S pridnostjo in trudom domačini v Zgornji Savinjski dolini vodijo uspešna podjetja in z bogato ponudbo storitev ob naravnih lepotah privabljajo številne turiste. S pridom znajo izkoristiti tudi evropska sredstva, ki jim pomagajo na poti njihovega razvoja.
Evropska poslanka Patricija Šulin je v torek, 14. maja 2019, obiskala Zgornjo Savinjsko dolino. V družbi poslanke Nade Brinovšek in predsednika SAŠA regije SDS Jožefa Jelena je najprej obiskala župana Mozirja in Ljubnega ob Savinji, ki sta predstavila gospodarsko, kulturno in družbeno življenje v teh čudovitih krajih.
Poslanka se je srečala s posamezniki, ki živijo in delajo na tem območju in obiskala uspešna podjetja.
Dan se je zaključil s pogovornim večerom v Galeriji Mozirje, ki ga je povezovala predsednica Ženskega odbora SDS SAŠA regije mag. Alenka Gortan. Evropska poslanka Šulin je ob obisku predvsem izpostavila uspešne podjetniške zgodbe, urejenost občin v Zgornji Savinjski dolini in skrb za bogato kulturno dediščino tega območja: »Sicer pa kulturna dediščina, tudi na evropski ravni, zaseda med politikami zelo visoko mesto. Kajti kulturna dediščina je priča o nas samih, naših koreninah, naši identiteti. Vsaka članica, narod skrbno varuje svojo kulturno dediščino. Pomeni pa Evropska unija tudi nek vzvod za vse to in združenje v raznolikosti pomeni prav to. Prav je, da Slovenci skrbimo za kulturno dediščino, saj je že marsikateri kulturni objekt neslavno končal med ruševinami. Nenazadnje lahko s takšnimi objekti turistično tržimo.«
Patricija Šulin je ravno tako pohvalila prizadevanja in pogum nekaterih posameznikov s tega območja, ki so se samostojno odpravili na pot turistične dejavnosti: »Veseli me, da se je marsikateri posameznik podal tudi v turistične vode. So pa za to potrebna sredstva, ne samo s strani države, temveč tudi Evropske unije. Teh je na voljo v veliko segmentih skozi proračun in z njimi lahko razpolaga tudi Slovenija.«
Zgornje Savinjska dolina je od leta 2004-2018 uspešno pridobila okoli 450 milijonov teh sredstev za različne projekte, ki so jih koristili tudi vrtci, šole, podjetja. Veliko jih gre tudi za energetsko sanacijo stavb, šol, bolnišnic in zdravstvenih domov. Velik poudarek se s strani občin daje tudi oskrbi kmetijske dejavnosti in mladim, ki so pomembni tudi za razvoj slovenskega podeželja. Evropska unija jim predstavlja mnoge možnosti (kot na primer udeležba v Erasmus+ programu), zato je za državo pomembna strategija tudi zadrževanje mladih.
Sicer pa, kot je poudarila Šulinova, igra pomembno vlogo pri tem vzgoja: »Domoljubje se začne doma. Ljubezen do naše domovine, do države se začne doma. Pridih doda tudi šola. Vendar poudarjam, da smo starši tisti, ki vzgajamo otroke. Ta občutek pripadnosti našemu narodu moramo v prvi vrsti privzgojiti doma.«