Janez Janša se je kot predsednik Slovenske demokratske stranke udeležil programskega kongresa SMC. Dogodek je potekal včeraj, 16.9.2021, v Modri dvorani Celjskega sejma. Na dogodku je imel krajši nagovor, v katerem se je dotaknil težkega obdobja nastajanja trenutne vladne koalicije, odličnega stanja, v katerem je gospodarstvo, izpolnjevanja koalicijskih obljub in suverenosti političnih strank.
Predsednik vlade in stranke SDS se je po uvodnem pozdravu najprej spregovoril o gospodarstvu. "Včeraj smo na tem istem mestu v tej isti dvorani po enoletnem premoru spet odprli mednarodni obrtni sejem. Ko sem prihajal sem, sem videl, da je udeležba velika, kar je na nek način pokazatelj tega, kar se v tem trenutku dogaja v Sloveniji, v slovenskem gospodarstvu," je dejal predsednik stranke SDS in nato nadaljeval, je veliko tega, kar je bilo v razvojnem smislu narejenega v preteklih mandatih tudi zasluga trenutnega ministra za gospodarstvo, Zdravka Počivalška, sicer predsednika stranke Modernega centra.
Predsednik stranke SDS in vlade je nato nadaljeval, da je trenutna koalicija izpolnila cilje, ki si jih je zastavila v koalicijski pogodbi, v katero so prispevali tudi v SMC in da je ostalo še nekaj odločitev, ki pa jih bo potrebno še potrditi v Državnem zboru. Janša je zaključil misel s tem, da so pri ključnih točkah kljukice narejene in da se to se kaže tudi v rezultatih in gospodarskih kazalnikih. V nadaljevanju se je dotaknil prav gospodarskih kazalnikov.
"Vlada je danes obravnavala jesensko napoved za letošnje leto, ki je glede gospodarske rasti in drugih makroekonomskih kazalcev bistveno popravljena v primerjavi s spomladansko napovedjo in za krepka dva odstotka presega padec, ki smo ga imeli v lanskem letu. Če bomo razumni in se bomo v zadostni meri precepili v prihodnjih tednih je pred nami izjemna gospodarska rast."
Predsednik stranke je nato nadaljeval, da se o izjemnih gospodarskih kazalnikih ne govori dovolj, kljub temu da je gospodarska rast edina realna podlaga za blaginjo in da je vse ostalo kratkega daha. Za gospodarsko rast je veliko naredil ravno trenutni gospodarski minister Počivalšek, hkrati pa ga je pohvalil za njegov doprinos tudi med epidemijo: "Njegova zasluga je, da smo v lanskem letu, v času epidemije, uspeli poiskati in najti ravnotežje med zdravstvenimi ukrepi in tistimi ukrepi, ki so slovensko gospodarstvo ohranjali v pravi kondiciji. Zaradi tega imamo danes te rezultate, ene najvišji gospodarskih rasti in morda bomo lahko čez en mesec govorili o zgodovinsko nizki brezposelnosti, morda celo nižji kot leta 2008."
Sledil je del nagovora v katerem je predsednik vlade in stranke SDS spregovoril o suverenosti držav in strank. Uvodoma je spregovoril o demokratičnem sistemu, kako se znotraj okvirjev demokracije združujejo različni interesi v družbi, formirajo stranke in nato tekmujejo za naklonjenost ljudi. V naslednjem koraku pa je nato pomembna še sposobnost sodelovanja med strankami, da lahko skupaj delajo za blaginjo.
"Za to, da je nekdo sposoben sodelovanja mora biti najprej suveren. Biti suveren pomeni, da sam odločaš o tem, kako boš oblikoval zastopstvo ali mandat, ki so ti ga dali volivci, da o tem ne odločajo ne mediji, ne razni strici iz ozadij, ne druge stranke, ki ti govorijo s kom smeš ali ne smeš sodelovati. V Sloveniji je žal v zadnjih dveh desetletjih izključevanje postala norma, ki so jo mnogi sprejeli kot novo normalnost. Če bi na tem Stranka modernega centra lani vztrajala, če bi na tem vztrajale druge stranke, ki so šle takrat v koalicijo, mi verjemite, da danes ne bi govorili o 6 odstotni gospodarski rasti in o najnižji brezposelnosti, ampak bi verjetno govorili o dolgi recesiji, kot smo govorili po zadnji finančni in gospodarski krizi. Najlepša hvala za ta pogumen korak, ki je bil izjemno pomemben."
Janez Janša je nato spregovoril tudi s ceno, ki jo države in stranke plačajo za svojo suverenost. To ceno je plačal predvsem predsednik stranke SMC. Po besedah predsednika vlade so napadi na Počivalška presenetili celo njega, ki je sicer vsega vajen. Presenetljivo pri napadih na predsednika stranke SMC je bilo predvsem to, da so se dogajali v času viška epidemije, ko se je pričakovalo, da bo družba stopila skupaj in premagala nevarnost, ki ji je pretila. "Ne, celo napori za varovanje življenja pri nabavi najbolj osnovnih stvari, ki jih takrat ni bilo so se razglašali za kriminalna dejanja. Nižje slovenski politični prostor še ni šel, kot ravno tem času preizkušnje," je povedal predsednik vlade in stranke.
Predsednik vlade je nato nadaljeval, da je prepričan, da je bila cena, ki so jo plačali vredna suverenosti, ki so jo pridobili in da lahko sedaj gradijo na temeljih in programu, ki ima v Sloveniji veliko politično podporo, kljub temu, da morda raziskave javnega mnenja tega ne kažejo na prvi pogled. Predsednik vlade je ob tem povedal, da v Slovenije ankete niso zato, da bi javno mnenje merile, temveč zato, da bi javno mnenje ustvarjale.
Sledil je del govora v katerem je predsednik vlade spodbudil pred prihajajočimi volitvami. Kot je dejal, potrebno bo povečati volilno udeležbo in preprečiti poskuse razbijanja Slovenske parlamentarne demokracije ter ostro obsoditi poskuse rušenja temeljev ustavne demokracije. Le te je treba ponovno braniti, po 30 letih, saj danes ponovno poslušamo izjave, kako je potrebno nacionalizirati hiše in stanovanja, kako je potrebno podjetnike "naterati" z bajoneti v morje in beremo politične programe, v katerih je zapisano, da je potrebno Slovenijo popeljati ven iz Nata in evro območja.
Svoj govor je predsednik vlade in stranke zaključil z spodbudno mislijo, da je v dvorani, v kateri je potekal včerajšnji kongres, pred dvajsetimi leti potekal tudi kongres stranke SDS. "Izbrali ste dober prostor z pozitivno energijo. Želim vam uspešen kongres, predvsem pa uspešno nadaljevanje po poti suverene stranke, ki so lahko svobodno izbira svoj program, svoje partnerje in svojo prihodnost. Vso srečo. Hvala lepa."