Z žalostjo smo sprejeli vest, da je v 93. letu starosti umrl animator, ilustrator in stripar Miki Muster.
Miki Muster je bil brez dvoma eden naših najboljših in najuspešnejših ustvarjalcev in risarjev slikanic in stripov ter filmskih risank v slovenskem in evropskem merilu. Njegov ustvarjalni opus je, glede na njegovo tudi izjemno delovno naravo, zavidljivo velik, njegove risbe in slike so tehnično brezhibne, vedno pa jih je oblikovala vsebinska živost in razgibanost.
Muster je končal študij kiparstva na Likovni akademiji v Ljubljani. Že v otroštvu se je navduševal nad stripi in risanimi filmi ter je svojim sanjam sledil vse življenje. Dogodivščine svojih stripovskih junakov je v letih med 1952 in 1973 objavljal v Slovenskem poročevalcu, kjer je bil zaposlen kot novinar in ilustrator. Pozneje so bile še večkrat ponatisnjene v knjižni obliki. Otroci ga dobro poznajo tudi po slikanicah Medvedek Neewa, Lupinica, Čebelica Maja, Stezosledec, Snežek, Skozi pustinje in goščavo in po številnih drugih.
Ustvaril je tudi nekaj večminutnih risank za otroke. V obdobju od 1967 do 1990 so njegovo ustvarjanje zaznamovali reklamni spoti (več reklam Zajčkov Cik-Cak, bonboni Visoki C, Čunga Lunga, Jelovica, Viki krema, Medex, Pomurske mlekarne in Pips.)
Vrsto let je bival v Nemčiji, kjer je neumorno delal. Sam zase je o svojem delu dejal: »Bil sem norec, najbolj srečen sem bil, če sem imel svojo sobo, mizo in mir. Užival sem med ustvarjanjem. Brez obiskov in telefonov. Vedel sem, da če se smejim navznoter, medtem ko gledam svoje junake, se bodo smejali tudi moji bralci.«
Ime Mikija Mustra, pa tudi imena njegovih junakov – Lakotnika, Zvtorepca in Trdonje ter mnogih drugih, so polepšale in obogatile življenja mnogih generacij odraščajočih otrok. Morda uspeh priljubljenosti njegovih junakov tiči tudi v tem, da je v svojih zgodbah skušal biti pozitiven. »Moji junaki so se vedno borili proti slabemu in na koncu tudi zmagali,« je večkrat povedal in se ob svojem delu držal štirih načel: »zgodba mora biti napeta, smešna, poučna in nenasilna, zato v mojih stripih nikoli ni bilo grobega nasilja. Res je kdaj padla kakšna buška, a v mojih stripih nikoli ni tekla kri,« je tudi povedal v enem izmed svojih intervjujev. Miki je večkrat poudaril, da se je zavestno odločil, da ne bo nikoli risal nasilja.
Leta 2014 je Miki Muster prejel srebrni red za zasluge za vrhunsko pionirsko delo na področju slovenskega animiranega filma in stripa, 2015 je za svoje delo prejel Prešernovo nagrado, kasneje istega leta je prejel tudi častni doktorat Univerze v Novi Gorici. O nagradah je dejal, da ga veselijo, »a najlepše je, ko me ljudje ustavijo na cesti in mi rečejo, da sem jim s svojim delom polepšal otroštvo.«
Dragi Miki Muster,
imeli smo izjemno čast, da si v teku svojega življenja sodeloval tudi s Slovensko demokratsko stranko, kjer si s svojimi risbami in karikaturami polepšal marsikateri naš dan, pa tudi naše vsebinske dokumente.
Vsa tvoja dela živijo naprej in nam bodo še naprej vlivale optimizma, veselja in radosti do življenja.
Počivaj v miru, draga legenda.
Iskreno sožalje ob izgubi izrekamo svojcem ter vsem, ki so ga cenili in imeli radi.
Vir fotografije: internet