Poslanka Anja Bah Žibert je Vladi Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s kadrovskimi menjavami v Policiji. Poslansko vprašanje v celoti objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
kandidatka za ministrico za notranje zadeve je ob predstavitvi v Državnem zboru poudarila, da je zaupanje tako v delo Ministrstva za notranje zadeve kot Policije tisto glavno vodilo, brez katerega učinkovito delovanje ni mogoče. Dodala je tudi, da je pomembno, kdo vodi tak sistem, kot je Policija, ker je s svojim ravnanjem zgled policistom in je pomembna povezanost med vrednoto in oblastjo. Da je pomembno, da je generalni direktor Policije tisti, ki je prehodil policijsko karierno pot in ima dovolj znanja, suverenosti, poguma in odločnosti. Obenem je izpostavila neodvisnost generalnega direktorja Policije v smislu, da ga ne bo mogoče vedno znova menjati.
V iskrenost navedenega smo podvomili. Ta dvom se je potrdil na ustanovni seji Vlade Republike Slovenije, ki je nastopila mandat dne, 1. 6. 2022, in sicer z razrešitvijo dr. Antona Olaja s položaja generalnega direktorja Policije ter imenovanjem mag. Boštjana Lindava za vršilca dolžnosti generalnega direktorja Policije. Glede na to domnevam, da se z dr. Antonom Olajem ni pogovorila in ugotovila, ali z njim lahko sodeluje ali ne.
Obenem ni mogoče mimo dejstva, da je bil mag. Boštjan Lindav pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, ko je v primeru nekdanjega poslanca SD Andreja Magajne čudežno izginil disk z originalnimi dokazi. Nekdanjega poslanca SD Andreja Magajno je višje sodišče šest let in pol po prvih policijskih preiskavah na njegovem domu pravnomočno oprostilo očitkov o domnevnem kaznivem dejanju. V času postopka so iz policijskega centra za računalniško preiskovanje izginili zaseženi diski z domnevno spornim materialom ter tudi vse kopije. Ob tem se ni mogoče znebiti dvomov, ki kažejo na podtikanja in diskreditacijo v politične namene.
V medijih sem zasledila, da je za direktorja Uprave kriminalistične policije imenovan David Antolovič, ki se je zaradi nepravilnosti pri delu znašel pod nadzorom Generalne policijske uprave. Prav tako velja spomniti, da je leta 2019 na svojstven način vročil vabilo na zaslišanje tedanji sekretarki Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, in sicer kar v parku. David Antolovič se je v preteklosti soočal tudi z očitki o neučinkovitem preiskovanju družine Janković. V svojem odzivu na očitke upokojenega tožilca, da prihaja do zavlačevanj le v primeru vplivnih in bogatih, je v oddaji Tarča dejal, da so zanj in za kriminalistično policijo vsi primeri enaki, ni pa uspel pojasniti, zakaj je tako dolgo trajalo, da se je zaključila raziskava primera farmacevtka, v katerem je ljubljanski župan Zoran Janković po izpovedi žrtve zahteval spolne usluge v zameno za posredovanje pri iskanju stanovanja. Enakih očitkov je bil David Antolovič deležen pri preiskavi družine Šešok.
Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašujem naslednje:
1. Zanima me, zakaj se je tako mudilo z zamenjavama generalnega direktorja Policije in direktorja Uprave kriminalistične policije, pri čemer javnost ni dobila nobene utemeljitve?
2. Kako Vlada Republike Slovenije ocenjuje navedene menjave v Policiji glede na zgoraj navedene očitke?
3. Kako bo Vlada Republike Slovenije zagotovila, da bo Policija avtonomen in neodvisen organ, ki pri svojem delu sledi splošnim načelom za opravljanje policijskih nalog, strokovnosti, integritete, enake obravnave?
4. Glede na nezadovoljstvo ministrice za notranje zadeve v zvezi z delom Policije in Nacionalnega preiskovalnega urada, ki ga je izpostavila na svoji predstavitvi, me zanima, ali lahko pričakujemo še kakšne razrešitve in katere?
Anja Bah Žibert, poslanka