Na 27. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah kazenskega zakonika. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Jure Ferjan.
Predstavitev stališča, ki ga je v imenu poslanske skupine SDS predstavil Jure Ferjan, objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovane poslanke in poslanci.
Cilj predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Kazenskega zakonika je uskladitev z mednarodnimi dokumenti in dokumenti pravnega reda Evropske unije, torej mednarodnimi konvencijami in direktivami. S tem se uresničujeta 8. in 153. člen Ustave Republike Slovenije, ki med drugim določata, da morajo biti zakoni in drugi predpisi v skladu s splošno veljavnimi načeli mednarodnega prava in mednarodnimi pogodbami, ki obvezujejo Republiko Slovenijo. Predlog zakona, ki ga imamo pred sabo, pa vsebuje in upošteva tudi nekaj predlogov pristojnih organov iz prakse.
Izpostavil bi spremembo, ki jo je Vlada Republike Slovenije pripravila in predlagala na podlagi sklepov skupne nujne seje Odbora za pravosodje in Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki je potekala 19. februarja letos. Gre za dopolnitev tretjega odstavka 153. člena Kazenskega zakonika, ki govori o grožnjah. In sicer na način, da se bodo osumljenci kaznivih dejanj grožnje zoper najvišje predstavnike države in njihove bližnje preganjali po uradni dolžnosti. Ob tem bi dodal, da je navedba predstavnikov države povzeta po obstoječem in veljavnem 353. členu Kazenskega zakonika, ki določa kaznivo dejanje nasilja zoper najvišje predstavnike države in njihove bližnje, med katere pa se uvrščajo poslanci, člani Državnega sveta, člani Vlade, sodniki Ustavnega in Vrhovnega sodišča. Dovolite mi, da denimo za informacijo kot medklic, obstoječi 353. člen Kazenskega zakonika, torej veljavni člen v veljavnem zakonu, med drugim določa tudi s terminom »drugo nasilje, ki se zgodi zoper najvišje predstavnike države« in za to določa zaporno kazen najmanj 15 let.
Predlagane spremembe so torej odziv na povečano širjenje nestrpnosti, sovražnosti in groženj, katere lahko rečemo, da so značilni za sredine in petkove proteste. Vse pogosteje pa smo jim priča tudi na socialnih omrežjih.
Spoštovane in spoštovani! Groženj, mnogokrat celo groženj s smrtjo ne moremo enačiti s kritiko dela oblasti ali politike, ampak gre za kaznivo dejanje in zato v Poslanski skupini SDS menimo, da je tovrstna sprememba upravičena, in da je to, da se bo predlagal pregon po uradni dolžnosti, pravilna odločitev, dobra sprememba. Ob tem bi izpostavil, da se sami znaki kaznivega dejanja s to spremembo ne spreminjajo. Gre zgolj za postopek.
Spoštovane in spoštovani! V SDS vedno zagovarjamo svobodo govora in moč dialoga, a hkrati ostro obsojamo nestrpnost, sovražnost in kakršnekoli grožnje. Zato je prav, da politika odreagira in da tudi na ta način pripomoremo, da se bo nivo dialoga, nivo diskurza v slovenskem družbenem, upam pa, da tudi političnem prostoru izboljšal. Spoštovane in spoštovani! V Poslanski skupini SDS bomo predlog o spremembah in dopolnitvah Kazenskega zakonika soglasno podprli. Hvala lepa.