Na 26. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali predlog zakona o spremembi in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Mojca Škrinjar.
Predstavitev stališča objavljamo v nadaljevanju.
Pozdravljeni državni sekretar, pozdravljene kolegice, kolegi in pa gledalke in gledalci.
Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prinaša dobrodošlo spremembo člena, ki opredeljuje delovanje šolskih skladov. Novi člen podrobneje določi namembnost šolskega sklada in s tem sledi potrebi ne le šole, ki z donacijami pridobiva nadstandardno opremo, temveč tudi posameznim učencem in dijakom iz manj spodbudnih okolij, ki se udeležujejo dejavnosti šole, ki ni povsem javno financirana, kar je bila tudi sicer dosedanja praksa šol, vendar je bila tovrstna donacija tudi obdavčena ob preseganju cenzusa. Novela to odpravlja. Hkrati je bistvena novost, da del dohodnine lahko državljani namenimo ne le za nevladne organizacije, temveč tudi šolam in vrtcem. Amandmaji natančneje določajo terminologijo predloga zakona in ga tako izboljšujejo.
Slovenska demokratska stranka rešitev podpira. Hkrati pa opozarja, da je v prihodnosti potrebno urediti izobraževalne dejavnosti šole tako, da bodo v celoti javno financirane za vse učence in dijake ter otroke v vrtcu. Pri tem posebej poudarja pomen zdravega prehranjevanja, ki naj bo del vzgojno izobraževalnega programa. Za vse navedeno pa je potrebna tako celostna, sistemska kot finančna ureditev, za kar si bo Slovenske demokratska stranka prizadevala, da se uresniči na najbolj optimalnem času. Slovenske demokratska stranka pričujočo spremembo zakona tako prepoznava kot enega izmed korakov, ki vodi / nerazumljivo/ cilju, zato bo zakon podprla. Hvala.