Na današnji seji Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so članice in člani zaslišali kandidatko za ministrico brez resorja, pristojno za digitalno preobrazbo dr. Emilijo Stojmenovo Duh. Dr. Stojmenova Duh prihaja iz kvote Gibanje Svoboda in jo je v imenovanje svoje vlade predlagal mandatar dr. Robert Golob.
Dr. Emilija Stojmenova Duh je izredna profesorica Fakultete za energetiko v Ljubljani. V svoji predstavitvi je izpostavila evropski digitalni kompas, torej, da mora biti naše prebivalstvo digitalno izobraženo, da se mora vsakemu prebivalcu omogočiti dostop do interneta, želi si, da odprtost, pravičnost, demokratičnost, raznolikost, samozavest odraža tudi digitalna Slovenija. Izpostavila je tudi digitalno preobrazbo podjetjih, kjer naj bi do konca leta 2023 3 od 4 podjetij uporabljala "stvari v oblaku", več kot 90 % malih in srednjih podjetjih pa bi moralo doseči raven digitalne invazivnosti, kjer je v Sloveniji takih trenutno zgolj 68 %.
Na današnji seji odbora je poslanca Žana Mahniča nadomeščal Andrej Hoivik, poslanko Anjo Bah Žibert pa Franci Kepa.
Poslanec Andrej Hoivik je uvodoma dr. Stojmenovi Duh dejal, da je bila kandidatka že v preteklosti politično izpostavljena, kljub zanikanju, saj je bila članica Socialnih demokratov, sedaj pa je kandidirala na kvoti iz stranke Gibanje Svoboda. Kandidatki je zastavil vprašanje, če namerava nadaljevati sveženj ukrepov, ki jih je na področju digitalne preobrazbe zastavila vlada Janeza Janše, saj je kandidatka za ministrico dejala, da bo tisto, kar je bilo dobro, obdržala, tisto, kar pa ni dobro zastavljeno, pa bo spremenila.
Poslanec Hoivik je spraševal tudi o dveh strateških paketih Strateškega sveta za digitalizacijo, iz katerega je dr. Stojmenova Duh odstopila, ker je bilo v prvem paketu potrjenih 40, v drugem pa 25 ukrepov. Zanimalo ga je, ali bo nadaljevala z delom prejšnje vladne službe, za katero je ocenil, da je dobro opravljala svoje delo. Hoivik je prav tako izpostavil koalicijsko pogodbo, kjer piše, da mora Slovenija postati za investitorje privlačna država in da ne bodo šli v nižanje davkov, zato se mu zdi ironično, da v koalicijski pogodbi hkrati piše, da bodo razveljavili Zakon o dohodnini. Na kandidatko za ministrico je naslovil vprašanje, če bo kot ministrica zagovarjala, da se bo dohodnina dvignila iz 45 na 50 %, in ali bo kot ministrica zagovarjala uvedbo digitalne kapice.
Novega poslanca SDS Antona Šturbeja je zanimalo, kako bo z delom mladega delavca v Sloveniji, ki prihaja iz podeželja, saj vemo, da je na podeželju žal internetna povezava še vedno zelo slaba ali pa je sploh ni. »EU pa je objavila svoje smernice za digitalno in pametno mladinsko delo, ki predstavlja inovativen razvoj k mladinskemu delu,« je povedal Šturbej. Zanimalo ga je tudi, kako kandidatka za ministrico dr. Stojmenova Duh vidi rešitve glede pametnih vasi in seveda »kdaj se bodo te prve testne vasi že pojavile«, je dodal poslanec Šturbej. Hkrati je izpostavil tudi dejstvo, da starejši ljudje niso vešči uporabe pametnih telefon, zato ga skrbi, kako bo kandidatka za ministrico uredila ta preboj, da bodo tudi starejši bolj in lažje seznanjeni s samo digitalno preobrazbo.
.@AntonSturbej: Zanima me, kako bo z delom mladega delavca v 🇸🇮 iz podeželja, kjer je internetna povezava zelo slaba ali pa je sploh ni. #EU je namreč objavila smernice za digitalno in pametno mladinsko delo, ki predstavlja inovativen razvoj. #digitalnapreobrazba #hearing pic.twitter.com/qZQwU8i7qH
— SDS (@strankaSDS) May 28, 2022
V nadaljevanju Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je vprašanje kandidatki zastavil poslanec Janez Magyar. Povedal je, da prihaja iz Prekmurja, kjer je optična povezava osnova za širokopasovni internet, a je tega v Prekmurju žal zelo malo. Zanimalo ga je, kako bo dr. Stojmenova Duh k temu pristopila, da se tudi na njihovem področju vzpostavi širokopasovnost interneta tudi za ostale občine in za podjetja. »Veste, vsi prebivalci Slovenije živimo v neki občini in lokalno okolje predstavlja steber razvoja, tudi digitalnega,« je dejal Magyar. Poudaril je, da omemba davkov v predstavitvi žal ni perspektivna, kajti ob omembi koalicije, da bodo spremenili Zakon o dohodnini, ki bo pričel veljati s 1. januarjem 2023, je po mnenju Magyara to zelo nevarno dejanje. Mladi bodo namreč s področja IKT tehnologije odhajali v tujino, v primeru, če bodo v Sloveniji plače prenizke. »Razmislite pa tudi v tej smeri, da ko boste objavljali razpise, to naredite nekoliko prej, kot so to delala nekatera ministrstva v času vlade Janeza Janše in kaže na primer dobre prakse,« je še dodal Magyar.
.@JanezMagyar: Osnova za širokopasovni internet je optična povezava, a tega imamo v Prekmurju žal zelo malo. Vsi prebivalci 🇸🇮 pa živimo v določeni občini in lokalne skupnosti so pomemben steber razvoja, tudi digitalnega. #digitalnapreobrazba #hearing pic.twitter.com/WzvzwHSuPW
— SDS (@strankaSDS) May 28, 2022
Ob koncu je poslanec Hoivik še dejal, da kandidatke za ministrico ne more podpreti, kajti digitalizacija in strokovnjaki iz IKT področja bodo na slabšem, če bo res prišlo do spremembe Zakona o dohodnini, ki ga je sprejela vlada Janeza Janša, oz. »če bodo spremenjene te določbe novele, ki ne obsega samo višje neto plače, ampak tudi druge spodbude v digitalni in zeleni prehod,« je zaključil Hoivik.
.@andrejhoivik: #Digitalizacija in IKT strokovnjaki bodo na slabšem, če bo res prišlo do spremembe Zakona o dohodnini, ki ga omenjate, oz. če boste ukinili te določbe novele, ki ne obsega samo višje neto plače, ampak tudi druge spodbude v digitalni in zeleni prehod. #hearing pic.twitter.com/KX3y5YgWdT
— SDS (@strankaSDS) May 28, 2022
Foto: Matija Sušnik, DZ