Na 62. izredni seji Državnega zbora so poslanci obravnavali Predlog kandidata za ministra za zdravje dr. Janeza Poklukarja. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Anja Bah Žibert.
Stališče objavljamo v celoti.
Če lahko kdo uredi zdravstvo, je to Janez Poklukar. Če si bo kdo izbral dobro ekipo, ki ji bo lahko zaupal in verjamem, da bo on to storil, bo to še ena uspešna zgodba. To je človek, ki zagovarja javno zdravstvo, to je človek, ki do potankosti pozna sistem. To niso besede katerega od politikov, temveč besede njegovega mentorja in nekdanjega sodelavca iz jeseniške bolnišnice Igorja Rusa, izrečene ob najavi Poklukarjeve kandidature za ministra.
Zdenka Čebašek Travnik, ko je bila še v vlogi predsednice Zdravniške zbornice, je dejala, da je njegovo dobro poznavanje zdravstvenega sistema zelo pomembno za to odgovorno funkcijo. Vsi se moramo zavedati, da bo njegov mandat krajši in vsaj v prvih mesecih usmerjen v ukrepe povezane z epidemijo. Čaka ga težka naloga zagotoviti boljšo funkcionalnost ministrstva na vseh njegovih delih. Tudi v združenju zdravstvenih zavodov Slovenije izpostavljajo Poklukarjevo dobro poznavanje slovenskega zdravstvenega sistema.
Za seboj pušča uspešno zgodbo, tako na Jesenicah kot v UKC Ljubljana. Poleg vsega premore tudi pogum, da je v teh težkih razmerah pripravljen sprejeti tako zahteven izziv, je zapisal predsednik združenja Marjan Pintar. Pozitivni signali ob kandidaturi Poklukarja za ministra za zdravje so prišli tudi iz Zbornice zdravstvene in babiške nege, zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov. Monika Ažman, predsednica omenjene zbornice je poleg njegovega dobrega poznavanja zdravstvenega sistema izpostavila tudi njegovo dobro poznavanje zdravstvene in babiške nege.
Sicer pa pri govoru o sposobnostih Janeza Poklukarja in njegovi primernosti za ministra ne gre le za besede. Gre za dejanja, rezultirana v uspešnih zgodbah. Leta 2014 je postal vršilec dolžnosti in kasneje direktor Splošne bolnišnice Jesenice, ki je ni le uspešno vodil, ampak mu je tudi uspelo zaključiti njeno sanacijo. Takrat je med drugim dejal: tolerance do korupcije ni. Leta 2019 je prevzel vodenje UKC Ljubljana. Na tem mestu se je soočil tako z zahtevnim finančnim položajem bolnišnice, sanacijskimi postopki, kot z izzivi z naraščajočo epidemijo, virusom covid-19. Dobra organizacija, poznavanje problematike in sodelovanje so bili ključni za uspešno soočenje z vsemi zahtevnimi pogoji.
V Slovenski demokratski stranki nas veseli, da je Janez Poklukar pripravljen prevzeti enega najpomembnejših in najzahtevnejših resorjev in se soočiti s številnimi izzivi. Zaradi desetletnega zanemarjanja so se na področju zdravstva nakopičile številne sistemske težave, infrastrukturni zaostanki, finančna sredstva pa so se raje usmerjala na področja, ki so v primerjavi z zdravstvom povsem drugotnega pomena, zaradi netransparentnosi in šibkega nadzora smo bili priča korupciji, zaradi neprimerne politike na področju zaposlovanja v zdravstvu in pogojev dela, pa se že leta spopadamo z onemogočenim izvajanjem pravočasne in celovite oskrbe skoraj na vseh področjih. Problem predstavlja tudi samo Ministrstvo za zdravje, ki je kadrovsko podhranjeno in ima vse prej kot optimalno zasedbo. Takšno stanje slabi operativnost in ažurnost odzivanja na ključne probleme.
Dosedanje izkušnje, predstavljanje prioritete in smernice, ki si jih je zadal Janez Poklukar, nas navdajajo z optimizmom. Zaveda se, da ga čaka zahtevno delo, a verjame v moč sodelovanja in ima jasno vizijo delovanja. Na predstavitvi pred matičnim odborom je bil v svojih napovedih zelo konkreten. Veliko tega je bilo predstavljenega že v poročilu odbora, zato na tem mestu izpostavljam le nekaj njegovih poudarkov. Kot ključni težavi je izpostavil starajočo se družbo in življenjski slog. Leta 2003 smo imeli v Sloveniji 300 tisoč prebivalcev starejših od 65 let, danes jih imamo 419 tisoč. Po projekcijah naj bi jih bilo leta 2030 že kar 545 tisoč. Hkrati pa se na drugi strani zmanjšuje število mlajših prebivalcev. Posledično so se domovi za starejše spremenili v negovalne bolnišnice, ki pa ne dosegajo potrebnih standardov, zato je potrebno zasnovati njihovo mrežo in koncept. Nujen je sprejem Zakona o dolgotrajni oskrbi, poudarja Poklukar.
Zadnja leta so bila za zdravstvo finančno težka. Pesti nas pomanjkanje kadra, vlaganj v infrastrukturo praktično ni bilo, dnevni tempo pa zadnje leto narekuje še borba z epidemijo COVID-19. Po mnenju kandidata mora zdravstvo temeljiti na močnem primarnem zdravstvu, zato je nujno krepiti zdravstvene domove, preventivne programe, promocijo zdravja, referenčne ambulante in centre zdravja. Izpostavil je tudi zahtevno problematiko odhajanja zdravstvenega kadra, zlasti medicinskih sester, predvsem z delovišč, ki delujejo neprekinjeno. Javno zdravstvo mora biti jasno razmejeno od zasebnega, glede čakalnih vrst pa je potrebno odpraviti administrativne ovire, krepiti preventivo in ustaviti defenzivno medicino. Za obvladovanje epidemije so ključnega pomena spoštovanje ukrepov, velika previdnost pri sproščanjih le-teh ter zadostna precepljenost.
Kandidat za ministra za zdravje Janez Poklukar je dejal: "Prišel sem z ekipo in ustrezno stroko postavil za dobro delo, ampak na koncu bomo potrebovali voljo vseh skupaj. Verjamem, da nam ne bo lahko, ampak če se bomo poslušali in tudi slišali, bomo tudi stvari ustrezno dogovorili in začrtali pot."
V Slovenski demokratski stranki z velikim odobravanjem podpiramo njegovo kandidaturo v dobro državljank in državljanov, zaposlenih v zdravstvu, predvsem pa pacientov. Verjamemo, da se vsa politika, ne glede na to, iz katere strani prihaja, zaveda pomembnosti ureditve razmer v našem zdravstvu. Pot ne bo lahka, pomemben pa je že prvi korak in ta je nedvomno podpora predlaganemu kandidatu za ministra. V Slovenski demokratski stranki gospod Poklukar to podporo ima.