Občina Grosuplje je zaključila s projektom rekonstrukcije ceste v Žalni, od šole do železniške postaje. Otvoritve se je udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša.
Projekt je poleg obnovljene širše ceste obsegal tudi izgradnjo pločnika z novo cestno razsvetljavo. Uredili sta se tudi novi avtobusni postajališči in prehod za pešce, ki bo zagotavljal varno dostopanje.
Na slavnostni otvoritvi je prisotne nagovoril župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič, ki je dejal, da je občina s tem pridobila novih 770 metrov urejenega cestišča, nov enostranski pločnik, dve avtobusni postajališči, prehod za pešce in javno razsvetljavo. "770 metrov se ne sliši veliko, ko gledamo v merilu občine, kaj šele Slovenije, ampak ko pogledamo Žalno, je pa to res en čudovit projekt," je poudaril.
Dodal je, da to ni samo prizadevanje občine, ampak je tudi prizadevanje krajevne skupnosti. "Sledimo naši prometni strategiji v občini, s ciljem, da bi bilo čim več cest urejenih tako, da lahko pešci in kolesarji hodijo izven vozišča varno. To je naš namen in s tem bomo seveda nadaljevali tudi v prihodnje. Kjer je sodelovanje, kjer je vsaj malo potrpljenja, tam se lahko vsi projekti uresničijo," je zaključil.
Prisotne pa je nagovoril tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je uvodoma dejal, da je izredno počaščen, kadar je lahko prisoten na takšnih dogodkih, kjer se vidi napredek ter da bo nova pridobitev v Žalni omogočala vsestranski promet, ki ne bo samo udoben in hiter, ampak tudi varen. "Ta cesta zdaj zasluži svoje ime z veliko začetnico in hvala vsem, ki ste k temu prispevali - krajanom, ki ste to izpogajali in Občini, ki je prisluhnila," je dodal.
Poudaril je, da je v Domu sv. Lovrenca napredek viden na vsakem koraku, prav tako pa da se v občini Grosuplje v zadnjih desetih letih ta hiter korak razvoja vidi in čuti povsod. "Bil sem na mnogih podobnih dogodkih po drugih krajih, zato lahko rečem, da je vaša občina ena tistih slovenskih občin, ki ne vlaga samo v center in v svoje središče, ampak v vse svoje kraje in krajevne skupnosti in to je tisti pravi pristop, ki bi se ga morali posluževati tudi na državnem nivoju, kjer imamo Slovenci velike težave zaradi centralizma, pa se kljub temu tam z državnim denarjem gradijo dodatna stanovanja in kapacitete ter vlaga denar, ki sicer ni ves zaslužen v Ljubljani," je dodal.
Nadaljeval je, da je ta vlada žal kar nekaj debelih milijonov iz tako imenovanih trdih infrastrukturnih projektov prerazporedila na tako imenovane mehke projekte, po domače rečeno študije, ki so mogoče tudi potrebne, v glavnem pa ne, saj je najprej treba zagotoviti osnovne pogoje za kvalitetno življenje. "Lahko narediš še tako kvalitetno študijo, vendar če imaš neko makedamsko cesto, je s to študijo ne boš popravil, na koncu moraš vseeno položiti asfalt in za to zagotoviti sredstva ter izvajalce, ki so to sposobni narediti za realno ceno, v realnem roku. Vem, da v Grosuplju s tem nimate takšnih težav kot jih srečujemo ponekod, kjer se vse draži in se otvoritve prelagajo, tako da nadaljujejo po tej poti."
Predsednik SDS je v svojem nagovoru poudaril tudi, da v vsakem kraju ljudje najbolje vedo, kaj najbolj potrebujejo in da so stvari, ki ne stanejo tako veliko, pa lahko bistveno izboljšajo kvaliteto življenja za zelo veliko ljudi. "Če preračunamo za kaj danes dajemo desetine milijonov evrov in kaj bi pomenilo, če bi to prerazporedili na ceste, obvoznice, pločnike, komunalne ureditve, nove športne objekte in tako naprej, vidimo, da nismo vedno najbolj pametni. Sam se dobro zavedam, da občina najbolje pozna svoje probleme, ve, kaj ljudje potrebujejo, zato upam, da se bo to v prihodnjih letih tudi ustrezno reševalo, naloga nas, ki smo bodisi v Državnem zboru, bodisi v vladi, včasih tudi v kakšni evropski instituciji, pa je, da zagotovimo čim več kisika za to, da lokalna samouprava lahko funkcionira."
Nato je omenil staro pravilo, ki pravi, da je denar toliko bolje in učinkovito porabljen, kolikor bližje se porablja tistemu, ki ga prispeva. "Tukaj natančno veste, kaj ste dobili za ta denar, torej da ste obnovili cesto, pločnike, kolesarske steze in tako naprej, medtem ko se govori o železniški postaji na Jesenicah za 170 milijonov evrov, to pa si težko predstavljamo, kaj bi zmoglo to stati, moram reči, da bi rad videl načrt za ta projekt," je dodal.
"V Slovenski demokratski stranki si ob vsakoletnih bitkah za proračunski kolaps prizadevamo, da so povprečnine, ki jih dobivajo občine čim višje, ker vemo, da bo ta denar bistveno bolje porabljen, kot če ostane na nekih postavkah, kjer so stotine milijonov evrov in je glede na izkušnje vedno tudi veliko odtoka, ki potem podraži projekt, tako da z moje strani in s strani mojih kolegov lahko tudi v naslednjih proračunskih razpravah računate na to, da se bomo za to zavzemali," je dejal ob koncu in zaključil: "Vsem skupaj želim, da novo cesto uporabljate udobno in varno ter da boste enako zagnani tudi ko bo šlo za prihodnje projekte, ki jih še potrebujete."