Šport je telesna kultura in igra, ki je del naše zgodovine že od ranega začetka človeštva. Ljudje naj bi se s športom pričeli ukvarjati že 4.000 let pred našim štetjem. O tem pričajo poslikave v prazgodovinskih jamah. Sprva je človek svoj čas namenjal dejavnostim, povezanih s preživetjem. Boljša fizična pripravljenost in boljše motorične sposobnosti so pomenile večjo možnost preživetja. Gibanje je ena od osnovnih potreb človeka, ki je zapisana že v njegovih genih.
Z razvojem tehnologije se je način življenja v zadnjih desetletjih spremenil. Strokovnjaki ugotavljajo, da je spontanega gibanja v otroštvu vse manj. Viden je upad motoričnih sposobnosti pri otrocih in mladostnikih. Telesna kultura v otroštvu je pomembna za zdravje in razvoj, pri odraslih pa potrebna za ohranjanje zdravja, vitalnosti in sprostitve. Pomena zdravja se pričnemo zavedati šele takrat, ko je ogroženo.
Verige navad so redko dovolj težke, da bi jih čutili, dokler niso premočne, da bi jih lahko zlomili. Zato so zdrave navade, ki jih otrok pridobi v otroštvu ključnega pomena. Starši so tisti, ki lahko najbolje vplivajo na to, da gibanje in športne aktivnosti postanejo del otrokovih navad. Otrok pa te navade nato ohrani skozi celo življenje.
Šport nas uči delovnih navad, discipline, vztrajnosti, odgovornosti, občutka za timsko delo, strpnosti in solidarnosti. Gibalno aktiven človek je močnejši, odpornejši, spretnejši, ima več energije, boljši apetit, bolje spi in manj obiskuje zdravnike. Vse to pa dobro vpliva na oblikovanje samopodobe in s tem tudi na uspešnost v poklicnem in zasebnem življenju.
V samoizolaciji in boju proti virusu Covid-19 je vsak od nas po svojih najboljših močeh skrbel za lastno telesno pripravljenost. Na spletu smo lahko opazili, kako lahko postanemo kreativni, ko smo prisiljeni razmišljati izven okvirjev. Veliko novih gibalnih vaj smo se lahko naučili drug od drugega širom sveta. Številni so kondicijo ohranjevali izključno z vajami z lastno težo. Drugi so imeli to srečo, da so vadili v lastnem fitnesu. Nekateri živijo blizu gozda in so se lahko gibali v naravi. Namesto dveh mesecev objokovanja, ker fitnes centri niso obratovali, so posamezniki, ki so hoteli ohraniti kondicijo in ostati zdravi, našli svojo pot.
Enaintridesetega maja obeležujemo svetovni dan športa. Namen svetovnega dneva športa je opomniti na dobre stvari, ki jih lahko pridobimo z gibanjem - bodisi v naravi, telovadnici ali doma. Telovadimo zjutraj, da se oskrbimo s kisikom ter si zagotovimo več energije za cel dan. Skrbimo za zdravo prehrano in kvaliteten spanec. Za aktivnost telesa pa lahko poskrbimo tudi čez dan. Namesto dvigala uporabimo stopnice. Pri izvajanju športa in telesne kulture bodimo dosledni.
Dobro stanje telesa se odraža tudi v dobrem stanju duha. Kar so vedeli že stari Grki in česar se zavedamo tudi v Slovenski demokratski stranki. Ostanite zdravi!
Gregor Slabe, predsednik Športnega foruma