Pozdravljeni ga. Noble.
Hvala, da ste se odzvali, si vzeli čas in privolili v ta intervju.
Nam lahko za začetek poveste, kdaj ste se včlanili v SDS in kaj vas je k temu vzpodbudilo?
Hvala za vabilo, z veseljem. V stranko sem se včlanila šele pred nekaj leti, čeprav sem bila od nekdaj zvesta volivka SDS. Zakaj? Ker mi je iz otroštva v spominu ostal proces proti četverici. Ko sem odrasla, sem spoznala bistvo slovenske osamosvojitve. Od takrat naprej sem bila podpornica našega predsednika g. Janše. Ker me je politika vedno zanimala, sem se odločila za študij politologije, mednarodnih odnosov, a se s politiko aktivno nisem ukvarjala. Z leti sem spoznala, da bi se dalo marsikaj izboljšati, če bi imeli v politiki več takih ljudi, »ki v srcu dobro mislijo«. Verjetno nisem edina, ki me skrbi, kam gremo in kaj čaka naše otroke.
Decembra lani ste prevzeli Četrtni odbor SDS Ljubljana Center. S kakšnimi izzivi se boste morali spopasti v tem letu in kakšni so načrti za okrepitev desne sredine v glavnem mestu?
Center Ljubljane je nekakšna specifika v Sloveniji. Doseči bomo morali več volivcev, predvsem med mlajšimi, jim nekako sporočiti, da konservativnost in nacionalna zavest nista nič slabega, nasprotno, sta tisto, kar nam je Slovencem kot narodu brez lastne države pomagalo preživeti stoletja. Zdaj, ko jo imamo, bi jo morali znati bolj ceniti, to pa v primeru Ljubljane pomeni, da bi morali naše mesto voditi Ljubljančani za Ljubljančane.
Živite v centru Ljubljane. Nam lahko zaupate, ali in kako se je spremenilo življenje v središču mesta. Opažate kakšne družbene fenomene, razlike, posebnosti v obdobju svojega bivanja v Ljubljani?
Tukaj sem rojena, v centru sem obiskovala osnovno šolo in pozneje gimnazijo Poljane. Moji starši prav tako in po očetovi strani sem že sedma generacija »Centrašev«. V centru smo se dolgo počutili zelo varne. Zdaj opažam, da ni več tako. Ljudje, predvsem ženske, mi pravijo, da nerade zahajajo v center, ker se tu ne počutijo več dobro zaradi »čudnih tipov«. Po centru vsepovsod po ulicah ležijo odvržene igle. Vsaka pobuda za izboljšanje razmer v centru naleti na gluha ušesa, češ »to se pa ne da« ali »to pa ne gre«. Če je že vse podrejeno trumam turistov, naj se še poskrbi za to, saj gotovo ne meče dobre luči na Ljubljano. Dokler se to ne uredi, bi bila nujna večja prisotnost in aktivnost redarjev in policije.
Nam lahko za konec naštejete nekaj tematik, ki jim aktualni župan Janković ne posveča dovolj pozornosti in bi jim bilo za dobrobit Ljubljančanom treba posvetiti več časa?
Težava je v tem, da se župan sploh ne posveča dobrobiti Ljubljančanov. Pa ne samo v centru. Nič ni narejeno tako, da bi bilo za dobro prebivalcev. Če naštejem samo nekaj perečih zadev, s katerimi se ubadamo … Prometni zamaški so postali stalnica, urejen LPP in ponovna uvedba tramvaja bi veliko naredila v tej smeri. Kolesari se kar po pločnikih, namesto po cestiščih, kot v drugih evropskih mestih. Gradi se vsepovsod, preveliko, previsoko, preveč. Stavbe, ki ne sodijo v Ljubljano. (Plečnik se gotovo obrača v grobu). Stolpnice in stanovanjska naselja rastejo kot gobe po dežju, ne da bi se prej poskrbelo za dodatno infrastrukturo. Ne le to, zapira se pošte, lekarne… Šole so dotrajane, kadra ne dobivajo. Da ne omenjam divje sečnje po Rožniku, ki grozi tudi Grajskemu hribu. Pa kanal C0 - kaj bomo brez pitne vode? Odnesli so nam večino smetnjakov, tisti, ki so ostali, pa so samopostrežne restavracije za podgane. Hrup lokalov, ki domačinom ne pusti spati. In tako naprej. Ne bom rekla, da ne razumem ljudi, ki kar naprej volijo »ljubljanskega šerifa«, ker imajo od tega očitno osebne koristi. Predvsem ne razumem tiste velike večine Ljubljančanov, ki na volitve sploh ne gredo in odločitev prepuščajo drugim. Treba bo vzeti pamet v roke, pot pod noge in iti na naslednje lokalne volitve.
Najlepša hvala za tale intervju.