Na 24. redni seji Državnega zbora so poslanke in poslanci obravnavali Predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva. Stališče poslanske skupine SDS je predstavila Anja Bah Žibert.
Stališče objavljamo v celoti.
Dva dni smo obravnavali Predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, dodobra prečesali pravzaprav vsak člen posebej in prav je, v imenu državljank in državljanov, da povemo, da je na koncu glasoval samo eden poslanec proti predlogu zakona. Mislim, da je čas, da politikantstvo v zvezi z nekim uničevanjem javnega zdravstva damo na stran in pogledamo dejstvo. Mi imamo javno zdravstvo, spoštovani. Ga imamo? Imamo. Imamo učinkovito javno zdravstvo oziroma vsem dostopno javno zdravstvo? Nimamo. Več tisoče ljudi stoji v vrstah in čaka na preglede ali celo posege. Je ljudem pomembno, kako sistemu rečemo, ali jim je pomembno, da pridejo na vrsto? Jaz mislim, da slednje. Zakaj smo leta in leta zanemarjali ta sistem, ko vendar vse skozi govorimo, kako pomembno je, da imamo učinkovito, dobro javno zdravstvo. Kaj smo v preteklih desetletjih naredili za ta sistem, da bi dejansko lahko rekli: imamo odlično javno zdravstvo, kjer je vsak pacient obravnavan takoj. Ne pa da se danes otroci še rodili niso, ko bi jih morali prijaviti k ortodontu, ker so take čakalne dobe.
Je odgovorno, da imamo kadrovsko in prostorsko politiko v našem skupnem javnem zdravstvu na takšnem nivoju, da so morali vsi zdravstveni delavci in ostalo osebje delati v času epidemije dobesedno na etični pogon? Še več, dali so toliko od sebe, da je Slovenija ena tistih držav, ki niso potrebovale pomoči drugih držav. Naše zdravstvo je vse naredilo samo in bilo sposobno oskrbeti vse paciente. Ampak tu govorimo zgolj o kadrovski moči. Kaj pravzaprav delamo za to, da bomo na tem področju še kadrovsko močnejši? Delamo kaj na tem? Ja, delamo, s spremembo tega zakona.
Imam premalo časa, da bi v stališču povedala vse, kar prinaša ta predlog zakona. Bi pa prosila, da se izogibamo nekim izrazom, da podiramo javno zdravstvo in da uvajamo nekaj novega. Kaj pravzaprav uvajamo? Uvajamo to, da če nek sistem, nek zdravstveni center, kakorkoli že ga imenujemo, ni sposoben opraviti dejavnosti, ki bi jo moral ali bi jo lahko, se bo lahko ta prenesla na nekega drugega izvajalca. Ali je to slabo? Tu se zdaj nekateri ukvarjajo s tem, kateri pa je tisti drugi izvajalec. Poglejte, po trenutnem sistemu je tako, da če ne prideš na vrsto pri teh čakalnih dobah, ki so predolge, imaš možnost, da te obravnavajo v tujini. Ali se ukvarjamo s tem, kdo v tujini bo obravnaval tega pacienta? Seveda ne. Ni pomembno, ali bo to zdravnik A, B, C, D. Ampak, ko pa gre za Slovenijo in obravnavo pacienta, ki bi lahko bil obravnavan doma, se pa ukvarjamo s tem, ali gre za zdravnika A, B ali C. Ni pomembno, da bi pacient prišel na vrsto, pomembno je, kdo ga bo obravnaval. Imamo tudi rešitve, ki bodo bistveno pripomogle k boljši obravnavi tako otrok kot odraslih, ki imajo težave na področju duševnega zdravja, kar 30 dodatnih specializacij iz klinične psihologije. Dodali smo tudi ukrep za izboljšanje stanja na področju družinske medicine in tega, da ljudje ne bodo iskali osebnega zdravnika oziroma ga ne bi imeli.