Z vzponom na vrh očaka Triglava se je zaključil letošnji letni tabor SDS in Gorniškega kluba dr. Henrik Tuma.
Pred dvema tednoma smo s tradicionalnim velikim srečanjem članov in simpatizerjev v Bovcu pričeli že 22. letni tabor SDS in Gorniškega kluba dr. Henrik Tuma, ki je bil letos posvečen stoti obletnici bitke pri Kobaridu ter koncu Soške fronte. V tem času so si udeleženci tabora lahko ogledali številne ostaline velike vojne, ki spominjajo in opominjajo ter nas spodbujajo k ohranjanju miru kot temeljne vrednote.
Mnogo zanimivih reči se da videti v muzejih, še več pa v naravi, na mestih, kjer so potekali boji. V Logu pod Mangartom so si naši taborniki ogledali pokopališče Avstro-Ogrskih vojakov v prvi svetovni vojni. Pot so nadaljevali po slikoviti dolini potoka Možnica, ki navdušuje s slikovitimi tolmuni, slapovi in koriti. Ob strugi reke Koritnice jih je pot pripeljala do trdnjave Kluže, kjer so si ogledali kaverne, strelske jarke in trdnjavo s slikovito okolico.
Podali so se tudi na Pot miru na Kolovrat, po kateri je letošnji tabor SDS tudi dobil svoj slogan. Pot miru od Alp do Jadrana povezuje območja, ljudi, ustanove ter bogato kulturno in naravno dediščino vzdolž nekdanje Soške fronte vse od Rombona do Devina. Fronta je bila prizorišče enega od največjih spopadov na gorskem območju v celotni zgodovini človeštva, 11. in 12. bitka pa sta bili največja spopada na Slovenskem sploh. Udeleženci so si ogledali kaverne, utrdbe, strelske jarke in kostnico pri Sv. Antonu v Kobaridu, kjer je pokopanih 7014 italijanskih vojakov. Ves čas pa so lahko uživali ob pogledu na številne vršace, Krn, Kaninsko pogorje in ostale hribe nad Tolminom.
Tudi letos pa so Raziskovalci evropskega staroselstva (RES) in gorniški klub »Dr. Henrik Tuma«v Ciklusu posvetovanj “Slovenci, kdo smo in od kdaj smo tu?" v Bovcu pripravili posvet, ki je bil tokrat naslovljen "Slovenci v Alpah od pradavnine”. Za izjemen trud in njihova prizadevanja za krepitev slovenstva smo jim iskreno hvaležni.
Tradicionalno pa se je letni tabor SDS zaključil z vzponom na simbol slovenstva, naš najvišji vrh Triglav. Tokratnega vzpona se je udeležilo 75 domoljubov. Večina je krenila iz Vrat proti Kredarici, manjša skupina pa iz Krme. Med njimi so bili tudi plezalci, ki so preplezali slovensko smer v severni steni Triglava in se skupini pridružili na Kredarici. Ob 17.00 so se skupaj podali na vrh, kjer so "krstili" tiste, ki so Triglav osvojili prvič in bilo jih je kar nekaj. Zapeli so slovensko himno, predsednik Janez Janša pa je spomnil na besede Valentina Vodnika:
"Od prvega tukaj
stanuje moj rod,
če ve kdo za drujga,
naj reče, od kod."
Iskrena zahvala gre vodnikom Gorniškega kluba Dr. Henrik Tuma in Zveze gorniških klubov Skala. Čestitamo vsem, ki so osvojili Triglav.
Letnega tabora in številnih aktivnosti so se udeležili številni vidni predstavniki Slovenske demokratske stranke, med njimi tudi predsednik Janez Janša s soprogo Urško Bačovnik Janša.
Se vidimo prihodnje leto!