Na 75. izredni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila mag. Elena Zavadlav Ušaj.
Prav lepo pozdravljeni kolegice in kolegi.
V Republiki Sloveniji je bil sistem obdavčevanja dobav blaga in storitev z davkom na dodano vrednost uveden leta 1999. Od takrat je bil zakon o DDV večkrat noveliran, saj je bilo v slovenski pravni red potrebno prinesti več direktiv EU. Ena izmed pomembnejših sprememb Zakona o DDV je sledila v času hude gospodarske krize leta 2013, ko sta bili kot krizni ukrep začasno zvišana splošna stopnja iz 20 % na 22 % in nižje stopanja DDV iz 8,5 % na 9,5 %. Kljub začasnosti kriznega ukrepa zvišanja stopenj DDV je bil ta krizni ukrep z Zakonom o izvrševanju proračunov v Republiki Sloveniji v naslednjih letih dvakrat podaljšan. Od leta 2016 pa sta bili krizni stopnji DDV potrjeni za stalno.
Z novelo zakona iz leta 2009 je bila za dobavo in knjižnično izposojo knjig, časopisov in periodičnih publikacij na fizičnih elektronskih nosilcih uvedena nova 5 % stopnja DDV. S predlogom zakona predlagatelj želi razširiti seznam dobav blaga in storitev, za katera se uporablja nižja stopnja DDV tudi na higienske izdelke za ženske to je higienske vložke, dnevne vložke, higienske vložke za večkratno uporabo in menstrualne skodelice.
Ti izdelki so za ženske nujne potrebščine in jim predstavljajo višje osnovne življenjske stroške, katerih moških nimajo hkrati pa je ravno pri ženskah stopnja tveganja revščine višja torej je cilj zakona znižanje stopnje DDV iz splošne na nižjo to je 5 % pri higienskih izdelkih za ženske, saj so ti izdelki fiksni, mesečni strošek, ki ni luksuz temveč nujna potrebščina. Na ta način se naslavlja zmanjšanje tveganje revščine, predlog zakona predvideva zmanjšanje potencialnih prihodkov računa Republike Slovenije iz naslova izbranega DDV v višini 5,2 milijona evrov na letni ravni. Nižje davčne stopnje DDV za ženske higienske izdelke imajo uvedene tudi v drugih državah članicah, kot na primer v Italiji, Luksemburgu, Belgiji, Nemčiji, Franciji, Poljski, Nizozemski, Španiji, Portugalski in Irski. V slednji za te izdelke velja oprostitev DDV, med tem ko v ostalih zanje stopnja DDV je različna. Pri nas je takšen predlog državni zbor obravnaval že pred leti, a ni dobil zadostne podpore zaradi tehničnih razlogov.
Takrat se je na pristojnem odboru v razpravi v državnem zboru vzpostavilo široko strinjanje, da je to mogoče urediti skozi pravilnik o izvajanju zakona o DDV, kar pa se do letos še ni zgodilo. Zato je v letošnjem letu Vlada Republike Slovenije pristopila k reševanju tega problema. Sprejet je bil pravilnik o dopolnitvi pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost, ki je stopil v veljavo 3. maja letošnjega leta s katerim se uvaja 9,5 % davčna stopnja za menstrualne skodelice, higienske vložke, tampone in podobne menstrualne izdelke. V Slovenski demokratski stranki pozdravljamo sprejete spremembe, saj se zavedamo, da so ti izdelki za ženske del nujnih življenjskih potrebščin, ki jih moški ne potrebujejo in niso kot luksuz. Pa tudi da z nakupom le-teh imajo ženske vsak mesec višje osnovne življenjske stroške. Poleg tega pa se v Slovenski demokratski stranki zavedamo pomena ženske, tako v družini kot v družbi. Zato bomo še toliko bolj pozorni, da se ne bodo znašle v stiskah pri zagotovitvi nujnih življenjskih potrebščin med katere higienski izdelki za ženske vsekakor sodijo.
S sprejeto spremembo pravilnika menimo, da je Vlada Republike Slovenije pokazala posluh za reševanj te problematike in posledično zmanjšanje možnosti za nastanek težav v primeru socialne ogroženosti, ki lahko privede v hudo stisko. Pri znižanju stopnje na 9,5 % in ne 5 %, kot je predlagatelj predlagal v obravnavanem predlogu pa je vlada zasledovala načelo enakosti v davčnem pravu, po katerem se mora uporabljati enaka stopnja obremenitev za podobno blago in storitve. V nasprotnem primeru pride do različnih obravnav le-teh, katere pa je potrebno argumentirati in izkazati utemeljene razloge za odstopanje pri stopnji obdavčitve. Torej, ker je sprememba znižanja davčne stopnje na 9,5 % za higienske izdelke za ženske že sprejeta v pravilniku o izvajanju zakona na dodano vrednost, ki je začel veljati 3. maja 2021, in s tem tudi izpolnjen cilj zmanjšanja stopnje DDV iz splošne na nižjo stopnjo.
V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke menimo, da je nadaljevanje tega postopka brezpredmetno, kar pomeni, da Predlog spremembe zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o davku na dodano vrednost ne bomo podprli.