Seniorke in seniorje skrbi za prihodnost Slovenije
četrtek, 7. 4. 2016Seniorke in seniorji s strahom in skrbjo zrejo v prihodnost ter delijo usodo mladih, ki jim ne želijo zapustiti dediščine, ki so jim jo namenili voditelji današnje zgrešene politike.
Danes je v dvorani Slovenskega svetovnega kongresa potekala javna tribuna z naslovom Slovenci v zapeljani deželi, ki jo je Klub seniork in seniorjev Slovenske demokratske stranke pripravil v sodelovanju z Ženskim odborom Slovenske demokratske stranke, Zvezo sindikatov upokojencev Slovenije, Društvom seniorjev Slovenije ter Zvezo upokojencev pri Slovenski ljudski stranki in Zvezo seniorjev Nove Slovenije – Krščanskih demokratov, ki zaradi zadržanosti predsednika na javni tribuni ni imela svojega predstavnika.
Predsednik Zveze sindikatov upokojencev Slovenije Slavko Kmetič je spregovoril o privilegiranih in izjemno visokih borčevskih pokojninah, ki jih danes uživa le peščica upokojencev, na drugi strani pa je velika večina tistih, ki so trdo delali 40 let, danes pa imajo mizerno nizke pokojnine.
Predsednik Društva seniorjev Slovenije Milan Goršič je spregovoril o težavah, s katerimi se zaradi nizkih pokojnin spopadajo invalidski upokojenci, in davčnih blagajnah, ki so močno prizadele delovanje upokojenskih društev.
Franc Pance iz Zveze upokojencev pri Slovenski ljudski stranki je v svojem nagovoru udeležencem javne tribune predstavil idejo upokojenskega sklada in izrazil prepričanje, da je čas, da »upokojenci združimo moči in zmanjšajo vpliv Demokratične stranke upokojencev.«
Kot zadnji je spregovoril še pobudnik javne tribune predsednik Kluba seniorjev in seniork Slovenske demokratske stranke mag. Zvonko Zinrajh. Spomnil je na želje in pričakovanja Slovenk in Slovencev ob osamosvojitvi Slovenije, da bi novonastala država postala druga Švica. »Žal pa so se tisti, ki so imeli v rokah oblast, lotili reform, ki jim lahko rečem reforme z napako,« je bil kritičen mag. Zinrajh ter spomnil pa prvo in drugo fazo privatizacije, ko so delavcem leta in leta kradli in jih goljufali, posledice pa so danes vidne v izjemno nizkih pokojninah, od katerih upokojenci ne morejo dostojno živeti.
»Leta 2013 smo končno sprejeli fiskalno pravilo, ki je edino varovalo za prihodnje rodove,« je menil predsednik Kluba seniork in seniorjev, hkrati pa opozoril, da »še vedno nimamo fiskalnega sveta.«
Mag. Zinrajh se je nato dotaknil tudi dela trenutne vlade in izrazil zaskrbljenost, da na vidiku še vedno ni zdravstvene reforme, saj je aktualna ministrica za zdravje »daleč najbolj populistična ministrica do sedaj.« Glede zdravstva je izpostavil še problem čakalnih dob in nujno prevetritev Zavoda RS za zdravstveno zavarovanje.
Druga vlada Janeza Janše se je lotila pokojninske reforme, ki po mnenju mag. Zinrajha žal predstavlja »začasni okvir za vzdržnost sistema,« saj so uspešno delo vlade prekinile ljudske vstaje. Nato so ljudje na volitvah leta 2014 »izvolili mačka v žaklju, ki ni konsistenten, strokoven in nima vizije,« je izrazil prepričanje mag. Zinrajh in dodal, da sta »DeSUS in ZDUS ključna zaviralca pokojninske reforme. Pokojnine so v zadnjih letih po mojih izračunih padle za skoraj 20 odstotkov.«
Vse omenjene reforme, ki jih je mag. Zinrajh poimenoval reforme z napako, kličejo po tem, da je nekaj potrebno spremeniti, predvsem pa »nobenemu Slovencu ne sme biti vseeno za to, kar se sedaj dogaja,« je zaključil mag. Zinrajh.
Na okrogli mizi je sodelovala tudi podpredsednica Ženskega odbora SDS mag. Jelena Konda in spregovorila o vlogi ženske v aktualni migrantski krizi. Spomnila je na silvestrske spolne napade v Nemčiji in na občutja, ki so jih ob tem doživljale tako ženske, ki so bile napadene, kot tudi njihove družine – matere, očetje, možje. »Kot mati se sprašujem, kako bi ob takem dogodku zaščitila svojo hčerko,« je dejala podpredsednica ŽO SDS in spomnila na nekatere napade, ki so se zgodili tudi že v Sloveniji.
V razpravi se je mag. Konda dotaknila tudi kristjank v tistih državah, kjer divjajo vojne, in ki doživljajo pravi genocid, »kljub temu pa je velika večina beguncev, predvsem migrantov, ki so prišli v Evropo, mladih moških, ki so sposobni za boj,« je opozorila podpredsednica ŽO SDS.
Evropa je po mnenju mag. Konda pomehkužena in ima feminilen odnos do migrantov in beguncev, zato bi po njenem mnenju potrebovali močno in odločno evropsko politiko. »Zahtevamo, da slovenska vlada pripravi učinkovite ukrepe in rešitve za varnost slovenskih državljanov, pri čemer je potrebno posebno pozornost nameniti ženskam, otrokom in starejšim,« je še poudarila mag. Jelena Konda.
