Na 93. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali predlog zakona o dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Eva Irgl.
Predstavitev stališča, ki ga je v imenu poslanske skupine SDS predstavila Eva Irgl, objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci!
Pred seboj imamo spremembo oziroma dopolnitev Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katerim želimo uskladiti pokojnine in druge prejemke, in sicer za tisti del manjkajočih uskladitev, ki niso bile izvedene zaradi varčevalnih ukrepov v preteklosti. Dejstvo je, kar je bilo tudi danes že v stališču predhodnih povedano, da zaradi gospodarske in finančne krize se pokojnine v določenem času niso usklajevale ali pa so se usklajevale v nižjem odstotku, kot pa bi znašal odstotek določen skladno z veljavno zakonodajo. S tem zakonom, spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, danes torej popravljamo tudi to, saj se zavedamo kako pomembno je zagotavljanje socialne in materialne varnosti vseh kategorij upokojencev, ki so že tako mnogi v socialnih stiskah. Nekateri tudi na robu revščine. V času epidemije pa še na dodatnih preizkušnjah. In zaradi tega smo v koaliciji ves čas skrbeli prav za izboljšanje njihovega položaja. Naj spomnim, da smo dvakrat izplačali solidarnostni dodatek upokojencem v višini od 130 do 300 evrov, odvisno seveda od višine pokojnine.
V PKP10, ki smo ga obravnavali prav pred kratkim tudi tako imenovani draginjski dodatek. Kar zadeva spremembe zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga imamo danes pred seboj, so bile v času te vlade in te koalicije kar štiri spremembe v dobro različnih kategorij upokojencev. Vlada je poleg sistemskih rednih uskladitev pokojnin v decembru izvedla tudi izredno uskladitev pokojnin v višini 2%. Dvignili smo zagotovljene pokojnine. Dvignili smo najnižje invalidske pokojnine. Popravili smo krivico oziroma diskriminatornost kmečkim zavarovancem. Spomnili se boste, kmečki zavarovanci so vplačevali za širši obseg pravic, ko pa so se upokojili, jim je bil priznan ožji obseg pravic in s tem tudi manjša odmera pokojnine. To smo popravili, torej to diskriminacijo in krivico. Več kot 56 tisoč ljudem smo popravili krivico, ki se jim doba dokupa ni priznala, čeprav so jo po takrat veljavnih predpisih, pošteno plačali.
Danes s tem zakonom zagotavljamo naslednjo uskladitev pokojnin: zaradi odprave zaostanka pri usklajevanju pokojnin se s 1. januarjem 2022 dodatno uskladijo pokojnine in drugi prejemki, priznani do 31. decembra 2010 za 3,5 %, priznani od 1. januarja do 31. decembra 2011 za 1,7 %, priznani od 1. januarja 2012 dalje pa za 1 %. S 1. januarjem 2022 se za 1 % uskladi tudi najnižja pokojnina, zagotovljena pokojnina in najnižji znesek invalidske pokojnine iz prvega, tretjega in četrtega odstavka 39. člena tega zakona.
Spoštovane kolegice in kolegi! V Slovenski demokratski stranki bomo ta zakon v takšni vsebini, kot sem jo zdaj predstavila, podprli.