Predlagana novela zakona namreč odpravlja dve diskriminatorni ureditvi, pri čemer se s predlogom sprememb ureja dokup vojaških in študijskih let, ki so jih zavarovanci plačali po takrat veljavni zakonodaji do 31. 12. 2012, a so bila pri odmeri pokojnine ta leta spregledana in se glede na veljaven zakon niso upoštevala. Prav tako pa se s predlagano spremembo rešuje tudi status kmečkih zavarovancev, ki so plačevali v blagajno za polni obseg pravic, priznan pa imajo le ožji obseg pravic.
Na 20. redni seji Državnega zbora so poslanci in poslanke obravnavali Predlog zakona o dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila mag. Karmen Furman.
Stališče objavljamo v celoti.
S predlogom sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju se odpravljajo krivice dvema kategorijam zavarovancem, ki so nastale ob sprejemanju področne zakonodaje. Predlagana novela zakona namreč odpravlja dve diskriminatorni ureditvi, pri čemer se s predlogom sprememb ureja dokup vojaških in študijskih let, ki so jih zavarovanci plačali po takrat veljavni zakonodaji do 31. 12. 2012, a so bila pri odmeri pokojnine ta leta spregledana in se glede na veljaven zakon niso upoštevala.
Prav tako pa se s predlagano spremembo rešuje tudi status kmečkih zavarovancev, ki so plačevali v blagajno za polni obseg pravic, priznan pa imajo le ožji obseg pravic.
Pri uveljavljanju pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja med drugim velja oziroma se upošteva načelo vplačanih prispevkov ob upoštevanju načela medgeneracijske solidarnosti, pravičnosti ter enakosti. Slednje pomeni, da se obseg pravic določi glede na višino vplačanih prispevkov posameznega upravičenca in ne na administrativno kategorijo zavezanca. Glede na navedeno je trenutna zakonska ureditev za ti dve kategoriji zavarovancev nepravična in diskriminatorna, saj so v preteklosti vplačevali višino zavarovanja za višji oziroma polni obseg pravic, danes pa se jim prizna zavarovanje za manjši oziroma ožji obseg pravic, posledično pa se je tem zavarovancem odmerila tudi manjša pokojnina, čeprav za njihovo drugačno obravnavo ne obstaja prav noben stvarno utemeljen razlog. Je pa takšna ureditev nenazadnje v neskladju z načelom enakosti, saj se bistveno enake položaje obravnava različno – v danem primeru se pri odmeri pokojnin različno obravnava zavarovance, ki so vplačevali enako visoke prispevke, danes pa se jim priznava različen obseg pravic iz zavarovanja.
Danes predlaganim spremembam sledi tudi odločba Ustavnega sodišča, ki je v svoji odločbi št. U-I-239/14-10 pri odmeri pokojnin že zavzelo stališče, da se mora načelo enakosti uporabljati tudi pri priznanju in odmeri pokojnin in da je priznanje ter odmera pokojnine odvisna od vplačanih prispevkov. Priporočila po odpravi te diskriminatorne zakonske ureditve smo lahko poslanci nenazadnje zasledili in jih tudi obravnavali v zadnjih treh poročil Varuha za človekove pravice iz leta 2017, 2018 in 2019.
V poslanski skupini Slovenske demokratske stranke si že dlje časa aktivno prizadevamo, da se takšna nepravična in diskriminatorna zakonska ureditev za te kategorije zavarovancev oziroma upokojencev tudi popravi, zato smo ta predlog oziroma popravek pokojninskega zakona seveda tudi podprli.