Na 26. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali predlog 26. rednega letnega poročila Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2020 s Poročilom Varuha človekovih pravic Republike Slovenije o izvajanju nalog državnega preventivnega mehanizma po Opcijskem protokolu h Konvenciji OZN proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju za leto 2020. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Lidija Ivanuša.
Predstavitev stališča, ki ga je v imenu poslanske skupine SDS predstavila Lidija Ivanuša, objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani podpredsednik, hvala za besedo. Lep pozdrav vsem!
Pred nami je 26. redno poročilo Varuha človekovih pravic Republike Slovenije za leto 2020. Ravno to poročilo je za vse nas izjemno pomembno. Nekateri posamezniki in organizacije naši vladi očitajo, da vse vprek krši človekove pravice. V zadnjem letu smo bili deležni veliko groženj, besednih napadov, celo fizičnih napadov, ki so se gradili na lažnih informacijah. Danes pa imamo pred sabo poročilo varuha človekovih pravic. Poročilo je obsežno in celovito pokrije vse aspekte človekovih pravic, ki jih moramo kot država varovati, zagotavljati in vzpostavljati.
Slovenija je podpisnica Evropske konvencije o človekovih pravicah, prav tako pa je del lizbonske pogodbe, s katero smo pristopili k Evropski uniji, zaveza za spoštovanje človekovih pravic. Predstavila vam bom ključne ugotovitve varuha človekovih pravic za lansko leto.
Minimalna plača se je tako v letu 2020 iz 886,63 evra zvišala na 940,58 evra, v minimalno plačo pa se več ne vštevajo dodatki vključno z dodatkom na delovno dobo, del plače za delovno uspešnost in plačilo za poslovno uspešnost. Od januarja 2021 se za izračun minimalne plače uporablja formula na podlagi katere bo moral najnižji prejemek za polni delovni čas za 20 % presegati izračunane minimalne življenjske stroške. Takih sprememb ni zagotovila nobena vlada do zdaj. Varuh človekovih pravic je prav to izboljšavo označil za ključno. Dostojno življenje vsakega prebivalca Slovenije je izjemnega pomena za Vlado Janeza Janše.
Slovenija je v letu 2020 na področju spoštovanja in zagotavljanja človekovih pravic prav vsakemu posamezniku in posameznici dosegla nove mejnike. Med drugimi je bil podeljen prvi status Slovenca brez slovenskega državljanstva v zgodovini, kar predstavlja zgodovinski primerek glede statusa Slovenca brez slovenskega državljanstva. Uspešno smo tudi repatirali Slovence in njihove svojce iz držav, kjer človekove pravice niso zagotovljene, njihovo življenje tam pa je bilo ogroženo. Epidemija covida Sloveniji ni prizanesla, zato smo se tudi mi srečali s težavami, ki jih je prinesel prehod dela in pouka na daljavo. Italijanska in madžarska manjšina sta tako naleteli na težavo, da vse še ni bilo takoj prevedeno tudi v njuna jezika, ki sta v delih Slovenije uradni jezik. Vlada Republike Slovenije je to zaznala in se hitro odzvala, da je omogočila dostop do informacij v uradnih jezikih prav vsem prebivalcem Slovenije. Kot veste so za nas za SDS, za vlado Janeza Janše manjšine zelo pomembne. Z manjšinami v Sloveniji ravnamo spoštljivo in z veliko odgovornostjo, zavzemamo pa se, da tudi s Slovenci v zamejstvu in po svetu druge države ravnajo na enak način. Zato smo v zadnjem letu okrepili vezi, izboljšali komunikacije in se ves čas trudili, da so vsem zagotovljene enake človekove pravice.
Ne pozabimo, da smo ravno v lanskem letu s številnimi protikoronskimi paketi, ki so bili izrazito socialno obarvani, zagotovili dostojno nadaljevanje življenja prav vsem, ki so se zaradi epidemije znašli v krizi. Tudi varuh človekovih pravic ugotavlja, da so ukrepi zajeli vse skupine, do študentov, upokojencev, zaposlenih, invalidov, kmetovalcev, samostojnih podjetnikov, manjših in mikro podjetij in velikih podjetij. Uresničili smo obljube, ki smo jih dali Slovencem in Slovenkam. Poskrbeli smo za vse, nikogar nismo pustili na cedilu.
Čeprav nas je Covid prizadel na mnogih področjih, smo uspeli ublažiti veliko posledic. Naj izpostavim, da nam je to uspelo kljub nenehnemu nasprotovanju opozicije in medijev. Kljub hujskanju za maske brez šol, za neupoštevanje ukrepov in podobno. Bolezen ne izbira, izbiro pa imamo mi. Vlada Republike Slovenije je zagotovila, da lahko izbira prav vsak. Da lahko prav vsak zaščiti svoje zdravje, da lahko vsak zaščiti svoje življenje. Žal vse ponujene možnosti, vsi pozivi niso bili dovolj, zato se tudi danes soočamo s porastom obolelih in z žalostnimi novicami, kot je ta, da se na intenzivni negi za življenje borijo mladi. Glede na to, da nam mora biti pravica v teh časih na prvem mestu, želim poudariti, da je Vlada s sprejemanjem ukrepov vedno le to postavljala na prvo mesto in ne omejevala ljudi. Številni pa to izkoriščajo za mobilizacijo svojih volivcev.
Ne bom se izognila temi, ki je trenutno najbolj pereča, to so protesti. Kot je ugotovil tudi varuh človekovih pravic, so bili dovoljeni vsi protesti, tudi tisti neprijavljeni. Na protestih je policija vedno opravljala samo nujno delo in nikoli ni posegala v pravice protestnikov. Sama menim, da je policija v nekaterih pomenih storila premalo. Naj izpostavim napad protestnika in samooklicanega umetnika Zlatka na snemalca Nove24. Takšna dejanja fizičnega nasilja bi morala biti nedopustna in ustrezno kaznovana.
Za konec naj omenim še nekaj, česar varuh v svojem zapisu ni zapisal, vendar pa je izjemno pomembno. Neodvisna mednarodna nevladna organizacija Freedom House je ugotovila, da se je svoboda v Sloveniji pod vlado Janeza Janše še okrepila. Vlada pod vodstvom Janeza Janše je s svojim mandatom pričela 13. marca 2020 in omenjena organizacija je ugotovila, da je bila Slovenija ravno v tem letu med najbolj svobodnimi državami na svetu. Za leto 2020 je Slovenija v letnem poročilu o ravni svobode dosegla 95 točk, leto prej, ko je Slovenijo vodila Vlada pod vodstvom Marjana Šarca, pa 94 točk. Res je, da gre za eno točko več, vendar gre za točko več pod Vlado, ki ji mnogi očitajo represijo in zatiranje človekovih pravic in točko več na neodvisnem poročilu, ki zajema vse države sveta, jasno kaže, da se svoboda v Sloveniji pod našo Vlado krepi. Krepijo pa se tudi z njo povezane človekove pravice.
Hvala.