Poslanka SDS Suzana Lep Šimenko je na ministrico za izobraževanje, znanost in šport prof. dr. Simono Kustec naslovila poslansko vprašanje v zvezi z Osnovno šolo Loka Črnomelj, uvrstitev v Načrt razvojnih programov.
Poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.
Ob obisku Vlade RS v savinjski regiji v mesecu septembru 2021 in sredi novembra v Jugovzhodni Sloveniji, katere del je tudi Bela krajina, je bilo zagotovljeno, da bo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport naredilo vse, da se odobrijo sredstva za gradnjo podružnične osnovne šole Kalobje in osnovne šole Loka Črnomelj.
Državni zbor je na seji 18. novembra 2021 sprejel Spremembe proračuna RS za leto 2022 in v okviru le teh tudi dva amandmaja na področju investicij v osnovno šolstvo.
Z amandmajema se je v okviru uporabnika Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport v okviru politike IZOBRAŽEVANJE IN ŠPORT v okviru glavnega programa 1903 Osnovno šolstvo zagotovilo za gradnjo podružnične osnovne šole Kalobje z vrtcem 1.950.000,00 evrov ter 6,95 milijona evrov sredstev za gradnjo OŠ Loke Črnomelj.
Občini Šentjur in Črnomelj sta uskladili investicijsko dokumentacijo - Investicijski program (IP) in vso potrebno dokumentacijo poslali na Ministrstvo za izobraževanje in šport. Na osnovi tega gradiva naj bi že v januarju Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Vlada RS predlagalo odprtje Načrta razvojnih programov (v nadaljevanju: NRP) za obe investiciji, kar je podlaga za pripravo Sklepa o dodelitvi sredstev (Sklep) in nato Pogodbe o sofinanciranju (Pogodba). Šele po prejemu sklepa Vlade RS lahko občini izvedeta nadaljnje postopke gradnje in sklene pogodbe z izbranim izvajalcem.
Stavba podružnične osnovne šole Kalobje je bila zgrajena leta 1898. Šolska stavba se je velikokrat obnavljala in posodabljala, vse do lanskega leta, ko je zaradi potresa z epicentrom v Zagrebu, marca 2020 in potresa z epicentrom v hrvaški Petrinji decembra 2020, utrpela hude konstrukcijske poškodbe. V namen novogradnje sta bili v času poletnih počitnic 2021 izdelani dve varianti idejne zasnove novogradnje, s strani dveh različnih projektantov, ki imata izkušnje na področju projektiranja šolskih objektov. Izbrana je rešitev, ki dosledno upošteva normative iz prostorskega programa glede na potrebe šole in vrtca, izkazuje funkcionalno in bolj racionalno zasnovo, vključno z primerno arhitekturno zasnovo za umestitev objektov v danem prostoru. Predvidena je pritlična gradnja enovitega, vendar razčlenjenega objekta v katerem so v levem traktu umeščeni šolski prostori, v desnem traktu pa prostori za vrtce. Ločeno je predvidena telovadnica, do katere dostop je za šolo, kot za vrtec zagotovljen po suhi in topli povezavi.
Na podlagi dosedanjih dogovorov in aktivnosti je Občina Šentjur objavila javni razpis za izdelavo projekta in pridobitev vse potrebne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Pred dnevi je sledil tudi podpis z izbranim projektantom.
V letu 2018 je bila Osnovna šola Loka Črnomelj poškodovana med hudo ujmo s točo, na podlagi česar je tedanja vlada izdala sklep o sofinanciranju izgradnje nove šole, ker se obstoječe stavbe ne splača popravljati. Svet zavoda, svet staršev in vodstvo šolo so že vse od leta 2018 pozivali, da se zagotovijo sredstva za gradnjo in že v oktobru 2018 sprejeli sklep o zagotovitvi varnosti učencev 1. triade. Ti so se namreč izobraževali v prostorih, starih več kot 50 let in kjer je ob nalivih zamakalo, v enem delu pa je bila šola zaradi posledic toče pokrita s polivinilom. Nato je OŠ Loka prejela odločbo inšpektorata, da se v teh prostorih ne sme več izvajati pouka. Od takrat OŠ Loka Črnomelj zaradi neustreznosti prostorov izvaja pouk celo na 5 različnih lokacijah, kamor učence dnevno tja in nazaj vozijo z avtobusi. To je tudi zelo velik organizacijski zalogaj in dodatna obremenitev za učence in učitelje. Nastajajo tudi nepotrebni stroški.
OŠ Loka Črnomelj je s približno 560 učenci največja osnovna šola v Občini Črnomelj.
Glede na navedeno me zanima sledeče:
1. S strani državnega sekretarja na MIZŠ je bilo zagotovilo, da bo že v januarju 2022 Vlada RS odprla postavko v NRP za POŠ Kalobje in OŠ Loka Črnomelj, vendar do današnjega dne to še ni bilo izvedeno. S tem se tudi zamika izvršitev volje poslancev ob izglasovanih amandmajih. Kaj je razlog temu?
2. Vsako zamujanje bo doprineslo dodaten zamik gradnje šole, zaradi česar se pri starših spet poraja dvom o obljubljeni izgradnji šole? V primeru OŠ Loka Črnomelj zaradi dnevnih prevozov otrok k pouku v okoliške podružnične šole nastajajo tudi nepotrebni stroški, otroci in učitelji pa so podvrženi tudi dodatnim obremenitvam. V primeru POŠ Kalobje pa se dnevno poraja vprašanje varnosti otrok v šoli, ki ne zadostuje vsem varnostnim pogojem.
Kdaj je predvidena potrditev NRP za POŠ Kalobje in OŠ Loka Črnomelj?