Ob vložitvi novele zakona o prijavi prebivališča poslanke in poslanci SDS izpostavljajo, da je po sedaj veljavnem zakonu mogoče zaslediti primere, ko sta narava in stopnja prekrška povsem nesorazmerna z globo, ki jo mora posameznik plačati ob storitvi prekrška. Ob tem v poslanski skupini SDS spominjamo na le en primer, ko je bil lastnik kranjskogorskega hotela Vitranc zaradi tega, ker je imena svojih štirih gostov v državno evidenco vpisal brez šumnikov, oglobljen s kaznijo v višini štiri tisoč evrov (tri tisoč za pravno osebo in tisoč evrov za odgovorno osebo). Po poročanju medijev so bili gostje prijavljeni, plačane so bile tudi turistične takse, prav tako so bile vpisane številke osebnih dokumentov. Gostje so bili v evidenčni sistem vpisani brez šumnika, ker hotelski evidenčni program pisanja šumnikov ni omogočal. Ob tem se zastavlja vprašanje pomena prekrška, in sicer: ali je bil le-ta neznaten, ali je bil storjen v okoliščinah, ki ga delajo posebno lahkega oziroma ali je nastala škodljiva posledica. Glede na vse navedeno, pa je še bolj pomembno vprašanje, ali je bila v konkretnem primeru izrečena globa sorazmerna glede na naravo in stopnjo prekrška?
Z zakonom, ki ga predlagamo, v poslanski skupini SDS zasledujemo načelo sorazmernosti glede na naravo in stopnjo prekrška, saj je nesporno, da zaradi visokih in neživljenjskih glob, ki so opredeljene v sedaj veljavnem zakonu, v vsakodnevni praksi prihaja do velikih težav.
Poslanke in poslanci SDS s predlogom novele zakona o prijavi prebivališča tako predlagajo bistveno znižanje predpisanih denarnih kazni za prekrške ter jih skušajo kvalificirati glede na naravo, intenzivnost in stopnjo prekrška. S predlaganim zakonom se sledi tudi namenu oziroma naravi sankcije ob prekrških, ki so opredeljeni v omenjenem zakonu in ki naj bi bila predvsem opozorilne narave.
S predlagano novelo zakona o prijavi prebivališča se kot rešitev predlaga tudi sprememba v zvezi z odgovornostjo za vnos podatkov v evidenco gostov ter točnostjo podatkov, in sicer je za točnost podatkov, ki se vpisujejo v evidenco gostov, odgovoren stanodajalec. V kolikor dokaže, da je storil vse potrebno, da se v evidenco gostov vpisujejo podatki, kot izhaja iz javne listine, za točnost podatkov odgovarja oseba, ki je pooblaščena za evidentiranje podatkov v evidenco gostov.
Celotno besedilo predloga novele zakona o prijavi prebivališča se nahaja tukaj.