lep Šimenko.
Stališče objavljamo v celoti.
Pred nami je že 7. protikoronski zakonski paket, zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19. Ker se epidemija ne umirja, je bila vlada primorana z 18. decembrom za 30 dni podaljšati epidemijo. Namen zakona, ki je pred nami, je omilitev posledic in vpliva epidemije na prebivalstvo in gospodarstvo. Ukrepi, ki so v tokratnem zakonu, bodo pomagali številnim državljanom, zlasti tistim socialno šibkim, upokojencem, študentom, otrokom, družinam, pomagali bodo ohraniti delovna mesta, pomagali bodo zdravstvu, prevoznikom, socialnim in zdravstvenim delavcem. Ključne rešitve, ki jih prinaša zakon, ki je danes pred nami, so sledeče: sredstva za garancijo za bančne kredite za zagotavljanje likvidnosti, predvsem mikro, majhnim in srednje velikim podjetjem, dodatek za zaposlene, katerih zadnja plača ni presegla dvakratnika minimalne plače v višini 200 evrov, skupno ta ukrep pomeni okoli 60 milijonov evrov, nadomestilo stroškov za izvajalce prevozov, možnost obročnega vračila prejetih sredstev, spremembe na področju fiksnih stroškov, in sicer kritje v višini do 2 tisoč evrov mesečno, če so podjetju prihodki upadli za več kot 70 %, uvaja se začasno denarno nadomestilo plače zaradi izgube zaposlitve v višini 513 evrov za čas trajanja epidemije za osebe, ki so od 18. oktobra izgubile delovno mesto in jim je prenehala pogodba o zaposlitvi, solidarnostni dodatek za tiste upokojence, ki prejemajo pokojnino, do višine 714 evrov in sicer:
- 300 evrov za tiste s pokojnino do 510 evrov,
- 230 evrov za tiste s pokojnino od 510 do 612 evrov
- 130 evrov za tiste s pokojnino od 613 do 714 evrov.
- Skupno je ta ukrep težek kar 67 milijonov evrov.
Pomembne pa je tudi: Solidarnostni dodatek za vse otroke v starosti do 18 let v višini 50 evrov.
tukaj bi se želela iskreno zahvaliti vsem, ki ste včeraj na matičnem Odboru za finance podprli amandma, katerega pobudnica je bila Slovenska demokratska stranka. V naši stranki se že vseskozi zavzemamo za univerzalni otroški dodatek in želimo si, da bi na nek način ločili družinsko in socialno politiko, zato seveda ocenjujemo, da si vsi otroci zaslužijo enak prispevek. Ocenjujemo, da je to ravno korak v pravo smer. Dodatnih 100 evrov bodo dobile družine s 3 otroki, dodatnih 200 evrov bodo dobile družine s 4 in več otroki. Solidarnostni dodatek bodo prejeli tudi študentje, in sicer v višini 150 evrov. Izredno pomoč ob rojstvu otroka v višini 500 evrov bodo prejele mamice, ki so rodile od 1. 1. 2020 dalje. Tudi ta solidarnostna izredna pomoč je bila popravljena z amandmajem na včerajšnjem odboru za finance. Dodatek za nevarnost in posebne obremenitve bodo dobili tisti, ki si še posebej prizadevajo v času epidemije in delujejo na področju zdravstva ali socialnega varstva. Krili se bodo stroški vzpostavitve rdeče cone.
Tudi v tem paketu se bo pomagalo izvajalcem; namreč v PKP 6 smo pozabili za tiste, ki izvajajo pomoč družini na domu. To sedaj popravljamo. Dodatek za študente in dijake bodo prejeli tudi tisti, ki delajo neposredno s Covid bolniki in zagotovila se bodo tudi sredstva za nakup hitrih testov.
Nismo pa pozabili niti na gasilce, ki bodo zaradi izpada prihodkov konec leta 2020, prejeli nadomestilo in sicer tista društva, ki imajo prvo kategorijo v višini 2 tisoč evrov, drugo kategorijo v višini 3 tisoč evrov, tretjo kategorijo v višini 3 tisoč 500 evrov, četrto kategorijo v višini 4 tisoč evrov in peto kategorijo v višini 4 tisoč 500 evrov. Dodatno pa še tisoč evrov za tiste, ki imajo v lokalni skupnosti status srednje enote. Ocenjena vrednost ukrepov je kar 550 do 600 milijonov evrov. V SDS bomo sedmi protikorona paket seveda podprli.
Želimo si, da ostanete zdravi in vse dobro v letu 2021. Hvala.