Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s cepljenjem proti COVID-19.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovani,
predsednik vlade dr. Robert Golob je pred volitvami obljubljal upravljanje epidemije po švedskem modelu. Čeprav nihče prav dobro ne ve, kaj točno to pomeni – da takšen model ne obstaja, je ob neki priložnosti izjavil celo švedski predsednik vlade in prosil, da se ta besedna zveza ne uporablja več – bi bili veseli, če bi v Sloveniji to veljajo za področje cepljenja.
Dr. Mateja Logar, vodja je 26. maja 2022 za Radio Ognjišče dejala: »Ja, švedski model pravzaprav nihče ne ve, kaj to je, ker tega modela ni nikjer opisanega, tako da pravzaprav težko komentiram, kaj je predsednik vlade s tem natančno mislil. Sigurno pa ukrepi, ki so jih Švedi izvajali v 1. in 2. valu, ko pravzaprav niso imeli skorajda nobenih ukrepov oziroma je vse temeljilo na priporočilih, so se izkazali za neuspešne in tudi njihov vodilni epidemiolog je kasneje povedal, da je bil takšen pristop popolnoma neustrezen. Če pa je predsednik vlade s tem mislil, da bomo imeli podobno precepljenost, kot jo imajo Švedi in da bomo lahko dosegli samo s priporočili to, kar je bilo sedaj potrebno z zakoni in odloki, bom pa zelo vesela.«
Kje smo torej danes s cepljenjem? Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, objavljenih na njihovi spletni strani, se je od 2. junija 2022 (od nastopa vlade) do 11. septembra 2022 s prvim odmerkom cepilo le 857. Število oseb, ki so cepljeni proti COVID-19 z vsemi odmerki, je zraslo za zgolj 1.163. Število oseb, ki so v navedenem obdobju prejeli en dodaten odmerek cepiva proti koronavirusu, je zraslo za 6.452, število oseb, ki so prejeli dva dodatna odmerka proti koronavirusu, pa 11.132. Interes za cepljenje, ki je po mnenju stroke še vedno najboljši ukrep oziroma zaščita proti COVID-19, je skorajda povsem upadel. To lahko v veliki meri pripišemo pomanjkanju promocije cepljenja, za katero sta brez dvoma primarno zadolžena Ministrstvo za zdravje in Urad vlade za komuniciranje.
Dne 13. septembra se je po državi začelo cepljenje proti COVID-19 s poživitvenimi odmerki novega cepiva podjetja Pfizer, ki je prilagojeno prvotni različici koronavirusa in koronavirusni različici omikron. Mnoge je presenetilo stališče Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da je omenjeno cepivo namenjeno zgolj kot poživitveni odmerek in ne za prvi ali drugi odmerek cepiva.
Zaradi vsega navedenega me zanima:
1. Zakaj se za novo cepivo proti COVID-19 podjetja Pfizer ne morejo odločiti tudi tisti državljani, ki želijo prejeti prvi ali drugi odmerek cepiva proti COVID-19?
2. Zakaj je promocija cepljenja, predvsem s strani Ministrstva za zdravje in Urada vlade za komuniciranje, popolnoma zastala?
3. Ali Ministrstvo za zdravje in Urad vlade za komuniciranje načrtujeta kakršno koli promocijo cepljenja, še posebej v luči izjemnega naraščanja števila okuženih s COVID-19?