Na 24. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog resolucije o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Stališče poslanske skupine SDS je predstavil Boris Doblekar.
Obravnavamo obsegajoč predlog resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Izpuste toplogrednih plinov naj bi do leta 2050 glede na leto 2005 zmanjšali za od 80 od 90odstotkov.
Predlagatelj resolucije Vlada RS navaja, da ima svet s segrevanjem ozračja že resne posledice za naše okolje. EU je že sprejela nekaj najtežjih in najambicioznejših podnebnih predpisov na svetu ter je začela v skladu s podnebnimi cilji posodabljati in preoblikovati svoje gospodarstvo. Med letoma 1990 in 2018 je zmanjšala emisije toplogrednih plinov za 23%, medtem ko se je gospodarstvo povečalo za 61%. Medvladni panel za podnebne spremembe ocenjuje, da bi moral svet za omejitev dviga temperatur hitro zmanjšati emisije toplogrednih plinov ter do leta 2050 doseči ničelno stopnjo neto emisij CO2.
V PS SDS soglašamo z vizijo, da bo Slovenija leta 2050 podnebno nevtralna in na podnebne spremembe odporna družba na temeljih trajnostnega razvoja. Učinkovito bo ravnala z energijo in naravnimi viri, hkrati pa ohranjala visoko stopnjo konkurenčnost nizko ogljičnega krožnega gospodarstva. Družba bo temeljila na ohranjeni naravi, krožnem gospodarstvu, obnovljivih in nizko ogljičnih virih energije, trajnostni mobilnosti in lokalno pridelani zdravi hrani. Prilagojena in odporna bo na vplive podnebnih sprememb. Slovenija bo družba v kateri bosta kakovost in varnost življenja visoki, izkoriščala pa bo tudi priložnosti v razmerah spremenjenega podnebja. Prehod v podnebno nevtralno družbo bo vključujoč, upoštevala se bodo načela podnebne pravičnosti. Stroški in koristi prehoda bodo porazdeljeni pravično, saj bodo tudi najranljivejšim skupinam prebivalstva omogočeno izvajanje ukrepov blaženja in prilagajanja.
V PS SDS se strinjamo, da moramo zmanjševati izpuste toplogrednih plinov na vseh področjih. V prometu in energetiki naj bi se izpusti zmanjšali za od 90 do 99 odstotkov, v kmetijstvu pa za 5 pa do 22 odstotkov. V industriji se predvideva znižanje izpustov za od 80 do 87 odstotkov, pri ravnanju z odpadku za od 75 do 83 procentov in pri široki rabi za od 87 do 96 odstotkov.
V PS SDS smo in bomo vedno menja, da je nekaj kar se je že dolgo in vseskozi zapisovalo v dokumente, nekaj pa realnost oziroma tisto kar piše izvedeno v praksi. Zato smo veseli, da se je vlada praktično takoj s prvim dnem kljub epidemiji in z njo povezanim veliko dela, lotila učinkovitejšega javnega prometa s poudarkov znatnih vlaganja v modernizacijo železnic, pa vlaganja v prijaznejše oblike mobilnosti, kot sta kolesarjenje in pešačenje. Strinjamo se tudi, da bo prevozna sredstva v večini poganjala elktrika, dopolnjevali jo bodo obnovljivi ali sintetični plini, ki bodo ogljično nevtralni. Podpiramo tudi cilj, da bo kar največ tovornega prometa potekalo po železnici.
Slovenija bo nadalje spodbujala vire, ki jih že izkorišča tradicionalno, vzpostavljala pa bo tudi pogoje za izkoriščanje širokega nabora obnovljivih virov energije, kot so sončna, vodna, geotermalna, vetrna energija in energija lesne biomase. Nikakor pa ne moremo razumeti, da je pred vsem s strani nekaterih NVO toliko nam nerazumnega nasprotovanja, ko se želi izkoriščati npr. veter in vodo. Ne moremo razumeti, da je kljub drastičnem povečanju porabe električne energije s ciljem čim manj porabe fosilnih goriv, po drugi strani nasprotovanje za pridobivanje več električne energije. Nam se zdi izjemno pomembno, da smo čim bolj samozadostni z električno energijo in, da je in bo čim večja pokritost ter razpoložljivost, ne da se že dogaja, da mladi, ki bi radi v domačem okolju, s strani elektro distributerja ne dobijo soglasja zaradi nerazpoložljive električne energije, kar več kot žalostno.
Zelo pomembno se nam zdi, da bomo opustili rabo premoga skladno s časovnico in se bo pri tem upoštevalo načelo pravičnega prehoda. Podpiramo tudi uporabo jedrske energije, s katero imamo zgolj pozitivne izkušnje in škoda bi bilo, da je ne bi tudi v prihodnje, glede na to, da imamo bogate izkušnje in cenjene domače strokovnjake s področja jedrske energije.
Zato bomo v PS SDS podprli amandma koalicije k poglavju 6.1.4, kjer so navedene glavne usmeritve ravnanja z energijo. Ob tem pa bomo prispevali podporo tudi celotnemu Predlogu Resolucije o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050.