Predsedniška kandidatka Romana Tomc je po današnjem glasovanju za predsednika republike ob prvih neuradnih volilnih rezultatih na glavnem tajništvu stranke podala izjavo za medije, kjer je opozorila predvsem na problem nizke udeležbe na volitvah.
»Vesela sem za vsak glas, ki sem ga dobila na teh volitvah in najprej najlepša zahvala tistim, ki so mi zaupali in me izbrali kot prvo izbiro,« je uvodoma dejala. »Kljub vsemu in ne glede na to, da smo pričakovali drugi krog, lahko ugotovim, daje ta rezultat uspeh oziroma je 100% več od tistega, kar so nam napovedovale javnomnenjske raziskave,« je nadaljevala kandidatka za predsednico republike. Po njenih besedah to pomeni, da danes še vedno živimo v času, ko z javnim raziskovanjem mnenja ustvarjamo pričakovanja volivk in volivcev. »Upam, da bo enkrat tudi temu drugače. Kar me pa pri teh volitvah najbolj žalosti, pa je zelo nizka volilna udeležba, ki kaže na to, da nismo izkoristili potencialov, ki nam jih ponuja demokratična družba,« je nadalje dejala kandidatka za predsednico republike. Dodala je, da je zelo žalostno, da je ta volilna udeležba tudi iz leta v leto nižja. »Upam, da bodo Slovenke in Slovenci in državljanke in državjlani začutili, da resnično enkrat njihov glas šteje, in šele ko bodo to začutili vsi, ne pa le polovica volilnih upravičencev, potem si lahko obetamo tudi demokratične spremembe v tej državi.«
Romana Tomc je še dejala, da je vesela rezultata, na vprašanja novinarjev o njenih napovedih za drugi krog pa je dejala, da napovedi za drugi krog ne bi izpostavljala, je pa v prvem krogu v volilni kampanji pogrešala več vsebinskih vprašanj. »V drugem krogu bo še čas, da bo več vsebinskih vprašanj. Kandidati smo odgovarjali na vsa mogoča vprašanja, volivke in volivci vedo vse o nas, ne vedo pa, kakšni so naši pogledi na reševanje najbolj ključnih težav, ki pestijo Slovenijo. Ne da napovedujemo, kako se bo izšel, ampak upamo, da In če nismo imeli priložnosti povedati tega v prvem krogu, sama sem čakala na trenutke, ko bi lahko to povedali, upam, da se bodo odgovori izkristalizirali v tem drugem krogu.« Nenazadnje se je Romana Tomc zahvalila tudi vsem, ki so v mesecu dni delali v volilnem štabu naredili praktično nemogoče.
Na vprašanje novinarjev o njenih načrtih za prihodnost, pa je Romana Tomc dejala, da je v tem mesecu kampanje bila presenečena nad vsemi idejami, ki so se ponudile skozi ta čas in kaj vse bi še lahko delala v nadaljevanju svoje kariere. »Odpirajo se številne možnosti, o katerih sama nisem nikoli premišljevala, se pa ta hip vračam tja, kjer moram še oddelati mandat evropske poslanke,« je zaključila Romana Tomc.
Izjavo za medije je nato dal tudi predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša.
Predsednik stranke je uvodoma izrekel nekaj zahval, najprej Romani Tomc, »da se je odločila za ta podvig, bojevala je dober boj, v volilno kampanjo je vnesla veliko prepotrebne vsebine in dosegla je rezultat, ki je najboljši med parlamentarnimi strankami«, nato se je zahvalil vsem volivkam in volivcem, ki so oddali glas za našo kandidatko. »Ta glas ni šel v prazno, šel je k vsebini, ki jo Slovenija potrebuje.« Zahvalil se je tudi vsem iz volilnega štaba za kampanjo, ki je bila kratka. »V kampanjo smo vstopili relativno pozno, veliko stvari je bilo treba pripraviti in narediti čez noč in to delo ste dobro opravili.«
Nato pa je predsednik stranke Janez Janša spregovoril o volilnih rezultatih. »Kot kaže udeležba drastično pada, in to ne samo danes, kjer bo na koncu ta udeležba krepko pod polovico, ampak se kaže tudi trend, ki ga spremljamo iz volitev v volitve,« je dejal predsednik in dodal, da smo že skoraj nekje na polovici, odkar je Slovenija prvič šla na strankarske volitve »in s tem tudi na neki meji, ko se presoja, ali še imamo delujočo demokracijo, ali ne.« »Star pregovor pravi: slabo vlado, slabega predsednika volijo dobri ljudje, ki ne gredo na volitve. To ne pomeni kritiko volivcem, gre za nek refleksni odraz na neko situacijo, na podzavestno zaznavanje problema, ki se ga v javnosti ne opisuje s pravimi besedami, seveda pa se to čuti. Volivci v veliki meri čutijo, da v Sloveniji veliko odločitev ne sprejamajo tisti, za katere volijo, oz. za katere lahko voijo, ampak se sprejemajo nekje v ozadju. To je neka oblast, ki potrebuje fasado v ospredju, odločitve pa se sprejemajo mimo tistih, ki so šli na volitve, v kampanjo in se borili za glasove,« je povedal Janša.
Nato je dejal, da je tipičen primer pravkar opisane dvojnosti, afera pranja milijarde evrov za Iran v največji državni banki. »V Sloveniji obstaja nek krog, ki je sposoben to operacijo izpeljati, vlada za to ve, pa nič ne ukrene. Dvomimo, da je vlada to organizirala, je pa to dopustila. To se nekako čuti, in če ljudje čutijo, da tisti, ki jih volijo, ne odločajo, se sprašujejo, ali se splača iti na volitve. To je eden ključnih problemov, in dokler se tega ne bomo lotili in opravili s tem, toliko časa bo participacija padala in Slovenija bo zdrsnila med države, ko ne bo več imela delujoče demokracije,« je dejal Janša in dodal, da je to eno od sporočil današnjih volitev, ki ga je treba zelo resno jemati.
Nenazadnje je predsednik Slovenske demokratske stranke dejal še: »Dejan Židan, predsednik SD, je v izjavi danes dejal, da je škoda denarja za drugi krog. S tem se strinjam, kajti, zakaj bi šel na volitve, kjer ni izbire?«