Na 27. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog Zakona o spremembi in dopolnitvi Zakona o lekarniški dejavnosti. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Jožef Lenart.
Predstavitev stališča objavljamo v nadaljevanju.
Pozdrav vsem prisotnim.
Danes na zahtevo Državnega sveta Republike Slovenije ponovno odločamo o Zakonu o lekarniški dejavnosti 1C. Državni svet Republike Slovenije je na 27. izredni seji, 27. 10. 2021 ob obravnavi Zakona o spremembi in dopolnitvi Zakona o lekarniški dejavnosti ZLD-1C, ki ga je Državni zbor sprejel na 26. redni seji, 20. 10. 2021 na podlagi 3. alineje prvega odstavka 97. člena Ustave Republike Slovenije sprejel zahtevo, da Državni zbor Republike Slovenije ponovno odloča o Zakonu o spremembi in dopolnitvi Zakona o lekarniški dejavnosti ZLD-1C. Veljavni Zakon o lekarniški dejavnosti iz leta 2017 je na prvo mesto postavil kakovostno, varno in učinkovito zagotavljanje preskrbe prebivalstva z zdravili in s tem javni interes varovanja zdravja. Razlogi za prepoved vertikalnih povezav v obeh smereh, proizvajalec, veledrogerist, lekarna, in namen določb 26. člena ZLD-1, s katero zakonodajalec absolutno prepoveduje vertikalne povezave, so v strokovni neodvisnosti farmacevtov, katerih temeljno vodilo je skrb za zdravje posameznika ter varovanje javnega zdravja, da se minimalizira ekonomski vpliv na strokovne odločitve farmacevtov ter da izvajalci lekarniške dejavnosti delujejo v skladnosti s strokovnimi in etičnimi normami.
V Slovenski demokratski stranki smo mnenja, da je ZLD potrebno zagotavljati strokovnost lekarniške dejavnosti in v njej zaposlenih farmacevtov, magistrov farmacije, dostopnost do zdravil ter slediti potrebam državljanov po kvalitetnih lekarniških storitvah. Izhajamo iz izsledkov in izkušenj, ter dobre prakse in stanja na terenu. Zaradi tega je potrebno regulirati lekarniško dejavnost, k temu pa sodijo tudi splošne omejitve za izvajalce lekarniške dejavnosti, ki so določene v veljavnem, 26. členu zakona ZLD-1, ki sicer ureja in prepoveduje vertikalne povezave. Prav ta člen pa je predlagatelj z novelo, ki je bila potrjena v Državnem zboru, dne 20. 10. 2021, spremenil, ter s spremembo omogoča vertikalne povezave, kar pa lahko prinese negativne posledice za preskrbo z zdravili v Republiki Sloveniji.
Nasprotovanje noveli je izrekla vsa strokovna javnost, to so, Fakulteta za farmacijo, Lekarniška zbornica Slovenije, Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke, Slovensko farmacevtsko društvo, Razširjeni strokovni kolegij za lekarniško farmacijo, Združenje zdravniških organizacij, vključno z Zdravniško zbornico Slovenije. Nosilec lekarniške dejavnosti, kakor tudi izvajalec dejavnosti, morata biti popolnoma neodvisna pri opravljanju svojega dela, ker se le tako lahko zagotovi strokovnost, svetovanje in varovanje zdravja posameznika in celotne družbe. Veto Državnega sveta Republike Slovenije, ter ponovno odločanje o zakonu, je upravičeno. V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke bomo glasovali proti noveli.