Na 99. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (ZSDP-1F). Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Jožef Lenart.
Predstavitev stališča v nadaljevanju.
Obravnavamo predlog zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih ZSDP-1F, ki ga je v Državni zbor vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožefom Horvatom. Od 1. avgusta 2019 velja direktiva Evropske unije 2019/1158 Evropskega parlamenta in sveta z dne 20. junija 2019 o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev, ki določa minimalne zahteve za dopust iz družinskih razlogov, očetovski, starševski dopust, da bi partnerji prevzeli enakopraven delež obveznosti oskrbe ter zagotavlja spodbude v obliki plačanega očetovskega in starševskega dopusta, saj je neplačan dopust eden od razlogov, da ga drugi partner redko izrabi. Namen te direktive je zagotoviti enakost spolov ob upoštevanju priložnosti na trgu dela ter obravnave pri delu v Evropski uniji s spodbujanjem usklajevanja poklicnega in družinskega življenja za delavce, ki so obenem tudi starši. V Slovenski demokratski stranki smo mnenja, da se s sledenjem direktivi, ki jo morajo države članice prenesti v nacionalno zakonodajo do 2. 8. 2022 izboljšuje položaj staršev in otrok, torej slovenskih družin. Predlog prinaša več dobrih rešitev.
Mnenje večine Slovencev je, da je za ohranjanje pozitivne natalitete treba zagotavljati dobre pogoje za mlade družine, ki se jih Predlog sprememb Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih tudi dotika. Prav tako je prav, da se tudi očetje aktivno vključujejo v skrb za novorojenca ter v nadaljnjo vzgojo svojih otrok. Seveda pa mora biti takšna porazdelitev starševskega dopusta vedno v soglasju obeh partnerjev ali skrbnikov, zato natančnega učinka sprememb ni mogoče napovedati, obetajo pa se. Glavno je pa to, da se s to koalicijo in to Vlado pod vodstvom Slovenske demokratske stranke ob vseh drugih pogojih skrbi za to, da je gospodarstvo v dobri kondiciji, da so državljani in družine v dobri finančni kondiciji, ter za to, da so pogoji za življenje mladih družin v Sloveniji prijazni tem družinam. Iz tega razloga je v zadnjem mandatu narejenih več pozitivnih sprememb dotične zakonodaje s področja družine, dela in sociale, zaradi katerih bo z leti sledila tudi boljša demografska slika prebivalstva v Sloveniji. Omeniti moram, da smo imeli vse od leta 2010 negativno krivuljo rojstev, torej, rojstva so padala, in nekako do leta 2021. V zadnjem letu oziroma predlani pa se je za malenkost ta krivulja spremenila navzgor. Verjeli ali ne, da se je to zgodilo, je gotovo »kriva« tudi politika v mandatu te Vlade.
Cilji zakona so povečanje otrokovih koristi, izboljšanje položaja otrok s spodbujanjem družin, da obiskujejo osnovno šolo in da se vključujejo v nadaljnje izobraževanje. V Slovenski demokratski stranki predlog zakona podpiramo, saj smo mnenja, da bo ta vplival na to, da bo za naše otroke in mladostnike še bolje poskrbljeno. Upamo pa tudi, da se bodo mladi pari in nasploh slovenske družine ob učinkih teh sprememb ter ob zagotovljenih drugih ugodnih pogojih za družine le-te pogosteje in prej odločale za starševstvo. Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih bomo torej v Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke podprli.